Orman yangınlarında son durum… Saat saat son gelişmeler

0
11
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler
13.08
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 9 günde 38 ilde 180 orman yangınının denetleme altına alındığını bildirdi.

Pakdemirli, Twitter hesabından, orman yangınlarıyla mücadelede gelinen son duruma ilişkin veri verdi.

Muğla’da 7, Antalya’da 2, Okumuş, Isparta ve Denizli’de birer yangının devam ettiğini belirten infografiği de paylaşan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Son 9 günde, 38 ilde 180 orman yangınını teftiş altına aldık. ‘Ormanın Kahramanları’nın 5 ilde 12 adet orman yangınını yoklama altına alma çalışmaları büyük bir fedâkarca devam ediyor.”

Bakan Pakdemirli’nin paylaştığı infografiğe tarafından, Antalya’nın Manavgat ve Gündoğmuş, Aydın’ın Karacasu, Denizli’nin Güney, Isparta’nın Sütçüler, Muğla’nın Marmaris, Köyceğiz, Kavaklıdere, Yılanlı, Seydikemer ve Milas’taki iki farklı yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

12.40
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Bakan Pakdemirli, Hatay Dörtyol yangınının yoklama altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

12.22
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’daki hesabından orman yangınlarına ilişkin açıklamada bulundu. Altun, “Yangın söndürme çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. Şu asıl kadar çıkan 189 yangından 174’ü kontrol altına alındı” dedi. Altun’un paylaştığı görselde, saat 12.00 itibari ile 6 ilde 15 yangının devam ettiği bilgisi yer aldı.

12.16
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Bakan Pakdemirli, “Isparta Eğirdir yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor” dedi.

11.46
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatıyla Türkiye’ye gönderilen anfibi yangın söndürme uçağı, Dalaman Havalimanı’na inişten daha sonra yangın söndürme çalışmalarına katılacak.

11.39
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Karabük ve Adana’nın Feke ilçesindeki yangınların teftiş altına alındığını açıkladı.

Bakan Pakdemirli, Twitter’daki hesabından orman yangınlarına ilişkin açıklamada bulundu. Pakdemirli, 2 yangının denetim altına alındığını belirterek, “Karabük merkez ve Adana Feke yangını denetleme altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor” dedi.

10.04
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Marmaris ilçesinde, 8 gündür aralıksız orman yangınında alevler, gece karadan, günün ilk ışıklarıyla da havadan müdahalenin başlamasıyla kırsal Hisarönü, Orhaniye, Turgut ve Turunç mahallerinde denetim altına alındı. Ekipler, tepelerde süren yangının mesken yerlerine inmemesi için yoğun çaba veriyor.

09.34
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde yangının teftiş altına alındığı ağaçlık alanda soğutma çalışmaları devam ediyor.

Valilikten yapılan açıklamada, Dörtyol Kuzuculu mevkisinde dün orman yangını çıktığı anımsatıldı.

Yangının, Vali Rahmi Doğan koordinesindeki ekiplerin üstün gayreti sonucu büyük ölçüde kontrol altına alındığı açıklanmış açıklamada, bölgede soğutma çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

Sabahın birincil ışıklarıyla soğutma çalışmalarına karadan aralıksız ekiplere, Türk Silahlı Kuvvetlerine emrindeki komando birlikleri de yardım veriyor.

Öte yanlamasına, sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar, bölgedeki personele su ve ayran dağıtıyor.

08.24
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Muğla’nın Milas ilçesinde devamlı orman yangınının Kemerköy Termik Santrali’ne sıçraması nedeniyle, bölgede geniş güvenlik önlemi alındı. Emniyet tedbirleri kapsamında, Ören Mahallesi’nde bulunan termik santrale dışarı giden yol, polis ve jandarma ekipleri tarafından kapatıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından verilen talimat doğrultusunda, emniyet tedbirleri kapsamında bölgeye vasıta geçişine müsade verilmediği öğrenildi.

08.07
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde orman yangınının yayılması üstünde bir mahalle daha tahliye edildi.

Ağla Mahallesi’ndeki ormanlık alanda başlayan ve kısa sürede geniş bir alana yayılan yangın, ekiplerin havadan ve karadan müdahalesiyle yoklama altına alınmaya çalışılıyor.

Bölgede etkin olan rüzgar sebebiyle ve karadan ulaşımın olmadığı yerlerde incelemeler güçlükle yürütülüyor.

Alevlerin tehdit ettiği Çayhisar, Zeytinalanı ve Taşdibi mahallelerinin bir bölümünün dün önlem amaçlı tahliye edilmesinin arkasında Sazak mahallesi de tedbiren boşaltıldı.

Vatandaşlar yangının yoğun olduğu yerlere yaklaşmamaları için çoğu kez uyarıldı.

Tahliye için yapılan anonsların arkasında bazı vatandaşlar kendi araçlarıyla bölgeden ayrıldı.

07.30
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Muğla’nın Milas ilçesinde meydana çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ederken, Kemerköy Termik Santrali’ne sıçrayan alevler sabaha içten etkisini yitirdi.

Milas’ta yangın 6’ncı gününde etkisini sürdürürken, dün gece Kemerköy Termik Santrali’ne sıçradı. Termik santral çevresinde önlem amaçlı açılan hendeklerden de sıçrayan alevler yaklaşık 10 saat termik santralde etkili oldu. Santraldeki yanıcı ve patlayıcı maddelerin ve çalışanların güvenilk amaçlı terhis edilmesi ve çevresini boşaltılmasının ardındaki yangına aleyhinde yoğun bir uğraş başladı. Müdahalelerin başarılı olmasının gerisinde yangın, sabahtan saatlerinde etkisini kaybetti. Yangının sönmesinde, sabahın ilk ışıkları ile ayrıca karadan hem de havadan müdahalenin güçlenmesinin de etkin olduğu belirtildi. Ekiplerin, bölgedeki çalışmaları sürüyor.

