Roş Aşana Bayramı nedir, ne demek? 2021 Roş Aşana ne süre?

0
11
Roş Aşana Bayramı nedir, ne demek? 2021 Roş Aşana ne süre?
Roş Aşana Bayramı nedir, ne demek? 2021 Roş Aşana ne süre?

İbrani takvimde yılbaşını simgeleyen Roş Aşana Musevi alemi için kayda değer dini günler arasında bulunuyor. Bayram dahilinde değişik kutlamalar gerçekleştiriliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ROŞ AŞANA MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Roş Aşana Bayramı için tebrik mesajı yayınladı. Erdoğan mesajında “Musevi vatandaşlarımızın, İbrani takvimine tarafından yılbaşını simgeleyen Roş Aşana Bayramı’nı en dostça dileklerimle tebrik ediyorum. Kültürel, siyasi ve beşerî yapımızdaki farklılıklar, ülkemizi ileriye taşıyan, birlik ve beraberliğimizi güçlendiren zenginlik kaynağımızdır.” ifadelerini kullandı.

2021 ROŞ AŞANA NE ZAMAN?

2021 yılında Roş Aşana Bayramı 6 Eylül 2021 Pazartesi gününe denk geliyor.

ROŞ AŞANA NEDİR, NE ÇAĞRIDA BULUNMAK?

Yahudiler kadar kutlanan İbrani takviminin Yeni Yılıdır. Tanah’ta Yom Teruah olarak geçen bugünün meali “haykırış ve devirme günü” dür.

İki gün süren bayram baştan başa ailece yemek yeme ve ballı elma veya elma reçeli yeme adetleri vardır. Sinagogda bayramın ikinci sabahı, senenin iyi geçmesini dilemenin sembolü olarak koç boynuzundan yapılan şofar çalınır. Roş Haşanah’ın kutlandığı gün her tarafında Yahudilerin dinlenme günü olan şabat günü olan yasaklar geçerlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here