ÖTV kararı sonrası düğmeye basıldı! Türkiye’de de satışa çıkarılıyor

0
9
ÖTV kararı sonrası düğmeye basıldı! Türkiye'de de satışa çıkarılıyor
ÖTV kararı sonrası düğmeye basıldı! Türkiye'de de satışa çıkarılıyor
Ayrıca benzinli ayrıca de elektrikli motoru yer alan hibrit otomobillere teşvik geldi. Fiyatlarda 60 bin TL’ye varan indirimler yaşandı. Türkiye’de hibrit üreten ama iç pazarda satamayan fabrikalar satış planı yapmaya başladı.

Binek otomobillerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahlarında uzun süredir beklenen değişim nihayet geçen hafta yapıldı. Yüzde 45 ÖTV dilimindeki matrah limiti 92 bin TL’ye, yüzde 50’lik ÖTV limiti ise 92-150 bin TL aralığına yükseltildi.

Yeni düzenlemede çevreci araçlara yönelik bir değişiklik de yer aldı. Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen, 2000 cm’ü geçmeyen hibrit otomobillerde ödenti matrahı 85-135 bin TL’den 114-170 bin TL aralığına çıkarıldı. Daha önceki matrah 85-135 bin TL seviyesindeydi. Düzenlemenin hem benzinli motor keza de elektrikli motoru bulunan hibrit (melez) otomobillere doping etkisi yapması bekleniyor.

PAZAR PAYI YÜKSELİYOR 

Türkiye’de yılın birincil yedi ayında 28 bin 421 adet hibrit araba satıldı. Hibritlerin pazardan aldığı pay yüzde 8.2 oldu. 2020’nin aynı döneminde 8 bin 129 adet hibrit satılmış, pazar payı ise yüzde 3 seviyesinde gerçekleşmişti. Yeni düzenlemenin de etkisiyle 2021 sonunda hibritlerin pazar payının yüzde 10’u zorlayacağı tahmin ediliyor.

bundan başka düzenleme ardından Türkiye’de pazara sunulan hibrit modellerin sayısında da artma bekleniyor. Hatta ilk gelişme Renault tarafında yaşandı. Türkiye’deki fabrikasını ‘hibrit üretim üssü’ haline getiren Renault, özendirme olmadığı için Bursa’dan Avrupa’ya ihraç ettiği hibrit otomobilleri iç pazarda satmıyordu. Şirket, düzenleme ardından Clio hibrit modelini Türkiye’de de satışa sunmayı hazırlanıyor.

RENAULT DÜĞMEYE BASTI 

Bu kayda değer sürprizi Renault Mais Genel Müdürü Berk Modern duyurdu. Hibrit modellerindeki güncellemenin özellikle çevreci ve yeni teknolojilere armoni karşılamak açısından önemli olduğunu söyleyen Modern, “Motoru da dahil Türkiye’de üretilen ve Avrupa’ya ihraç edilen Clio Hibrit modelimizin iç pazarda satışa sunulmasını da esas hissedarımızla birlikte değerlendireceğiz” biçiminde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here