SADAT’ın araştırılması önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

0
45
SADAT'ın araştırılması önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi
SADAT'ın araştırılması önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP), organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları ile El Nusra’ya silah gönderdiği yönünde gündeme gelen SADAT’ın araştırılması ve faaliyetlerine ilişkin incelemelerin yapılması için Meclis araştırması istedi.

Genel Komite’a sunulan önergenin gerekçesinde, 90’lar hafızasının hala aktüel olduğuna yer verilerek, “Bunun en önemli sebebi, 90’lı yıllarda etkin olan gayrı resmi yapılar ve faaliyetleriydi. Hatta günümüzde bile bu nesil yapıların bazıları hakkında yasal süreçler tamamlanmamıştır. Bir kısmı için ise iddialara karşın hukuki işlem başlatılmamış, üstleri örtülmüştür. Bu tarz oluşumlar dünyanın dağıtılmış bölgelerinde de varlıklarını sürdürmektedir. Bu nesil yapılar ve yaradılış eliyle hukuk yok sayılarak, izlenen insanlık düşmanı yol ve yöntemlerle toplumların geleceği çalınmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

“KONTRGERİLLA SAVAŞI”

SADAT’ın, devlete ait sitesinden “suikast tekniği” ve “gayri nizami harp” hizmetleri verdiğini duyurduğuna yer bahşedilen gerekçede şu ifadelere yer verildi:

“SADAT, kuruluş gerekçesinde, ‘Müslüman ülkelerin hassasiyetine yerinde kontrgerilla eğitimi devretmek’ ifadelerine yer vermektedir. Müslüman ülke hassasiyeti ve Müslüman harp terimlerinin ne olduğu konusundaki tartışmalar kamuoyunun hafıza erdiremediği bir biçimde devam etmektedir.

Müslüman ülkelerin kontrgerilla savaşındaki hassasiyetinin ne olduğu ise belirtilmemektedir. SADAT’ın kurucusu ve yöneticisi Tanrıverdi’nin, ‘Mehdi gelecek. Ortamı buna kadar hazırlamalıyız’ sözleri de toplumda tepki toplamıştır. öte taraftan iktidar bu kuruluşla ilgili sessizliğini korumaktadır. Keza SADAT’ın kurucusu ve yöneticisi olan Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin daha önce Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı yapmış olması da kamuoyunu endişelendiren faktörlerden biri olmuştur.”

Önergede şunlar kaydedildi: “Son olarak, ‘Türkmenlere gönderilen silah ve mühimmat SADAT üzerinden El Nusra’ya gitti’ iddiaları gündeme gelmiştir. Bu haber ve beyanların, yaşanan fiili durumlar da göz önüne alınarak, araştırılması elzem ülkü gelmiştir.”

AKP-MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Son olarak, SADAT’ın araştırılma önergesi, Meclis’te AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here