SADAT’tan Sedat Peker’in Suriye iddiaları hakkında tanımlama: İftira

0
53
SADAT’tan Sedat Peker’in Suriye iddiaları hakkında tanımlama: İftira
SADAT’tan Sedat Peker’in Suriye iddiaları hakkında tanımlama: İftira

Açıklamada “SADAT Savunma’nın Suriye’de herhangi bir grupla eğitim, donatım, danışmanlık ve/ya da benzeri hiçbir çalışması olmadığı” görüşü dile getirildi.

Peker’in “Suriye’de el Nusra’ya silah, araç, cephane ve ekipman yollamakla” suçladığı Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin (SADAT) resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Organize Suç Örgütü Lideri Sedat Peker 30 Mayıs 2021 tarihinde sosyal ağ hesabından yayınladığı bir videoda; “Suriye Türkmenlerine insani destek götürme” maskesi aşağı “silah kaçaklığı” yaptığını itiraf etmiştir.

Türkiye’de yargılanmakta olan Peker’in, kendini aklamak nedeniyle bir yanlamasına suçlarını itiraf ederken bir yana da amaç çarpıtmak için pek çok ad de zikrederek “çamur at, tutmasa bile izi kalır” mantığıyla hareket ettiği görülmektedir.

İşlediği suçlar belgeli ve ispatlı olan firari kabahat örgütü liderinin, gaye çarpıtmak için Türkiye Cumhuriyeti Devletinin devlete ait kurumu Milli İstihbarat Teşkilatını, güzide şirketimiz SADAT Savunma’yı ve bazı bürokratları niyet alması aklı selim sahibi kamuoyunun dikkatinden kaçmamıştır. İftira sahiplerini iftiralarını ispatlamaya, ellerindeki belgeleri savcılığa teslim etmeye çağırıyoruz. Peker videosunda terörist gruplara tabanca sattığını itiraf etmektedir lakin şirketimizin Peker tarafından terörist gruplara teslim edilen silahlarla hiçbir ilişkisi yoktur. SADAT Savunma’nın (kötüleme edildiği gibi) Suriye’de herhangi bir grupla eğitim, donatım, danışmanlık ve/veya sanki hiçbir çalışması olmamıştır.

Daha önce de yürütülen kötüleme kampanyalarına cevabi açıklamalarımız internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızda yer almaktadır.

PEKER NE DEMİŞTİ?

Sedat Peker, Türkiye’nin gündemine oturan videolarından sekizincisini bugün yayınlamıştı. Bu videoda SADAT’a şu suçlamaları yöneltmişti:

“MİT tırları yakalandıktan daha sonra kafamda şöyle bir şey oluşmuştu: Biz oraya ayrıca toplumun duygularını takviye etmek keza de oradaki kardeşlerimize, Bayırbucak Türkmenlerine ve diğerlerine yardımcı olmak için İHA, kıyafetler, -lakin sayıca çok pozitif, oradaki tüm savaşçılara yetecek kadar- telsizler, çelik yelekler, onlar bunlar, tırlarca… Bu projeji düşündük. O milletvekili arkadaşımızla da konuştuk. O da düşünceyi aldı, iletmesi gereken yerlere iletti. Sonradan dediler ‘Biz ilave tırlar verelim, sizin tırlarla beraber (gitsinler)’. Bizin tırlar ‘Sedat Peker yardım konvoyu’ diye gidiyor. Basına da resimler veriyoruz. Bütün ekipmanları yolluyoruz. Ama benim adıma giden öteki araçlar var. Onlar da diğer yerdeki Türkmenlere gidiyor diye biliyoruz. Araçların içinde ne olduğunu bilmiyoruz, bilmiyoruz dediysem silah var, saf çocuk değiliz. Bu da alışılagelmiş, olması gereken şey. Ama bu MİT kadar, askeriye tarafından organize edilmiyor. SADAT tarafından organize ediliyor, SADAT’ın içindeki bir ekip göre. Bunların hepsini ben kendi paramla alıyorum lakin onlar hariç, onların benimle hiçbir ilgisi değil fakat benim adıma gidiyor. İşlem yapılmıyor, kayıt yapılmıyor, direkt geçiş yapılıyor. Sonradan ben yüklü miktarda Mitsubishi araçlar yollamaya başlayınca dediler ‘Bize de biraz verir misin, orada savaşçılar…’, dedim hazır, verelim. Türkmenler her yerden videolarla teşekkür ediyorlar aracı aldık diye, bir iki tanesine arapça konuşuyorlar. Daha Sonra bizim Türkmen arkadaşlar ‘Bunlar el Nusracı’ dedi. Bizim öteki arkadaşlar da ‘Bu gidenler el Nusra’ya gidiyor’ diyor. Evet, benim üzerimden gidiyor. Samimi yapıyorum. Lakin ben yollamadım, SADAT’çılar gönderdi. O tarihte demiştim ama bunlara (el Nusra’ya) bu silahları veriyorsunuz, bunlar bizim Şii Türkmenlerle savaşıyor, bizim insanımız, anlat bilelim. Bilelim ne oluyor, bizim üzerimizden gidiyor. Herkes diyor ya Sedat Peker getirdi silahları. ‘Yeni dengeler kuruluyor, az çok…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here