Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “NATO ile AB’nin çağrıları ikiyüzlülük”

0
27
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov:
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "NATO ile AB’nin çağrıları ikiyüzlülük"

Lavrov, 9. Moskova Milletlerarası Emniyet Konferansı’nda yaptığı konuşmada, güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

NATO Zirvesi’nin geçen hafta yapıldığını anımsatan Lavrov, “NATO’nun Rusya’yı durdurmaya yönelik süregelen eylemleri, Avrupa’da askeri siyasi gerilimin tırmanmasına yol açıyor. NATO, uydurduğu gerçekliğin ötesine geçemeyeceğini bir kere daha tasdik etti. NATO Rusya’nın eylemlerini yeniden ‘agresif’ olarak algılıyor.” dedi.

Lavrov, Rusya’nın NATO ile diyalog kurmaya açık olduğunu belirterek “Rusya ve NATO arasındaki temas hattı her tarafında askeri tehdidi azaltmaya karşın yapıcı önerilerimiz masada bekliyor. NATO, Rusya ile askeri alanda diyalog düzenlemek istemiyor.” ifadelerini kullandı.

“NATO ile AB’nin, Rusya’ya ‘anlaşmayı bozmama’ çağrıları ikiyüzlülük”

ABD’nin 22 Kasım 2020’de Açık Semalar Anlaşması’ndan çekildiğini hatırlatan Lavrov, “Bu, çıkarlar dengesini büyük ölçüde bozdu ve Rusya’yı askeri şeffaflık açısından eşit olmayan bir konuma getirdi. Bu koşullarda Moskova’nın anlaşmaya ast kalması yararsız oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, Rusya’nın da laf konusu anlaşmadan çekilme kararı aldığına dikkati çekerek NATO ve Avrupa Birliği’nin (AB), Rusya’yı “anlaşmayı bozmamaya” çağırdığını ve bunun “ikiyüzlülük” olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here