Pakdemirli ve Soylu’dan sosyal ağ paylaşımlarına sert tepki

0
10
Pakdemirli ve Soylu'dan sosyal ağ paylaşımlarına sert tepki
Pakdemirli ve Soylu'dan sosyal ağ paylaşımlarına sert tepki

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yangın bölgelerindeki son durumu anlattı. Bakan Pakdemirli 38 ilde 163 yangın çıktığını ve bunların 152 her birine söndürüldüğünü belirtti. Bakan Soylu da “Söndürdüğümüz yangın rüzgarlarla bitmiş daha da şiddetleniyor. Yarın akşam daha artı bilgiler aktarabileceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 28 Temmuz-3 Ağustos aralarında 38 ilde 163 yangın çıktığını ve yangınların 152’sinin söndürüldüğünü söyledi.

Pakdemirli, Muğla’da Marmaris Öğretmen Evi’nde İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’yla düzenlediği basın toplantısında, 28 Temmuz-3 Ağustos arasında meydana çıkan orman yangınları ve yangınlarla mücadeleye ilişkin veri verdi.

“38 ilde bu tarihler arasında 163 yangın çıktı. 152 her birine söndürüldü.” diyen Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Antalya’da devam eden yangınlarla ilgili bilgi vermek gerekirse Antalya’da 19 yangın çıktı. acilen 2 yangın devam ediyor, yani 17’si söndürüldü. Manavgat ve Gündoğmuş yangınları devam ediyor. Bilhassa Manavgat’ın batı tarafında fazla yakın bir saatte iyi bir haber aldık. Ekiplerimiz azıcık tehlike aldılar. İyi bir noktaya dürüst gidiyor. Kontrol diyemeyiz fakat belli bir noktaya girdiler ve oradan ateşi tutmaya çalışıyorlar. Eğer bu olursa, denetleme altına alınabilirse geriye Gündoğmuş yangını kalacak. hemen yeni gelen taze bir haber. Muğla’da 5 yangın devam ediyor. Marmaris’te emin bir noktada parlama var. Onu da bu akşam ve yarın gündüz saatlerinde halledilebilirse Marmaris yangını sona içten gelebilecek gibi gözüküyor. Köyceğiz’de yangın hala devam ediyor. Kavaklıdere’de sabah saatlerinde söndürülen yangın… Keza ben hem de İçişleri Bakanımız, Kavaklıdere’yi ziyaret ettik. Yangın ayrıntılarıyla söndürülmüştü fakat öğleden daha sonra birdenbire daha pozitif patlamayla yangın yeniden devam etmeye başladı.”

Bakan Pakdemirli, Milas’taki yangının halen devam ettiğine değinerek “Hala ciddiyetini koruyor ve çok yakın peşine düşüp takip ediyoruz ve Yılanlı yangını var. Manisa Salihli’de devam eden yangın var. Denizli güneyinde bir yangın devam ediyor lakin Denizli’de dün meydana çıkan yangını kontrol altına aldığımızı söylemiştik. Isparta Sütçüler’de öğle saatlerinde içten dışarı giden yangın şu aralar bir miktar daha alevlenmiş durumda. Arkadaşlarımız takip ediyor. Bunları teftiş altına alma çabamız sürüyor. Hava sıcaklığında bugün Marmaris’te 45,5 dereceyle tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı. Önceki rekor 7 Temmuz 1988’de 45,2 olarak ölçülmüştü.” ifadesini kullandı.

 “ÖN HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINI BİTİRDİK”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, cuma günü de aynı hava sıcaklıklarıyla karşı karşıya olacaklarını açıklama ederek “Rüzgarın, alevlerin aralıksız istikamet değiştirdiği bir tablo, bu yangınların birincil gününden beri var. Gündoğmuş’ta ilçe merkezi biliyorsunuz terhis edildi. Marmaris’teki parlamaları toparlamaya arkadaşlar çalışıyorlar. Yangınlarda defalarca soruluyor, 16 uçak, 9 insansız hava aracı, 45 helikopter, 6’sı idare olmak üzere 51 helikopter, 1 insansız hava helikopteri, 805 arazöz ve tanker, 150 meslek makinesi, yaklaşık 5 bin 200 personel uğraş ediyor.” bilgisini paylaştı.

