Salyaya karşısında çözüm deniz bakterileri

0
6
Salyaya karşısında çözüm deniz bakterileri
Salyaya karşısında çözüm deniz bakterileri

Deniz salyası Marmara’dan toplanan doğal bakteriler ile temizlenebilir mi? Uzmanlar bu sorunun yanıtını arıyor.

“DENİZ BAKTERİLERİ SALYA KİRLİLİĞİNİ TEMİZLEYECEK”

Marmara’daki deniz salyası nasıl temizlenecek? Bunun için farklı alanlara yönlendirilmiş adımlar atılıyor, dağıtılmış projeler geliştiriliyor. İstanbul Üniversitesinden Prof. Gülşen Altuğ ve ekibi egzersiz başlattı. Yenikapı’da belirlenen alanda deniz salyaları doğal bakterilerle değil edilmeye çalışılacak. 3 gün önce başlayan çalışmanın önümüzdeki günlerde sonuç vermesi bekleniyor. CNN TÜRK’e konuşan Prof. Dr. Gülşen Altuğ, “Biz deniz bakterilerini kullanarak doğal ortamdaki kirliliğin, doğal etraf bakterileri ile giderilmesi noktasında çalışmamız vardı. Bunun sonuçlarını laboratuvarda aldık. Sahada göstermek istedik ve çalışmayı başlattık” dedi.

BAKTERİ SALYAYI NASIL TEMİZLİYOR?

İstanbul Yenikapı’daki bir bölge pilot bölge seçildi. Bariyerlerle kapatılan bölgede 3 gün önce incelemeler başladı. Deniz salyasını değil edecek bakterilerin seçimi için 2000’li yıllardan itibaren izole edilen ve laboratuvarda uyutulan bakteriler kullanıldı. Yerinde yapıdakiler seçildi, bakteriler arasından bir karışım oluşturuldu. Prof. Dr. Gülşen Altuğ, “Müsilaja yan bir organik madde birikimi olduğu için ortamda, bakterilerin bu konuda yetkisiz kaldığı ve çözünmeye hazırlanmış olan birikmiş olan organik maddeyi çözmediğini görüyoruz. Doğanın kendi alışılagelmiş akışında atama yapan bakterilere bir takviye olması amacıyla müsilajın olduğu yerde uyguluyoruz. Başlangıçta yüzeyde her tarafa eşdeğer dağılacak şekilde başvuru formu yapıyoruz. Sıcaklık, PH, oksijen, tuzluluk değerleri ve bakteri sayılarını peşine düşüp takip ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Başvuru belli aralıklarla yapılıyor. Salyanın doğal yollarla tahrip edilmesi bekleniyor. İncelemeler olumlu netice verirse proje tüm Marmara genelinde uygulanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here