SAAT 06.13
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Muğla’nın Milas ilçesinde meydana çıkan orman yangını, Yeniköy Mahallesi’nde faaliyet belirten Kemerköy Termik Santrali’nin bahçesine ulaştı.

Türkevleri Mahallesi’nde etkili olan orman yangını, rüzgarın etkisi ve bambaşka bölgelere saçılan kozalak parçalarının tutuşması nedeniyle geniş bir alana yayıldı. Yangının ikâmetgâh bölgelerine ulaşmaması için gün boyu havadan ve karadan büyük mücadele verildi.

Sarp ve sarp kayalık arazide süren yangın, ara sıra bölgedeki mesken yerlerini de etkisi altına aldı.

Hava araçlarının ve kara ekiplerinin müdahalesine karşın ilerleyen alevler, Kemerköy Termik Santrali’nin tel örgülerini de aşarak santralin bahçesine değin geldi.

Santral çevresinde hazır bekletilen fazla sayıda arazöz, itfaiye arabulucu, TOMA ve su tankeriyle alevlerin termik santralin esas binası ve üniteleri ile sosyal tesislere ulaşmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Bu arada, Kemerköy Termik Santrali personeli akşam saatlerinde tahliye edildi, yanıcı ve patlayıcı maddeler dışarı çıkarıldı. Santralin etrafındaki ağaçlar kesilirken iş makineleri ile de santral çevresinde hendekler kazıldı.

SAAT 05.43
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Termik santralin bulunduğu yerleşkeye takriben 1 kilometre mesafedeki Ören Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar da kontrollü olarak bölgeden ayrılıyor. Bir Takım vatandaşların özel araçlarıyla gitmeleri sebebiyle kara yolu ulaşımı durdu, bunun üstüne askeri gemiler terhis için sahile yanaştı.

Vatandaşların bir kısmı askeri gemilerle bölgeden terhis edildi. Bölgede kalanlar ise yangını endişeli gözlerle Ören Mahallesi sahilinden peşine düşüp takip ediyor.

Ören Mahallesi’nden Sahil Emniyet Komutanlığına ait kurtarma gemisine alınan 300’den pozitif kişi Bodrum ilçesindeki Cruise Port iskelesine götürülüyor.

Termik santralin önünde ve mahalleye ulaşımı sağlayan güzergahta tedbir alan jandarma ekipleri de bölgeye sadece söndürme çalışmasında görevli bilirkişi ekiplerin girişine izin veriyor.

Öte yanlamasına, santralin patlama riskinin olmadığı açıklandı.

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’den dün yapılan açıklamada, “Santralde bulunan hidrojen tesisleri ve hidrojen gazı boşaltılmış ve güvenlik altına alınmıştır.” bilgisi verilmişti.

Yangının, bir üstteki noktadaki Yeniköy Termik Santrali’ne ulaşmaması için de büyük bir uğraş ortaya konuluyor.

SAAT 04.14
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Kültürlü’ın Karacasu ilçesinde meydana çıkan orman yangınına müdahale sürüyor.

Alemler Mahallesi’ndeki Karıncalı Dağı eteklerinde 2 gün önce başlayan orman yangınına ekipler çok sayıda arazöz, su tankeri ve beton mikseriyle müdahale ederken, vatandaşlar da kazma ve küreklerle mücadeleye takviye veriyor.

Karacasu Kaymakamlığınca yapılan açıklamada bir mahallenin önlem amaçlı kısmen terhis edildiği bildirilmişti.

SAAT 03.48
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesi Menteşe Mahallesi’ndeki ağaçlık alanda iki gün önce başlayan yangın Menteşe ilçesine ulaştı.

Menteşe Kaymakamlığı koordinasyonunda oluşturulan İlçe Kriz Masası kadar ilçeye bağlı Kozağaç ve Şenyayla mahallelerindeki vatandaşların tahliye edilmesine karar verildi.

Yangının ağaçlık alandan mesken alanlarına yayılmasının engellenmesi nedeniyle Kozağaç, İkizce ve Salihpaşalar mahalleleri çevresindeki ağaçlar kesilecek.

Rüzgarın söndürme çalışmalarını güçleştirdiği bölgede alevlere, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri ile bir takım gönüllüler müdahale ediyor.

Bölgede, Valilik, Türk Kızılay ve belediye ekipleri tarafından yardım koordinasyon merkezi oluşturuldu.

SAAT 02.32
Orman yangınlarında son durum... Saat saat son gelişmeler

Manisa’nın Kula ilçesinde çıkan yangında 2 dönüm zeytinlik alan hasar gördü.

Alınan bilgiye takriben, Börtlüce Mahallesi Mektepli mevkisinde zeytinlik alanda yangın çıktı.

Yangını fark eden İbrahim Ergül’ün durumu itfaiye ve jandarmaya bildirmesi üstüne bölgeye ekipler sevk edildi.

Yangına, arazöz, su tankeriyle, itfaiye ekipleri, 6 orman işletme şefliği personeli, jandarma ve vatandaşlar müdahale etti.

Ormanlık alana sıçramadan söndürülen yangında 2 dönüm zeytinlik hasar fark etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here