Salgın esnafı vurdu: 1 yılda 99 bin 588 esnaf kepenk kapattı

0
36
Salgın esnafı vurdu: 1 yılda 99 bin 588 esnaf kepenk kapattı
Salgın esnafı vurdu: 1 yılda 99 bin 588 esnaf kepenk kapattı

Cumhuriyet Halk Müziği Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, AKP iktidarının derece derece normalleşme kararına karşı çıktı.

İktidarın yanlış politikalar ve uygulamalarla yönetemediği salgında faturanın halka ve esnafa çıkarıldığını bildiren Barut, “Tam 17 gün boyunca halka desteksiz kapanma kararı alanlar esnafından çiftçisine herkesi mağdur etmeyi sürdürüyor. Bilinmelidir ki normalleşme ama halka ve esnafa yeterli destekle olur. Kan üzgün esnafımız salgından değil açlıktan ölecek. Yanlıştan dönün. Esnafımızı aşılayın, kredi ve borçlarını erteleyin, yeterli miktarda karşılıksız destek verin!” dedi.

“SALGININ YÜKÜNÜ HALKA VE ESNAFA ÇIKARIYORLAR”

Türkiye’de salgın sebebiyle yaşama geçirilen uygulamalardan ve iktidarın yanlış adımlarından kaynaklı 15 aydır esnaf ve sanatkarların kan ağladığını belirten CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Sadece 2020 yılında 99 bin 588 esnaf kepenk indirdi. AKP iktidarı ocakları sönen, kan üzgün esnafın sorunlarına çözüm üretemedi. Halka ve esnafa destek sunulmadan 17 günlük kapama kararının arkasından hemen de derece derece normalleşme adıyla yine salgının yükünü halka ve esnafa çıkarıyorlar. Bunların gözleri kör, kulakları sağır olmuş. Saraydan halkın ve esnafın mağduriyetini görmüyorlar, feryadını işitmiyorlar. Yazıklar olsun” diye konuştu.

“YANLIŞTA ISRAR ETMEYİN”

Birgün gazetesinde yer alan haberde, salgınla mücadelede esnafından çiftçisine herkese sosyal ve ekonomik desteğin verilmesini isteyen Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Türkiye’de icra ve iflas dairelerindeki dosya sayısı 25 milyona ulaştı hemen hemen. Özlem ve yoksulluk diz boyu. Zaten salgın öncesinde Türkiye’de büyük bir idareli ve siyasi kriz vardı. Bunun üstüne salgın da eklenince sorunlar katmerlendi. İktidar salgınla mücadelede sosyal devletin gereğini yerine getirmediği, halka destek veremediği için ekonomiyi çökertti. Salgında işleri duran, işyeri kapatılan ve yardım verilmediği için evine ekmek götüremeyen esnafımız, ödenti, kredi, banka borcu, faturası ve kirasını ödeyemedi. Müzisyenlerimizden nikah salonu işletmecilerine dek yüzlerce sektörde milyonlarca insanımız mağdur oldu.

İktidar ise feryat eden halkımıza ve esnafımıza iktidar tedavi bulamadı. Hala yanlışta ısrar ediyorlar. Kademeli normalleşme salgının ve yanlış politikaların faturasını halka ve esnafa yıkmakla olmaz. Normalleşme için herkese idareli ve sosyal takviye verilmeli. Yurttaşlarımızın tamamı için, takriben 2 milyon esnafımızın işyeriyle ve çalışanıyla ilgili acele aşılama programı başlatılmalı. Dayatmadan vazgeçin! Esnafımız açlıktan mı yahut salgından mı ölsün? Ne istiyorsunuz? İktidar sosyal devletin gereğini yerine getirip halka ve esnafa tatmin edici takviye vermelidir. Esnafa sahip çıkmalıdır. Kiradan vergiye, krediden piyasaya olan tüm borçlarına değin tümü için takviye elini uzatmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here