ÖSYM Başkanı Aygün’den YKS açıklaması

0
23
ÖSYM Başkanı Aygün'den YKS açıklaması
ÖSYM Başkanı Aygün'den YKS açıklaması

Ölçme, Seçme ve Sıralama Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 26-27 Haziran’da yapılacak 2021-YKS’ye ilişkin hazırlıklar konusunda AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

ÖSYM’nin uyguladığı sınavların en geniş ayrıntılı ve en yüksek katılımlısının Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olduğunu vurgulayan Aygün, “Bu imtihan şu ana kadar lojistik olarak ÖSYM’nin bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonudur. Üç oturumdan oluşan YKS, KKTC Lefkoşa’da dahil olmak üzere toplam 200 sınav merkezinde uygulanacak.” dedi.

Aygün, YKS kapsamında yürütülen hazırlık çalışmalarına ilişkin, “Sınav evrakının hazırlanması, basımı ve paketlenmesi 40 gün sürdü. Takriben 5 milyon adet sınav kitapçığı ve yanıt kağıdı basıldı. Sınav evrakının basımı, paketlenmesi ve araçlara yüklenme işlemleri tamamlandı. Imtihan evrakının imtihan merkezlerine naklinde 448 şehirler arası nakil aracı kullanılacak. Sınavlarda üç oturumda toplam 727 bin 820 kişi tayin alacak.” ifadelerini kullandı.

“TYT’YE 2 MİLYON 592 BİN 579 ADAY KATILACAK”

ÖSYM Başkanı Aygün, YKS’nin 26 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te yapılacak birinci oturumuna ilişkin, “Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) 2 milyon 592 bin 579 namzet katılacak. TYT’ye engel gruplarına tarafından oluşturulan tekli ve toplu salonlarda toplam 10 bin 231 engelli aday girecek. TYT’de 420 bin 178 birey tahsis alacak.” bilgisini paylaştı.

Aygün, “27 Haziran Pazar günü saat 10.15’te yapılacak 2. oturum olan Alan Tatminkarlık Testlerine (AYT) 1 milyon 781 bin 760 namzet katılacak. AYT’ye 6 bin 799 engelli aday girecek. AYT’de 282 bin 484 kişi tayin alacak. 27 Haziran Pazar günü saat 15.45’te gerçekleşecek 3. oturum olan Tanıdık Olmayan Dil Testinde (YDT) ise 130 bin 522 aday sınava girecek. YDT’ye 512 engelli aday katılacak. Sınavın 3. oturumunda 25 bin 158 birey devir alacak.” diye konuştu.

“GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI”

Sınavın yapılacağı bütün il ve ilçelerdeki sınav koordinatörleriyle sürekli temas halinde olduklarını açıklayan Aygün, “Sınav evraklarını taşıyan nakil araçlarının Ankara’dan imtihan merkezlerinde muhafaza edileceği yere ulaşması ve imtihan bitiminde sınav merkezlerinden Ankara’ya dönüşünün güvenliği, güvenlik müdürlükleri ile jandarma komutanlıkları koordinesinde sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Aygün, imtihan günleri toplu nakliye araçlarının tatmin edici sayıda hizmet vermeleri, sınav binalarının olduğu bölgelere daha sık seferler düzenlenmesinin belediyeler göre sağlanacağını, namzet ve görevlilerin sınav binalarına sorunsuz ulaşmaları için belediyeler ve emniyet müdürlüklerinin gerekli tedbirleri aldığını belirterek, “Adayların sınava gireceği salon/bina bilgilerini içeren imtihan giriş belgeleri 10 Haziran’da ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve AİS Mobil uygulamamızdan adayların erişimine açıldı. Adaylar sınava gelirken sınav antre belgeleri ile fotoğraflı nüfus cüzdanlarını veya T.C. kimlik kartlarını yanlarında bulundurmak zorundadır. T.C. kimlik kartını/nüfus cüzdanını kaybeden ya da nüfus cüzdanında resim, T.C. kimlik numarası bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık tutulacaktır.” ifadelerini kullandı.

“2021-YKS’nin güven ve kolaylık içerisinde bütün imtihan merkezlerinde eşgüdüm halinde gerçekleşmesini temin etmek nedeniyle ilgili bütün kurumlarımızın meslek birliğinde gereken önlemler alındı.” diyen Aygün, şöyle devam etti:

“Imtihan koordinatörlerimiz il ve ilçelerde hazırlıklarını tamamladılar. Sınavın tehlikesiz bir ortamda gerçekleşmesi için il ve ilçe sınav koordinatörlerimizin koordinasyonunda illerde rektörlerin başkanlığında, ilçelerde kaymakamların başkanlığında Sınav Koordinasyon Kurulları toplandı. Valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, ulusal eğitim müdürlükleri, sağlık durumu müdürlükleri, emniyet müdürlükleri, jandarma komutanlıkları ve nüfus müdürlüklerinden temsilciler toplantılara katıldılar. Sınavla ilgili tüm önlemler alındı. Desteklerinden nedeniyle ilgili bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum.

Sınavın üç oturumunda 727 bin 820 kişinin atama alacağını aktaran Aygün, bu konuda da Ulusal Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve üniversite rektörlükleriyle koordineli bir alıştırma yürüttüklerini vurguladı. Aygün, bu kurumlara da desteklerinden ve katkılarından nedeniyle teşekkür etti.

“SINAV SONUCU NE OLURSA OLSUN AİLELER EVLATLARININ YANINDA OLMALI”

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS’ye katılacak adaylar ve ailelerine yönelik, “Sınav sonucu ne olursa olsun anne-babalar, evlatlarının yanına olmalı. Başarıyı yalnızca imtihan sonucuyla değerlendirmemek gerekir.” ifadelerini kullandı.

Her gencin mutlaka başarılı olacağı bir alanın bulunduğunun altını çizen Aygün, “Gençlerimiz kendilerine güvensinler. Çalışmalarının karşılığını alacaklarına inansınlar. Ailelerimiz de evlatlarının hayattaki başarılarıyla kibir duymalı ve onların yanlarında olmalılar.” değerlendirmesinde bulundu.

SINAVDA KOVİD-19 ÖNLEMLERİ ALINACAK

ÖSYM Başkanı Aygün, sınavda Kovid-19 salgınına karşısında alınacak önlemleri şöyle anlattı:

“Kovid-19 salgınına aleyhinde imtihan öncesi alınan tedbirler dahilinde, sınav binalarının ayrıntılı temizliği yapılacak ve sınav binaları dezenfekte edilecek. Hem, adaylara sınav binası girişlerinde görevliler göre maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirebilecek. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte eldiven dağıtılacak. Adaylar ve görevliler, kendi maske ve/veya siperlikleri ile de sınava gelebilecek.

Imtihan görevlileri ve adayların Kovid-19 durumları, HES kodları yoluyla peşine düşüp takip edilecek. Kovid-19 durumu olan adaylar, imtihan merkezlerinde hazırlanan öbür salonlarda sınava alınacak.

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi gözetmek için adaylar ve imtihan görevlileri dıştan hiç kimse mektep bahçelerine alınmayacak. Adaylar, sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri kadar yönlendirilecek.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here