Ruh Sağlığınız Hafızanızı Etkiliyor! Uzmanı Açıkladı…

Ruh Sağlığınız Hafızanızı Etkiliyor! Uzmanı Açıkladı…

ABONE OL
Ağustos 8, 2023 03:00
Ruh Sağlığınız Hafızanızı Etkiliyor! Uzmanı Açıkladı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yine de depresyon üzere kimi zihinsel sıhhat durumları, beynimizin nasıl çalıştığını da tesirler ve bu da konsantre olma yeteneğimizi etkileyebilir. UTHealth Houston‘da psikolog olan Dr. Jennifer Bahrman, Health Digest ile yaptığı özel bir röportajda akıl sıhhati ve hafıza ortasındaki ilişki konusundaki uzmanlığını anlatıyor. Sıkıntının duygusal gücümüzü de çaldığını ve bilgiyi sürece halimizi etkileyebileceğini söylüyor.

Bir imtihandan evvel korkunuzun beyninizi nasıl boş bıraktığını hatırlıyor musunuz? Bunun nedeni, derdin bilgiyi zihninizde tutma yeteneğinizi etkilemesidir. Bahrman, “Çalışma belleği, telaş ve tasadan güçlü bir halde etkilenir ve bireylerin şahsî ve profesyonel ömürlerinde değerli bir pürüz olabilir. Unutkanlığa, dikkatsizliğe ve kişinin hayatındaki taleplerle başa çıkmakta zorlanmasına yol açabilir.” dedi.

HAFIZAYI YÖNETMEYE YARDIMCI OLMAK İÇİN GERİLİMİ YÖNETİN

Stres, tükenmişlik yahut uyku yoksunluğu kısa müddetli hafıza ve öğrenme sıkıntılarına neden olsa bile bunun üzere uzun vadeli gerilim etkenleri demans riskini artırabilir. Bahrman, “Akut yahut kronik, makul hislerle yahut hayat gerilimiyle başa çıkmak için gereken güç, keskin hissetme yoluna girebilir. Emsal formda, çok gerilim zihnimizi çok yükleyebilir, bu da dikkat dağınıklığına ve bilişsel donukluğa neden olabilir. Doğal olarak, dikkat etmediğiniz bir şeyi hatırlamak çok zordur.” dedi.

Strese bağlı unutkanlık yaşasak bile bunun uzun müddetli hafızamızı etkilemesinin pek mümkün olmadığını ekliyor.

Bahrman, hafızanızla ilgili kimi meseleler fark ederseniz, bunun nedeninin hipotiroidizm, alkol kullanım bozukluğu yahut vitamin eksiklikleri üzere kimi biyolojik problemler olup olmadığını bulmanızı önerir. Akıl sıhhatinizin hafıza meselelerinize katkıda bulunup bulunmadığını araştırmak da kıymetlidir. “Bu ister depresyon, korku, üzüntü yahut gerilim için ruhsal yahut psikiyatrik müdahale ister bu telaşları daha güzel yönetmek için kişinin davranış tekniklerindeki değişiklik olsun, duygusal strese/sıkıntıya ve hafıza sıkıntılarına neyin sebep olduğunu ele almak mecburidir.”

Stresi direktörün, uykuyu güzelleştirmenin, sağlıklı beslenmenin ve dışarıda vakit geçirmenin de ruh sıhhatinizi ve hayat kalitenizi güzelleştirebileceğini ekliyor.

BİR RUH SIHHATİ UZMANINDAN NE VAKİT YARDIM ALINMALI?

Bahrman, bazen hafıza problemlerimizin günlük aktivitelerimizi tamamlama yeteneğimizi engellediğini söylüyor. Bilhassa hafıza meseleleri yaşa bağlı hafıza kaybından daha önemli görünüyorsa, bir akıl sıhhati uzmanına görünmenizi önerir. Ümitsizlik, iştahta yahut uykuda değişiklikler yahut daha evvel size zevk veren faaliyetlere karşı ilgi kaybı yaşarsanız, bunlar depresyon belirtileri olabilir.

Anksiyete çoklukla sonluluk, dehşet hissi, gevşemede zorluk yahut en berbatından korkma belirtileri gösterir. Bir akıl sıhhati uzmanı, depresyon ve anksiyeteyi tedavi ederken birebir vakitte hafıza kaybını da ele alabilir.

Bahrman, “Terapiden herkes yararlanabilir, bu nedenle hafıza meselelerinin kaynağı gerilim, tükenmişlik yahut uyku problemleriyle ilgili olsa bile, bir akıl sıhhati uzmanı bu temel dertleri gidermek ve hastaların daha kaliteli bir tecrübe yaşamasına yardımcı olmak için bakım sağlamak için uygun donanımlıdır.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.