Piyasalarda “Şahin Fed” alarmı

0
8
Piyasalarda
Piyasalarda "Şahin Fed" alarmı
Piyasalarda

Dolar uluslararası piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) tutanaklarının peşinde değer kazanırken, dolar/TL 8.69 civarında seyrine devam etti.

Piyasalarda

Dolar, Fed’in varlık alımlarını bu sene sonundan itibaren azaltmaya başlayacağı beklentilerini destekleyen toplantı tutanaklarının gerisinde esas para birimleri karşısında 92.844 ile 3 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Piyasalarda

Tutanaklarda aylık bağ alımlarının ne vakit azaltılacağı net olarak ortaya konulmadı. Ancak Reuters’ın haberine tarafından “bazı katılımcıların” bankanın bono alım programını azaltması için zorunlu koşulların “beklediklerinden birazcık daha erken” oluşacağını düşündüğü görüldü.

Piyasalarda

Tutanaklarda yetkililerin salgın nedeniyle uygulanan aşırı gevşek para politikasının nasıl sıkılaştırılacağı konusunda dağıtılmış fikirler ortaya koyması para politikasının baştan düzenlenmesinin artık masaya yatırıldığı biçiminde yorumlandı.

‘Hazır olalım’
Piyasalarda

Tutanaklarda yetkililerin “önemli bir çoğunluğunun” enflasyon risklerinin yukarı yönlü olduğunu düşündüğü ve yetkililerin tamamının bu risklerin gerçekleşmesi durumunda harekete geçirmek için hazır olunması gerektiğini düşündüğü görüldü.

Piyasalarda

Tutanaklarda Federal Açık Piyasa Komitesi’ne (FOMC) atıtfa bulunularak, “katılımcılar genelde ihtiyatlı edinmek adına komitenin hedeflerine beklenenden daha erken ulaşılması ya da bu doğrultuda daha hızlı ilerleme kaydedilmesi dahil olmak üzere hesaplı gelişmelere cevap belirlemek için tahvil alımlarını azaltabilecek uygun bir pozisyonda olmanın önemli olduğu yönünde görünüm bildirdiler” ifadesi yer aldı.

Piyasalarda

Avustralya Merkez Bankası stratejisti Carol Kong, Fed’in peşine düşüp takip ettikleri ‘şahin’ merkez bankaları aralarında olduğunu belirterek bu ay sonunda senet alımlarının azaltılmasının tartışılmaya başlanacağı öngörüsünde bulundu. Fed söz konusu olduğunda ‘şahin’ tutum enflasyonla ilgili endişeleri işsizlik rakamlarının önünde tutuyor. Capital Economics ekonomisti Paul Ashworth ise tutanakların bekledikleri ölçüde şahin olmadığı yorumunda bulundu.

Varlık alım belirsizliği
Piyasalarda

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1.27 değerinde kaybederek günü 1.372 puandan tamamladı. Dolar/TL ise 8.69 civarında seyretti.

Piyasalarda

AA’ya konuşan analistler, Fed tutanaklarının, varlık alımlarının devam etse de, azaltılması konusundaki belirsizliklerin uzun zaman daha gündemi meşgul edeceğini ortaya koyduğunu bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here