Öğretmene aşı muammasına Bakanlıktan tanımlama

0
33
Öğretmene aşı muammasına Bakanlıktan tanımlama
Öğretmene aşı muammasına Bakanlıktan tanımlama

CHP Milletvekili Karabıyık, bugüne dek öğretmenlerin yüzde 20’sinin aşıya erişebildiğini açıklarken Bakanlık yetkilileri de yeni randevuların açıldığını bildirdi. Buna tarafından toplamda 499 bin personele aşı randevusunun açıldığı kaydedildi.

Gelişen yeni herif koronavirüs (Kovid-19) vakaları ardından 29 Nisan’da uygulamaya koyulan ‘tam kapanma’ 17 Mayıs’ta sona erecek. Bu sürecin gerisinde derece derece normalleşmeye geçileceği belirtilirken yüz yüze eğitiminse nasıl gerçekleşeceği merak konusu oldu. 

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, bugüne kadar 1 milyon 117 bin öğretmenin yalnızca takriben yüzde 20’si aşıya erişebildiğini açıkladı. Karabıyık, “Öğretmenlerin aşılanması şubat ayından bugüne tamamlanamamışken, önce 1,5 milyon doz BioNTech aşısının öğretmenlere uygulanacağı söylendi; Bakan Selçuk ise Ramazan ayında 425 bin öğretmenimize daha randevu açıldığını “müjdeledi” ama bu sözün ne değin tutulduğunu da bilmiyoruz” dedi.

499 BİN PERSONELE AŞI RANDEVUSU

Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göreyse şu ana dek, mektep öncesi eğitim, ilkokul ve köy okulu öğretmenleri ile bu alanlardaki eğitim çalışanları edinmek üzere toplam 499 bin personele aşı randevusu açıldı. 

Buna tarafından, hoca ve mektep çalışanı sayısının yüzde 40’ına ulaşıldı.

öte yandan Eğitim-İş Genel Özlük Hukuk Sekreteri Maksut Balmuk, İstanbul’da 2018-2019 eğitim öğretim yılında 17 olan ölüm eden eğitimci sayısının, 24 Mart 2020-5 Mayıs 2021 tarihleri arasında 92’ye yükseldiğini açıkladı. Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine tarafından Balmuk, İl Ulusal Eğitim’in paylaşımlarıyla pandemi öncesi ve pandemi döneminin kıyaslanabileceğine dikkat çekici etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here