Putin dolara ateş püskürdü! Sırada ne var? ABD bindiği dalı kesiyor

0
1
Putin dolara ateş püskürdü! Sırada ne var? ABD bindiği dalı kesiyor
Putin dolara ateş püskürdü! Sırada ne var? ABD bindiği dalı kesiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Haftası münasebetiyle CNBC’den Hadley Gamble’a konuştu.

Washington’ın ulusal borcu artırıp içeride şişirdiğini bildiren Putin doların yaptırım silahı olarak kullanılmasının küresel rezerv para birimi rolünü baltaladığını, ABD’nin bindiği dalı kestiğini söyledi.

“Bana o kadar geliyor fakat, ABD doları yaptırım aracı olarak kullanıyor. Rusya gibi ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan ülkelerin diğer seçeneği yok, yalnızca öteki para birimlerinde anlaşmalara geçmek zorunda kalıyoruz”

Putin, Gamble’ın, ‘Bitcoin gibi kripto para birimlerini petrol ve gaz ticaretinde kullanılıp kullanılmayacağı’ sorusuna, kripto para birimlerinin dengesizliğine atıfta bulunarak, ‘Prensipte yapılabilir, fakat bunun için çok erken.’ biçiminde yanıt verdi.

Rusya’nın enerji ticaretinde hala dolar kabul ettiğini ifade eden Putin, şimdilik ABD para birimini en ince ayrıntısına kadar terk etme planı olmadığını ifade etti.

Putin ‘Ancak Amerikalı yetkililerin politikası devam ederse… O vakit hiçbir şey yapmamız gerekmeyecek, ABD’nin kendisi yapacak. Dolara olan güveni sarsıyorlar.’ dedi.

Rus lider, ABD müttefiklerinin bile dolar varlıklarını azalttığını ve karşılıklı ticarette ABD para birimine daha az güvendiğini belirtti. Yalnızca doların yaptırımlar için silah haline gelmesi yok, bununla birlikte Washington para basıp ulusal borcu artırarak para birimini kendi ülkesinde devalüe etmesinin büyük bir sorun olduğuna uyarı çekti.

‘SIRADA NE VAR? ABD BİNDİĞİ DALI KESİYOR’

Putin, ABD’nin dolar oyunlarına şu sözlerle tepki gösterdi:

Olasılıkla tarihte öncelikle, ABD’de enflasyon uzun süredir gerçekleşmeyen bir oranda büyüyor. Acilen herkes şu soruyu soruyor: Sırada ne var? ABD idareli yetkilileri bu devasa borçla ne yapacak? Ne yapacaklar, dolarda bir takım manipülasyonlar mı yapacaklar, değerini mi düşürecekler?

Putin, ülke içinde kısa vadeli siyasi kazanç uğruna doların küresel rezerv para birimi olarak hakimiyetini baltalayarak, ancak uzun vadede stratejik ekonomik çıkarlarına zarar vererek ABD’nin doğrusu “oturduğu dalı kestiğini” açıklama etti.

KAYNAK: STAR.COM.TR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here