Bakan Pakdemirli, hasar tespit çalışmalarına da değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Antalya, Muğla, Adana, Mersin ve Osmaniye’de afetten etkilenen vatandaşlarımızın tarımsal alanla ilgili ön hasar tespit çalışmalarını bitirdik. 5 ilimizde 18 ilçe, 78 köy ve 2 bin 219 çiftçimiz yangınlardan etkilenmiş durumda. Tespitler devam ediyor. Incelemeler tamamlanır tamamlanmaz üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek. Ülkemizdeki tüm yangınları Orman Genel Müdürlüğündeki Yangın Idare Merkezinden takip ediyoruz. Fakat sahada olduğumuz için sahada da bunun yarı mobil araçlardan benzer görüntüleri izleyebiliyoruz. İHA görüntülerini canlı olarak izliyoruz, meteorolojik verileri dikkate alıyor ve yangınları harita üzerinden takip ediyoruz. Yangınların büyüklüğüne, riskine ve ikâmetgâh yerlerini korkutma ağırlığına tarafından müdahalelerimizi yapıyoruz. Buna göre insan kaynağı, uçak, helikopter dağılımını ayarlıyoruz. Vatandaşlardan birçok telefon geliyor, sanatçılarımız arıyor beni bugün, ‘müdahale edilmedi’ filan gibi söylemler olabiliyor ama müdahale edilmediğini sandığınız yerlerde fiilen canla başla ayrıca karadan keza de havadan müdahale yapılıyor.”

Yangın konusunda fazla ciddi bir uğraş verildiğini açıklayan Pakdemirli, orman teşkilatının moral ve motivasyonunun yüksek tutulması gerektiğini kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bizim normalde elimizdeki mevcut envanterde, yani durmadan çalıştığımız uçak ve helikopter sayımız, idare helikopterlerini, uçağını saymazsak 48. Bunları da sayarsak 53-55’i buluyor.” dedi.

Pakdemirli, Muğla’da Marmaris Hoca Evi’nde İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade’yla düzenlediği basın toplantısında, orman yangınları ve yangınlarla mücadeleye ilişkin data verdi.

Herkesi sabırlı ve sağduyulu olmaya davet eden Pakdemirli, “Hava araçlarıyla alakalı ‘yeterlidir’ veya ‘değildir’ diye kamuoyunda fazla tartışılıyor. Portekiz’in 43, Yunanistan’ın 18, Fransa’nın 40 hava aracı var. Bunlar, 2018 verileridir. Yeni veriler elimde değil ama fazla aşırı değiştirme olacağını düşünmüyorum. Bizim normalde elimizdeki mevcut envanterde, yani sürekli olarak çalıştığımız uçak ve helikopter sayımız, yönetim helikopterlerini, uçağını saymazsak 48. Bunları da sayarsak 53-55’i buluyor.” ifadesini kullandı.

Değişik ülkelerden bu akut durumun üstesinden gelebilmek için bazı takviye taleplerinde bulunduklarını aktaran Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Birçoğu da kendi destek talepleriydi. Bu taleplerin de çoğunu eğer teknik olarak gereklilikleri karşılıyorsa uçaklar, bunların da çoğunu olumlu karşıladık ama şöyle, toplamda 3 amfibik uçağa 3 amfibik uçak daha eklendi, 6 amfibik uçak oldu. 9 tanker uçağımız var. Helikopter 45’ken 12 daha eklendi, 57’ye vardı ve toplam 72 hava aracına çıkmış oldu fakat bu akut dönem geçtikten sonradan bile Türkiye’nin bilançosunda tekrar tekrar 50 ve üstünde hava arabulucu oluyor, olacak.”

