Pinterest de Türkiye’ye temsilci devir kararı aldı

0
46
Pinterest de Türkiye’ye temsilci devir kararı aldı
Pinterest de Türkiye’ye temsilci devir kararı aldı

Görsel paylaşım sitesi olarak faaliyet belirten Pinterest, Türkiye’ye temsilci görev kararı aldı.

AA’nın aktardığına tarafından, Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı son sosyal ağ sağlayıcısı olan ABD merkezli Pinterest de Türkiye’ye vekil atayacağını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapılar Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan vekil atayacağını bildirmeyen kalmadı” dedi.

Türkiye’de 1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Aracılığıyla İşlenen Suçlarla Çaba Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, Türkiye’de delege atamayan sosyal ağ sağlayıcılarına karşın ‘reklam yasağı’ uygulaması, 19 Ocak 2021’de Devlete Ait Gazete’de yayımlanmıştı.

Böylece delege atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest’e reklam yasağı uygulanmıştı.

Twitter, sonradan Türkiye’ye delege atayacağını açıkladı. Periscope ise mart ayında dünya genelinde faaliyetlerini durdurma kararı almıştı.

Pinterest’in de Türkiye’ye temsilci atamasıyla, kanun zarfında olan ve temsilci atamayan herhangi bir sosyal medya şirketi kalmadı.

Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Dailymotion gibi platformlar da Türkiye’ye temsilci atayacaklarını duyurmuşlardı.

5 AŞAMALI YAPTIRIM

Yasaya kadar Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal medya sağlayıcılarına 5 kademeli yaptırım uygulanıyor.

İlk aşamada 10 milyon TL, bir ay daha sonra 30 milyon TL yönetimsel para cezaları kesiliyor. Üçüncü aşamada üç aylık reklam yasağı uygulanıyor.

Bu süreçte de temsilci atanmazsa sosyal medya sağlayıcısının bant genişliği önce yüzde 50, sonra yüzde 90 daraltılıyor. Bu durumda söz konusu ağlara erişim kısıtlanmış oluyor.

Delege atamayı gerekli kılan tatbik, muhalefet tarafından sansürü artıracağı gerekçesiyle eleştirilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here