Oppo teknolojisi 6G için kolları sıvadı

0
5
Oppo teknolojisi 6G için kolları sıvadı
Oppo teknolojisi 6G için kolları sıvadı

Telekom sektörünün, yapay zekanın 6G ağ mimarisini nasıl güçlendirebileceğine dair en ayrıntılı araştırmalardan biri olarak rapor, yeni tür irtibat ağlarının tasarımı için daha detaylı bir vizyon öneriyor. şu anda OPPO, 6G hizmet ve teknoloji gereksinimleri, temel teknolojiler ve sistem özellikleri hakkında data sahibi olmak için bir ön araştırma ekibi kurmuş durumda.

OPPO, 6G’nin insanların yapay akıl ile etkileşim şeklini daha önce hiç olmadığı gibi her tarafta şekillendireceğine ve suni zekanın cümbür cemaat göre kullanılabilecek, doğrusu kamuya hizmet eden bir teknoloji haline gelmesine müsade vereceğine inanıyor. 6G ile güçlendirilen zeki ürünler, yeni deneyimler meydana getirmek için farklı uygulama seviyelerinde suni akıl algoritmalarını indirip dağıtarak, daha gelişmiş yapay akıl modelleri oluşturmak için aralıksız bilgi toplayarak yapay zekanın önemli unsurları haline gelecek.

Mesela, otonom araçlar laf konusu olduğunda 6G ağları, aracın konumuna ve mevcut maddi ortama (ör. günün saati, hava durumu) dayalı olarak en yerinde suni akıl algoritmasını ve en yerinde iletişim bağlantısını tahsis edebilecek. Araç, suni zeka algoritmalarını anında indirip çalıştırabilecek ve aracın yolcu için en güvenli ve en konforlu yolculuğu sağlamasına olasılık tanıyabilecek.

OPPO 5G Bilim Şefi Henry Tang, “Teknolojik gelişme ileriye dönük olmalıdır. Mobil iletişim teknolojisi on yıllık dönemlerde gelişiyor ve yeni nesil iletişim teknolojisinin standardizasyonunun 2025 yılında ve ticari uygulamanın 2035’te başlaması bekleniyor. 2035’e bakıldığında OPPO, dünyadaki zeki ajanların sayısının insan sayısını aşacağını öngörüyor. bu nedenle, yeni cins irtibat teknolojisi olan 6G, yalnızca insanların yok, her türden insanın ihtiyaçlarına hizmet edebilmeli. Bu hedefimiz doğrultusunda erken teknik araştırma ve sistem tasarımını gerçekleştirdik” dedi.

6G, yapay akıl geliştirmede karşılaşılan, data siloları ve kullanıcı gizliliği gibi birçok geleneksel sorunu çözerek, suni zekanın sonuca varmaya nasıl katkı sağladığı, öğrendiği, etkileşim kurduğu ve uygulandığı konusunda ihtilal yaratacak. Rapor, suni zeka algoritmalarının mevcut sınırlamalarından bazılarını rahatlatmak için suni zeka kaynaklarının ayrı alanlara bölünmesini öneriyor. 6G ağı altındaki belirli kaynaklara göre düzenlenen yapay akıl alanları, doğru yapay zeka modeli tahsisi, ağ kaynak planlaması ve bilgi paylaşımı için uygun stratejiler sağlayacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here