 “TÜM DÜNYADA KÜRESEL ANLAMDA CİDDİ BİR YANGIN RİSKİ VAR”

Pakdemirli, “Bu yangınlar adi mi? Niçin bu kadar yangın oluyor? Bu akut koşul yalnızca ülkemizde mi yahut başka ülkelerde de yaşanıyor mu?” sorularına dair genel bilgi vermek istediğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amerika’da, şüphesiz bizden büyük ama, 1,36 milyon hektar alan yanmıştır. Bu, bizim ormanlık alanımızın az çok 20’de 1’inden azıcık daha fazladır. 12 eyalette şu an 101 orman yangını Amerika’da devam ediyor. Sadece Kaliforniya’da 200 bin hektar alanda, 300’ün üstünde bina zarar gördü. Yeniden bunları artırabiliriz. Kanada’da 5 bine yakın orman yangınında 2,75 milyon hektar orman alanı hasar fark etti. Yani küresel sıcaklık ve kuraklıkla beraber bütün dünyada küresel anlamda ciddi bir yangın riski var. Rusya’da, Sibirya yılbaşından beri en az 1,88 milyon hektar orman alanı yangınlarda hasar gördü. Yani 2 milyon hektar desek bugün Türkiye’nin ormanlarının yüzde 10’u dek bir alan Sibirya’da ve Rusya’da yanmış durumda.”

Fiilen akut bir dönem yaşandığını vurgulayan Pakdemirli, “Sadece Türkiye’nin başında olan bir musibet değil, yangınlarla uğraşmak. Tüm dünya yangınlarla uğraşıyor. Biz de uğraşıyoruz, uğraşmaya devam edeceğiz. ardına kadar orman teşkilatımız, bu konuda motive.” dedi.

 “YANGINLARIMIZIN ÜSTESİNDEN GELİYOR OLACAĞIZ”

Pakdemirli, en yakın zamanda yangınları üstesinden gelineceğini belirterek şunları kaydetti:

“Keza Muğla’da ayrıca de Antalya’daki gereğinden pozitif sürmüş yangınlarımızın üstesinden geliyor olacağız. Ülkemizin yaşadığı bu doğal afette cansiprane mücadele eden orman kahramanlarımıza, yeniden benzer kararlılıkla yanımızda olan vatandaşlarımıza bilhassa teşekkür ediyorum. durmadan bir yanlamasına tabii ama orman faaliyetlerini koordine ediyoruz fakat bir yana da vatandaşla da beraber oluyoruz. Vatandaş, bu gayretimizi görüyor, devletin bütün kurumlarının gayretini görüyor. Bize de her gittiğimiz yerde teşekkür ediyor. İnşallah yangınları en kısa sürede söndüreceğiz. Şu an bana kadar milli birlik ve beraberlik zamanıdır. Herkesle el ele yürüme vaktidir. İnşallah ilk yağmurlarla beraber de fidanlarımızı dikiyor olacağız. Bununla ilgili de bir kampanya çalışmamız var. Bunu da sonuçlandırabilirsek en kısa zamanda bununla alakalı bir yorumlama yaparız lakin tabii ancak şimdi önceliğimiz yangınların bir lahza evvel dönmesi, vatandaşların normal hayatına kavuşmasıdır.”

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI:

 İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Orman teşkilatından Karayolları’na değin, emniyet teşkilatlarından belediyelere değin herkesin yangını söndürmek için büyük bir çaba ortaya koyduğunu söyledi.

Süleyman Asilzade, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Marmaris’teki öğretmenevinde düzenlediği basın toplantısında, yangınları söndürmek için çaba eden herkese teşekkür etti.

“Orman teşkilatımızdan Karayolları’mıza değin, emniyet teşkilatlarımızdan belediyelerimize dek herkes büyük bir mücadele ortaya koymaktadır.” ifadesini kullanan Bakan Soylu, bütün kurum ve kuruluşların, vatandaşların el birliği içinde çalıştığını kaydetti.

Aristokrat, devletin ve milletin büyüklüğüne bir defa daha şahit olduklarını aktararak rüzgar, hava sıcaklığı ve kuruluğu gibi dezavantajlara karşısında büyük savaş verildiğini belirtti.

Adamakıllı söndürüldüğü düşünülen bölgelerde yarım saat, 1 saat sonradan bitmiş alevlerin şiddetle yükseldiğini söyleyen Bakan Asilzade, moral ve motivasyonun devam ettirilmesi gereken bir durumun yaşandığına göze çarpan etti.

