Samanyolu’nun etki alanında dönen karanlık madde haritalandırıldı

0
31
Samanyolu’nun etki alanında dönen karanlık madde haritalandırıldı
Samanyolu’nun etki alanında dönen karanlık madde haritalandırıldı

Gelecekte Samanyolu ile çarpışacak olan küçük bir galaksi kadar harekete geçirilen gizemli bir yıldız uyanışı, karanlık maddenin sırlarını açığa çıkarmak üzere olabilir. Gökbilimciler kadar hazırlanan yeni bir gökyüzü haritasına tarafından, ‘galaksi halesi’ adı bahşedilen bir bölgede, Samanyolu’nun merkezi diskinin spiral kollarının açık havada yer alan yıldızların izi, Samanyolu çevresindeki yörüngede bir cüce galaksinin kozmik kayma akışıyla birlikte taşınıyor.

KARANLIK MADDEYİ ELE VEREN UYANIŞ

Büyük Macellan Bulutu (LMC) diye adlandırılan galaksi, Dünya’dan yaklaşık 130 bin ışık yılı mesafedeki bir yörüngede dönüyor ve peşinde kalan kozmik materyalde bir canlanmayı harekete geçiriyor. İlk bakışta, LMC’nin izi yalnızca yıldızlardan oluşuyor gibi görünüyor olsa da, araştırmacılar, yıldızların yola çıkmaya hazır olduklarını biliyorlar. Çok daha büyük, hiçbir şekilde görülemeyen bir varlığın içinde beklemedeler.

Gökbilimciler uzayda meydana gelen bu dalgalanmayla ilgileniyorlar; zira karanlık maddeden -evrende var olan maddenin büyük kısmını yaratıcı esrarengiz, ışığı yansıtmayan maddeden- oluşabileceğini düşünüyorlar. Öngörüler, gözle görülemeyen ve sadece kütle çekimi aracılığıyla görülebilen maddeyle etkileşime giren karanlık maddenin, galaksi halesinin her yerinde olması gerektiğini dile getiriyor.

Arizona Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan araştırmanın iki taraflı yazarı Nicolás Garavito-Camargo, yaptığı açıklamada, “Bu uyanışın karanlık maddeden oluştuğunu düşünüyoruz ve kendisiyle birlikte yıldızları da sürüklüyor; onu bu şekilde saptayabildik” dedi.

Karanlık maddenin kütle çekimi etkisini evrenin tamamında gözlemleyebiliriz: Bu, galaksimizin hayati öneme sahip iskelesidir; yıldızları ve gezegenleri ona tutturur, bu nedenle galaksi dönerken savrulup gitmezler. bununla beraber, karanlık maddenin bütünüyle ne olduğu ya da nasıl davrandığı meselesi, astronominin en büyük gizemlerinden biri olmayı sürdürüyor. Araştırmacılar, bu canlanmayı gözlemleyerek, büyük kısmını oluşturduğunu düşündükleri karanlık maddeyi inceleyebilmeyi umuyorlar.

BİR İPUCU BİRÇOK SIRRI AÇIĞA ÇIKARABİLİR

Eğer bu uyanışın yıldızlarını bir karanlık madde havuzunda yüzen yapraklara benzetirsek, yaprakların bir tekne göre (bu durumda LMC tarafından) dalgalandırılma şekli, bize göletin kendisi hakkında birçok bilgi sunabilir.

Harvard Üniversitesi’nde gökbilim profesörü olan araştırmanın baş yazarı Charlie Conroy, “Bir teknenin ardındaki meydana gelen hareketlenmenin, tekne suda veya balda yol alıyorken ayrı olacağını düş edebilirsiniz” diyor: “Mevcut durumda, ‘uyanış’ dediğimiz hareketlenmenin özellikleri, başvurduğumuz karanlık madde teorisine kadar belirlenir.”

ARAŞTIRMA NASA VE ESA ORTAKLIĞIYLA YÜRÜTÜLÜYOR

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) teleskoplarından toplanan veriler doğruca oluşturulan harita, bununla beraber galaksimizin şiddet dolu geleceğiyle ilgili kimi yaşamsal bilgiler de sağlıyor. LMC, Samanyolu’nun etki alanında dolaşırken, Samanyolu’nun galaksi halesindeki karanlık madde kaynaklı çekim kuvveti onu yavaşlatıyor ve LMC’yi git gide daha küçük yörüngelere içten gönderiyor. LMC, yaklaşık 2 milyar yıl içinde, ikisi çarpışana kadar Samanyolu’na daha yakın turlar atmaya devam edecek.

İki galaksinin birleşmesi, evrende hayret verici derecede yaygın görülen bir hadise. Samanyolu, büyük ihtimalle 8 milyar yıl önce minik bir galaksiyle birleşmişti ve galaksi birleşmeleri, bütün büyük galaksilerin büyümesinin temelinde yatan nedendir.

Harvard Üniversitesi’nden yüksek lisans öğrencisi ve çalışmanın iki taraflı yazarı olan Rohan Naidu, “Daha minik bir galaksinin enerjisinin bu şekilde çalınması, yalnızca LMC’nin Samanyolu ile birleşmesinin değil, bununla beraber bütün galaksi birleşmelerinin niçin meydana geldiğiyle ilgilidir” diyor: “Haritamızdaki hareketlenme, galaksilerin nasıl birleştiğiyle ilgili esas resmimizin yerinde olduğunu doğrusu de açık bir şekilde doğruluyor.”

Yazının orijinali Live Science sitesinden alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here