Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan’dan korkutan dikkat: İstanbul depreminde son çeyreğe girdik

0
13
Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan'dan korkutan dikkat: İstanbul depreminde son çeyreğe girdik
Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan'dan korkutan dikkat: İstanbul depreminde son çeyreğe girdik

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden 22 yıl geçti. İzmit Gölcük merkezli 7,4 büyüklüğünde gerçekleşen depremde, 17 binden pozitif kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı. Büyük kayıplara neden olan felaketten 200 binin üstünde konut ve işyeri etkilendi. 

İstanbul Kültürlü Üniversitesi Afet Eğitimi Dilekçe ve Araştırma Merkezi (AFAM) Müdürü ve inşaat mühendisi Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 22’nci sene dönümünde, zelzele riskine ilişkin alınması gereken önlemleri sıralayarak, kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti.

‘8 YIL KALMIŞ’

İstanbul depreminde son çeyreğe girildiğini vurgulayan Prof. Dr. Altan, “Çünkü 1999 depreminden sonradan İstanbul’da 30 yıl içinde büyük deprem olma olasılığı yüzde 64’tür. Gölcük depreminin üzerinden 22 sene geçti, 8 sene kalmış. Yer Sarsıntısı olmadan önce alacağımız en manâlı tedbir yapı güvenliğidir. İstanbul’un yapı stoku hala S.O.S. veriyor, çürük. Çünkü 2000 yılından önce yapılan binalar fazla artı ve o yapılarda halk müziği yaşıyor” diye konuştu. 

700 BİN BİNANIN KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMESİ GEREKİYOR 

İstanbul’da 700 bin binanın kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Altan, “Şu Anda 75 bin binanın kentsel dönüşümle yenilendiğini görüyoruz. Şehirsel dönüşümde yerimizde sayıyoruz, ivme kazandırmak lazım. Devletimiz süreci birazcık hızlandırmalı, vatandaş ise binalarını yenilemeye gitmelidir. Büyük depremin üzerinden 22 yıl geçti, yapılarımız sağlam yok. Depreme aleyhinde dirençli bina sayımız az” ifadelerini kullandı.

ANALİZİNİ YAPTIĞIMIZ BİNALARIN YÜZDE 95’İ ÇÜRÜK 

Yapıların bir lahza evvel ya güçlendirilmesi veya yıkıp tekrar yapması uyarısında yer alan Prof. Dr. Altan, “Üniversitemizin inşaat laboratuvarında deprem performans analizleri yapıyoruz. Bize Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler gibi ilçelerden gelen yapı örneklerinden yaklaşık olarak yüzde 95’i çürük çıkıyor. Bu binalar 2000 yılı öncesinde yapılmış ve çoğunlukla 5 ilâ 9 katlı. Kişiler, bilhassa 2000 yılı öncesinde yapılan binaları son meydana çıkan zelzele yönetmeliğine yerinde mu diye denetim ettirmelidir. Yoksa depremi evde karşılayamayız” dedi. 

BÜYÜKÇEKMECE, AVCILAR, PENDİK RİSKLİ İLÇELER 

Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan, “Büyükçekmece’den başlayarak özellikle Avcılar, Küçükçekmece depremden en fazla etkilenecek ilçelerdir. Sonradan Kadıköy, Üsküdar, Kartal ve Pendik’e kadar dışarı giden güzergahta eski yapı stoku var. Fayın Adalar ve Silivri tarafında kilitlendiğini biliyoruz. Bilhassa bu ilçelerde yaşayanlar yapılarını kontrol ettirsin. 2000 yılı öncesinde yapılan binaları artık silmek gerekir” diye konuştu.

 DEPREMİN 7-7,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLMASI BEKLENİYOR 

1 milyona yakın binanın etkileneceğini söyleyen Prof. Dr. Altan, “İstanbul depreminde merkez üssünün Adalar ya da Silivri olacağını tahmin ediyoruz. Adalar’da meydana gelirse 7, Silivri’de ise 7-7,5 büyüklüğünde bekliyoruz. Bu depremden sadece İstanbul değil bütün Marmara Bölgesi etkilenecek. Yani 30 milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz. 70 bin civarında binanın ağır zarar alacağını, toplamda 1 milyona yakın binanın depremden etkileneceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here