Rusya’nın 3’üncü Covid-19 aşısı KoviVak’ın koruma süresi 8 ay

0
41
Rusya’nın 3’üncü Covid-19 aşısı KoviVak’ın koruma süresi 8 ay
Rusya’nın 3’üncü Covid-19 aşısı KoviVak’ın koruma süresi 8 ay

Rusya, Covid-19’a aleyhinde aşı geliştirme çalışmalarına devam ederken, 3’üncü Rus aşısı olan KoviVak’ın virüse karşı koruma süresi açıklandı. Çumakov Bilim Merkezi Genel Direktörü Aydar İşmuhametov Rusya’da bir televizyon kanalında verdiği demeçte, KoviVak aşısı ile aşılandıktan daha sonra Covid-19’a aleyhinde bağışıklığın yaklaşık 8 ay süreceğini açıklama etti.

ETKİNLİĞİ YÜZDE 85

Aşının etkinliğinin yüzde 85 olarak varsayım edildiğini açıklayan İşmuhametov, “KoviVak hafif bir aşı olduğu için antikorlar epeyce yavaş üretilir. Araştırmamız hücre bağışıklığın burada da yer aldığını gösteriyor” dedi.

HASTALIĞA DAHA ÖNCE YAKALANANLARA DA ÖNERİLİYOR

İşmuhametov, Çumakov Bilim Merkezi’nin yılsonuna değin takriben 7 milyon 500 bin doz aşı üretmeyi beklediğini açıkladı. Şubat ayında Rusya Sıhhat Bakanlığı kadar tescil edilen KoviVak, 25 Mart’ta resmi olarak sivil dolaşıma sokulmuş, 25 Nisan’a kadar ülkenin 18 bölgesinin polikliniklerinde kullanılmaya başlanacağı belirtilmişti.
Çumakov Bilim Merkezi tarafından geliştirilen KoviVak aşısı, kas içi tatbik için bir süspansiyon formunda bulunurken, bağışıklığı cılız olanların yanı sıra hastalığa daha önce yakalanan kişiler için de kullanımı öneriliyor.

Rusya’da salgının başından bu yanlamasına Sputnik V, EpivakKorona ve KoviVak elde etmek üzere Covid-19’a karşısında üç aşı geliştirildi ve halka uygulanmaya başladı. Aşıların tamamı ise 2 doz halinde uygulanıyor. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here