Ödenti borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? 2021 Vergi borcu yapılandırması ne süre başlayacak?

0
34
Ödenti borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? 2021 Vergi borcu yapılandırması ne süre başlayacak?
Ödenti borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? 2021 Vergi borcu yapılandırması ne süre başlayacak?

Binlerce kişinin beklediği aidat borcu yapılandırma tarihi ile ilgili son dakika gelişmeler yakından takip ediliyor. Bir Takım Alacakların Baştan Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.

HANGİ VERGİ BORÇLARI YAPILANDIRILACAK?

Kabul edilen yasaya göre, Aidat Usul Kanunu’nda yapılan değişiklikle Define ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Emniyet Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına (YİKOB) olan bir takım borçlar yapılandırılacak.

HANGİ VERGİ BORÇLARI VERGİ KADINSI OLACAK?

Ancak düzenleyici ve denetleyen kurumlarca verilen yönetimle ilgili para cezaları, Kovid-19 ile uğraş dahilinde verilen yönetimle ilgili para cezaları ile tütün ve tütün mamulleri kullanımından kaynaklanan yönetimsel para cezaları kapsam dıştan olacak.

VERGİ BORÇU NE SÜRE BAŞLAYACAK?

Ödenti borcu yapılandırma tarihiyle ilgili demin net bir veri yer almıyor. Başvuruların başlayacağı tarih hakkında net bilginin kısa vakit içinde paylaşılacağı tahmin ediliyor.

E-DEVLET VERGİ BORCU YAPILANDIRMA BAŞVURUSU

e-Devlet üzerinden “İnteraktif Ücret Dairesi” uygulamasına antre yaparak vergi borcu yapılandırması yapılabiliyor.  Sistemde Yapılandırma İşlemleri başlığı aşağı “7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri” bölümünden dilekçe gerçekleştirilebiliyor.

ÖDEMELER NASIL OLACAK?

Yapılandırmadan faydalanacaklar, ödemelerini 6, 9, 12 ve 18 aylık taksitler halinde ödeyebilecekler. Karşılıksız meydana çıkan çek, protesto edilmiş bağ, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını vaktinde ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişilerin ve kredi müşterilerinin yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtları, yapılan düzenlemeyle dikkate alınmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here