Prof. Ceyhan: Zıt tepebilecek tedbirler var

0
36
Prof. Ceyhan: Zıt tepebilecek tedbirler var
Prof. Ceyhan: Zıt tepebilecek tedbirler var

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 17 jurnal sürecin ‘tam kapanma’ olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti. Ceyhan, “Tam kapanmadan çok uzak bir kısıtlama dönemi geçirdik. Bu kısıtlamada bir kazanım elde ettiysek ve eğer titiz davranmazsak bu kazanımları kaybedebiliriz. Kısa sürede birkaç haftada vakalar tekrar artmaya başlar” diye konuştu.

“ZIT TEPEBİLECEK TEDBİRLER VAR”

1 Haziran’a kadar uygulanacak tedbirleri çok etkili bulmadığını söyleyen Ceyhan, “Hatta bazen ters etki de yapabilecek kısa süreli, hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamalarının devam ettiğini görüyoruz. Bunun şöyle negatif bir tarafı var; bu evlerin çok büyük bir çoğunluğunda işe kesik kesik millet var, dolayısıyla bunlar işe gidip orada virüsü alıp eve getiriyor ve dışarı çıkmadıkları için kapalı ortamda kalıyorlar. Kapalı ortamda fazla daha kolay bulaştırıyorlar birbirlerine. En büyük sorun olan, bulaş kaynağı olan iş yerlerine karşın önlemler önemli” dedi.

“İLK ÖNCE OKULLARI AÇABİLİRDİK”

Normalleşme süreci zarfında ilk olarak okulların açılabileceğini kaydeden Ceyhan, “Berberler, kuaförler ve restoranlar da natürel kurallara uymak kaydıyla açılabilir. Masalar arasına en az 2 metrelik mesafe teslim etmek kaydıyla, havalandırmaları denetleme edilerek açılabilir. derhal tedbirler, hastalığı teftiş etme açısından aşılamadan daha önemli. Aşılamada, yüzde 10-20 ikinci doz aşılamayla doğrudan doğruya tesir göremiyorsunuz, etkiyi yüzde 70-75 aşıladığınızda görüyorsunuz. Örneğin ekonomisi iyi, kısıtlamaları iyi uygulayabilen, halkı buna armoni gösterebilen ülkeler için daha yüksek bir sayıda normalleşmeye geçebilir; ama bunları idareli olarak dayanma gücü fazla olmayan halkı da buna çok uymayan bir ülkede daha düşük vakalarda normalleşmeniz lazım, güvenli diyebilmeniz için” biçiminde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here