New York Times’tan bomba iddia! ABD terörist yerine hatalı hedefi vurmuş

0
2
New York Times'tan bomba iddia! ABD terörist yerine hatalı hedefi vurmuş
New York Times'tan bomba iddia! ABD terörist yerine hatalı hedefi vurmuş

Araştırmanın detaylarının verildiği tahlil yazısında, ABD askeri yetkililerinin saldırı düzenledikleri aracı kullanan kişinin kimliğini bilmediklerini kabul ettiğine, 43 yaşındaki Ahmadi’nin araca yüklediği ağır malzemenin “patlayıcı olabileceği” sonucuna varıldığına, ellerinde bu konuda belirli bir bilginin bulunmadığına uyarı çekildi.

ABD YARDIM KURULUŞUNDA ÇALIŞYIORMUŞ

Kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu, ABD’nin Deaş üyesi olduğunu iddia ettiği Zemari Ahmadi’nin California merkezli bir takviye ve lobi grubu olan Nutrition and Education Internatinal (NEI) isimli kuruluşta elektrik mühendisi olarak çalıştığı anlaşıldı.

Kayıtlarda, hamle günü Ahmadi’nin iş arkadaşları ile Kabil’de Taliban’ın kontrolü altındaki bir parkta bulunan mültecilere gıda yardımı dağıttığı ve öğleden daha sonra aracıyla arkadaşlarını aldığı yere bırakarak evine döndüğü tespit edildi.

ARACA YÜKLEDİĞİ SU, PATLAYICI ZANNEDİLMİŞ

Ahmadi’nin meslek arkadaşlarını bıraktığı noktada yanında getirdiği bidonlara su doldurarak araca yüklemesi, ABD’ye ait İHA kamera görüntülerinde “patlayıcı” olarak algılandı.

10 SİVİL ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

NEI çalışanının evinin bahçesine giriş yaptığı sırada ABD’nin hava saldırısı sonucu hayatını kaybettiği saldırıda, benzer aileden 7’si çocuk olmak üzere 10 sivilin öldürüldüğü bildirildi.

SU DOLDURDURKEN GÖRÜNTÜLERİ ÇIKTI

New York Times, ABD askeri yetkililerin patlayıcı taşıdığı iddiasıyla öldürdüğü Afgan vatandaşı Ahmadi’nin, su akmayan evindeki ailesine götürmek üzere beyaz aracının bagajında taşıdığı bidonlara su doldururken kaydedilen görüntülerini yayınladı. Videonun devamında, Ahmadi’nin yıllardır üyesi olduğu destek kuruluşu NEI’nin merkezindeki çalışma görüntüleri de yer aldı.

Hem, ABD’nin bahis ettiğinin aksine, uzmanlar kadar incelenen video ve fotoğraflarda vurulan araçta ikinci bir patlamanın izine rastlanmaması, patlayıcı madde taşımadığına delil olarak gösterildi.

NE OLMUŞTU?

ABD Afganistan topraklarını terk ederken 29 Ağustos 2021 günü Kabil’de “DEAŞ’ın Afganistan kolu DEAŞ/H unsurlarına ait olduğu ve Kabil’deki havalimanına hamle düzenleyeceği” iddiasıyla, saatlerce havadan peşine düşüp takip ettiği bir aracı vurduğunu duyurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here