Rusya’dan sonradan Azerbaycan duyurdu: Fazla kritik Türkiye ve doğalgaz açıklaması

0
1
Rusya'dan sonradan Azerbaycan duyurdu: Fazla kritik Türkiye ve doğalgaz açıklaması
Rusya'dan sonradan Azerbaycan duyurdu: Fazla kritik Türkiye ve doğalgaz açıklaması

Türkiye’de bu yıl kış aylarında doğalgaz talebinin rekor seviyelere çıkması bekleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in doğalgaz için ek kaynak görüşmelerinin sürdüğünü açıklamasının ardındaki Azerbaycan’dan olumlu bir haber geldi.

Putin: Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatı artıyorPutin: Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatı artıyor

Azerbaycan’ın Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz tedarikini artırmayı planladığı bildirildi.

Interfax haber ajansında bulunan habere tarafından Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Türkiye’ye doğalgaz tedarikini 2023’ten itibaren 3.5 milyar metreküp artışla 9.5 milyar metreküpe çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

TASS haber ajansında yer alan haberde ise Şahbazov, Azerbaycan’ın Avrupa ve Türkiye’ye doğalgaz tedarikini 2022’de 16 milyar metreküpe çıkarmayı planladığını söyledi.

NİJERYA VE RUSYA İLE OLAN SÖZLEŞMELERDE BİTME AŞAMASINDA

Türkiye, doğalgaz ihtiyacı Rusya, Azerbaycan ve İran’dan boru hatlarıyla sevk edilen gazla ve Cezayir, Nijerya ve diğer ülkelerden gelen ve gemilerle taşınan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ile sağlamaya çalışıyor. Oysa Türkiye’nin doğalgaz ithalat sözleşmelerinde yenileme döneminin geldiği belirtiliyor.

Azerbaycan ile yapılan 15 takvim ithalat sözleşmesinin üç yıllık bir sözleşme ile yenilendiği bildirilmişti.

Nijerya ile olan sözleşmenin sene sonunda süresi dolarken, Rusya’dan doğalgaz ithaline karşın sözleşmesinin yenilenmesi gerecek.

Gazprom ile BOTAŞ arasındaki görüşmelerde demin mutabakatın sağlanamadığı ama yıl bitmeden anlaşmanın tamamlanacağı aktarılmıştı.

öte yandan doğalgazın şu anki fiyatlarla satılması ve gereklilik duyulan gazın LNG olarak spot piyasa fiyatlarıyla temin edilmesi halinde ithalat faturasının 5 milyar dolar artabileceği açıklama edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here