Roketlerle askeri malzemeler taşınması hedefleniyor

0
33
Roketlerle askeri malzemeler taşınması hedefleniyor
Roketlerle askeri malzemeler taşınması hedefleniyor

Roketler genelde askeri malzemeler taşımak için kullanılmıyor. Uzaya uydu fırlatma amacıyla seçim edilen roketler bundan sonradan yeni bir programa dahil olacak. Heybetli roketler kullanılarak Dünya üzerinde kargo taşımacılığı yapılabilecek. Burada roketleri çekici kılan neden süratli olmaları.

Dünyanın uzakta bir bölümünden diğer bir uzakta bölümüne gönderilen roketler bir uçtan bir uca mesafeler çok kısa bir hale gelecek. ABD Hava Kuvvetleri bir konferansta bunu nasıl yapacaklarını paylaştı. Bilhassa uzaktan bölgelere yapılacak operasyonlar için seçim edilecek.

ABD kadar yapılan bazı açıklamalara kadar en yeni roket sistemi öncelikli konular içerisinde yer alacak. Roket Kargo olarak isimlendirilen bu çalışmalar 47,9 milyon dolarlık bütçe kullanacak.

Herhangi bir roket Dünya’yı hemen hemen 90 dakikada turlayabiliyor. Böyle bir sürat eğer askeri konularda kullanılırsa ortaya devasa bir üstünlük çıkabilir. Böylece 30 ila 100 ton arasındaki ağır yükler basit bir şekilde taşınabilecek. Fakat bu roketlerin kim göre üretileceği demin net yok.

SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starship projesi ile birlikte 100 ton önem nakliye kapasitesi sağlanabilecek. ABD Hava Kuvvetleri muhtemelen bu teknolojiyi kullanacak. Oysa birçok kişi emekleme aşamasında olan şirketlerin seçim edileceğini söylüyor. Böylece ufak şirketlerin büyümesi de sağlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here