OPPO Uluslararası Gençlik Günü’nde genç sanatçılara büyük yardım

0
10
OPPO Uluslararası Gençlik Günü'nde genç sanatçılara büyük yardım
OPPO Uluslararası Gençlik Günü'nde genç sanatçılara büyük yardım

Dünyanın önde gelen lider akıllı mahsul markası OPPO’nun Renovators projesi son üç yılda dünya çapındaki genç sanatçılardan 5.000’den artı uygulama aldı.

Projeye katılan genç sanatçılar aralarında bazıları Manchester’da dijital sanat sergileri düzenleyerek kültürel mirasları bilgi vermek için popüler kültürden yararlandı. Bir kısmı tasarımlarını yılbaşı armağan kutularına dönüştürürken bazılarıysa tasarımlarını ticarileştirmek için yapay zeka teknolojisini kullanmayı seçim etti. 

Bizim gördüğümüz haliyle doğa, bilgisayarların gördüğü halinden nasıl farklıdır?

İnsanlar doğayı ve biyoloji ile ilgili çeşitliliği düş etmek için çoğu girişimde bulundu. Ancak bir bilgisayar için doğa nedir? OPPO Renovators projesinden genç bir sanatkâr, yapay zekayı kullanarak bilgisayar perspektifinden elektronik bir ütopya üretmeye çalıştı. Sanal dünyada bilgisayar, bize doğal bir görüş uygulamak için bütün canlıların özelliklerini bir araya getiren bir tasarım ürünü olarak konumlanıyor.

Her şey pikselleştirilebilir mi?

Bilgisayar oyunları oynarken tamamen piksellerden oluşan bir dünya görüyoruz. Pikseller, hakiki dünyadan epeyce uzakta semboller olarak karşımıza çıkıyor. OPPO Renovators projesinden genç bir artist, noktalardan, çizgilerden ve yüzeylerden daha yüksek boyutlara dek pikselleri anlamanın şehirlerin gelişim modeline çok benzediğine inanıyor. Dijital teknolojinin aralıksız gelişmesiyle birlikte şehirler ve toplum hızla dönüşüyor. Bu köklü değişimi yetişmek için genç artist, piksellerin şipşak geliştiği ve sonunda genişleyen modern bir kent haline geldiği bir video çalışmasına imza attı.

Uzay akmaya başladığında duygularımız nasıl değişir?

Başka bir genç ressam 2019 yılında, İngiltere’deki en eski Viktorya dönemi binalarından birinin altına sanal görüntüler ekledi ve ziyaretçilerin çevresiyle etkileşim kurmasını sağladı. ‘Gökyüzünü İzlemek’ adlı bu düzgün sanat projesi, binanın sanal bir görüntüsünü meydana getirmek için verileri kullanan OPPO’nun sanatçılarından Jiayu Liu kadar oluşturuldu. Liu, ziyaretçilerin çevrelerini gözlemlemeleri ve etkileşim kurmaları için bir yol yaratmayı ve manâsız alanı doğa ile ilişkimizi yansıtacak bir yer olarak düşünmeyi umdu.

Bu yıl ‘Işık’ temasının ön plana çıkarılacağı Renovators 2021 projesi, genç sanatçıların teknoloji ve sanatın birleşimini özgürce keşfetmelerini ve meşhur sanatçılardan profesyonel rehberlik almalarını sağlayacak. Doğaüstü yetenekler keza Londra Tasarım Haftası ve Dubai Expo’da çalışmalarını dünya sahnesinde sergileme fırsatına sahip olacak ve daha artı insanın genç neslin ‘ışığına’ şahit olmasını sağlayacak.

Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here