PROVOKASYON TARTIŞMALARI

Vatandaşlara yarın daha iyi haberdar etmek istediklerini de bildiren Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Provokasyon var mı? Var. Değil dersem yalan söylemiş olurum. Onun için halkımızın karşısında yalan söylemeyeyim. Ormancımızın yanında gidip de ‘Siz işinizi yapmıyorsunuz, hakkımızı helal etmiyoruz.’ diyenler beni son derece rencide ediyor, onları da moralsizlendiriyor. Böyle provokatif davranışlar var. Onlara da defalarca beraber göğüs gereceğiz. Çünkü en son geldiğim Köyceğiz’de ateşin içindeydiler. Ne vakit kurtulurlar, ne süre kurtulmazlar bilmiyorum. Hortumu atmışlar, ormanın içine girmişler ama vadiden yangın başka bir tarafa girmesin. Ormanın içinde arazözlerle yangını söndürmeye kastetmek başka bir kahramanlık hikayesi ve inanç meselesidir. Bir şey istirham ediyorum, İstanbul’da durup, başka bir yerde durup buradaki insanları da bir telaşa koymanın anlamı yok. Zaten buradaki halk çok sıcacık haberleşiyor. Burada binlerce insan var ve çalışıyor, cümbür cemaat koordinasyon içinde. Havada İHA’lar, helikopterler, her şeyimiz var var. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarımıza, bütün belediyelerimize bütün bilgiler hemen akıyor. Biz gittikten sonra aniden Kavaklıdere’de, Menteşe’de yangın başladı. ‘Menteşe’deki bütün evler yandı’ diye kamuoyuna öğretmek insafsızlıktır ve vicdansızlıktır. Buradaki insanların emeğine, burada yaşayanların duygularına hakarettir. Her şey olabilirsiniz ressam, profesör olabilirsiniz. Bu buradaki insanların hayatlarıyla, duygularıyla, gerçekleriyle oynamamıza kimse müsaade edemez.”

Soylu, binlerce insanın yangınları söndürmek için çalıştığını hatırlatarak spekülatif, provokatif açıklamaların yapılmamasını istirham ettiğini aktardı.

Türkiye’nin her yerinden belediyelerin destek verdiğini anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Şu tartışmalar böylece ayıp ama… Bunu da milletvekilleri ara sıra ortaya koymaya çalışıyor. Buna da üzülüyorum, yapmasınlar istirham ediyorum. ‘Polisin TOMA’sı yurttaş ziyafet yaparken su sıkıyor, şimdi su sıkacak.’ E sıkıyor, her tarafta beri… ‘Biz söyledik de oldu.’ Hazır, ‘Siz söylediniz de oldu’ desem siz kendinizi memnuniyet edeceksiniz buyurun edin hoşnutluk fakat böylece yok. Başından beri bir programı var. Yangın ikâmetgâh yerlerine inmeye başladığı andan itibaren TOMA devreye girdi ve bu Antalya’da bunu gördüğümüz birinci günden, andan itibaren oldu. TOMA dediğin araç yangının içine giremez ama… Ağır hareketli bir araçtır. Mesken yerlerine oraya sıçramaması için itfaiyeye de öteki araçlara da destek amaçlıdır. Bu tartışmanın anlamı ne? Bir yangından bu tartışmayı mı çıkarabiliyoruz?” dedi.

Bakan Asilzade, onlarca TOMA’yı konuşlandırdıklarını söyleyerek kendilerine yönelik bir başka sorunun da “Jandarmanın helikopterleri takviye ediyor mu?” olduğunu açıklama etti.

Jandarma helikopterlerinin teknik cihazı olmadığını kaydeden Aristokrat, “Bizdeki 5 su alan sepeti, bageti Orman Bakanlığına vermiştik zaten daha önce. Çalışmaları için verilmişti. Yangının boyutu büyüyünce hepimiz gayret gösterdik. Türkiye’de baget değil. Türkiye’de suyu içeren bambi değil. Netice itibarıyla birçok ülkeden bulmaya çalıştık. Şu asıl değin da 4 tane bulduk. Fazla yeniden bir ülkeden 3 tane daha bulduk. Onların teknik cihazlarını da bir vesileyle arkadaşlarımız 24 saattir çalışıyorlar acaba bunu nasıl yapabiliriz diye. Elimizdeki bütün imkanları sevk etmeye çalışıyoruz. Bütün her şeyi ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu tartışmalar, söylemler neyi açıklama eder, ben bunu anlayabiliyor değilim.” dedi.

KAYNAK: HABER7 AJANSLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here