ÖTV indirimi sonrası dev fırsat! Büyük indirim bekleniyor

0
10
ÖTV indirimi sonrası dev fırsat! Büyük indirim bekleniyor
ÖTV indirimi sonrası dev fırsat! Büyük indirim bekleniyor

Sıfır ve ikinci el otomobillerde düşüşe geçecek fiyatların, piyasayı hareketlendireceğini ancak sıfır araba satışında daha fazla hareketlilik yaşanacağını kaydeden Araba Satış Yöneticisi Halit Yallagöz, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ÖTV indirimi sonrası hangi otomobil kaç liraya düştü? İşte o liste...ÖTV indirimi sonrası hangi otomobil kaç liraya düştü? İşte o liste…

Otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarında yapılan değişim Devlete Ait Gazete’de yayımlandı. Kararda elektrikli otomobillerin ÖTV diliminde de değişiklik yapılırken, matraha bağlı olarak maksimum yüzde 16’lık bir indirim belirlendi. Çoğu otomobil ÖTV alt dilimine dahil olurken, fiyatlarda 50-60 bin lira aralarında düşüşler gerçekleşti. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Araba Satış Yöneticisi  Halit Yallagöz, sıfır otomobil satışlarında artış yaşanacağını kaydetti.

SIFIR OTOMOBİL SATIŞINDA HAREKETLİLİK YAŞANACAK

ÖTV indiriminin arkasında piyasada hareketlilik yaşanacağını söyleyen Yallagöz, “Piyasada, sıfır araçların satışında hareketlilik görülecektir. İkinci el araçlarda ise bu şart biraz zamana yayılacaktır. B ve C segmentlerinde bazı araçlarla ilgili ÖTV indirimi gerçekleşti. Matraha emrindeki olarak, azami yüzde 16 olarak belirlenen bir indirim söz konusu. Bu da bazı arabalarda 50-60 binlik bir indirime tekabül ediyor. ÖTV indirimi halkımız için iyi oldu. Sahiden kullanıcıların daha kuytu edebilmesi için daha büyük indirimleri de bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İKİNCİ EL ARAÇLARDA DÜŞÜŞ

Yallagöz, “Sıfır araçlarda talebe karşılık stok adetlerinde eğer bir karşılanma laf konusu olursa, cümbür cemaat arabasına kavuşacaktır. İkinci ele geldiğimizde, ister istemez yüzde 10’luk bir düşüş öngörüyorum. İlerleyen dönemlerde fiyatların oturmasıyla bu talep karşılanacak gibi görüyorum. Sıfır araçların adedi bittikten sonra, ikinci el araçlar yerini bulacaktır. Fakat bu dönemde ikinci el araçlarda düşüş olacak” diye konuştu.

BAYİDE SIFIR ARAÇ BULAMAZSANIZ DIŞARIDAN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ

Yallagöz, sıfır kilometre araçların plaka takıldığında ikinci el olmasına ilişkin,”Her vasita, üzerine plaka takıldıktan sonradan aslen ikinci ele düşer. Bunun da satışıyla ilgili bir kaybınız yok. Çünkü eğer sıfır vasita bayide yahut elinizdeki araca plaka takılması, vasita kullanılmamış ise bu aracın ikinci el olduğu anlamına gelmiyor. Bayide sıfır vasita bulamazsanız dışarıdan sıfır vasita temin yapabilmek için ilanlardan, eş dosttan, bayi kanalıyla bu araçları bulmak için çaba sarf edersiniz. Bunun karşılığında da bulduğunuz arabulucu beklemektense, plakalandırılmış sıfır vasita almayı tercih edebilirsiniz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here