Prof. Ceyhan: Tarama testi yapmadığımız için gerçek pozitif kişi sayısını bilmiyoruz

0
49
Prof. Ceyhan: Tarama testi yapmadığımız için gerçek pozitif kişi sayısını bilmiyoruz
Prof. Ceyhan: Tarama testi yapmadığımız için gerçek pozitif kişi sayısını bilmiyoruz

Cumhuriyet gazetesinden Tuğba Özer’in haberine tarafından, Ceyhan, “Diğer açılan ülkelere bakıp da ‘onlar açıyor biz de açarız’ demememiz gerekli çünkü onlar çok yoğun bir kısıtlama döneminden daha sonra yavaş yavaş açılıyorlar. Buna karşın onlar da sorunlarla karşılaşıyorlar. Mesela İngiltere’de son iki günde olgu sayıları 2 katına çıktı. Biz onlar dek net olgu sayımızı bilmiyoruz çünkü biz yalnızca belirti gösteren kişilere deneme yapıyoruz. Tarama testi yapmadığımız için görünen 10 binli rakamlar gerçek artı birey sayısını yansıtmıyor. O nedenle buna güvenip aniden önlemleri seri şekilde kaldırırsak baştan bir olgu artışıyla karşılaşabiliriz” dedi.

Ceyhan şu önerileri sıraladı:

-Salgında bulaşın esas olduğu yerler (dükkan, toplu nakliye vb) açılma konusunda sona bırakılmalı.
-Okullara öncelik verilmeli.
-En fazla tedirgin olan sektörlerden açılmaya başlanmalı.
-Açılmanın arkasından vaka sayısına etkisi bakılmalı.

Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, “Salgının hızında azalma var lakin salgının kontrolü hâlâ sağlanamadı” ifadesini kullandı. 

Salgının sürdüğüne şive yapan Şenol şunları kaydetti:

“Bundan sonra şunlar yapılsın’ diyebileceğimiz bir yönetimimiz ve düzenimiz değil. Öncelikle okullar açılmalı ve bu işlem tehlikesiz bir hâlâ getirilmeli. Salgının bu haliyle hedeflenen noktadan fazla uzak olduğumuz ve çok uzun bir zaman gerektiği anlaşılıyor. Bu süreci de aşılama ile geçirmeyeceksek artık zaten kapanmalar da çok büyük bir amaç ifade etmiyor. Metedolojik kapanmadığımız için açılmaya dair söyleyecek öyle bir şey de yok”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here