Saray’ın İsrail tepkisi de göstermelik

0
39
Saray’ın İsrail tepkisi de göstermelik
Saray’ın İsrail tepkisi de göstermelik

İsrail’in Gazze’ye başlattığı atak Türkiye’de geniş kitlelerin protestosuna niçin olurken hükümetten dozu ayarlanmış tepkiler geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “İsrail, Filistin topraklarında olayların bu raddeye ulaşmasının baş sorumlusudur” denildi. Antalya Diplomasi Forumu için İsrail’e gönderilen ağırlama geri çekildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Malezya Kralı ve Katar Emiri’ni arayarak İsrail saldırılarına karşısında işbirliği mesajı verdi.

Hükümet, Filistin’e ilişkin her krizde İsrail’e karşı kaplan kesilse de idareli ilişkiler kaldığı yerden devam etti. 2009’daki Gazze savaşından itibaren diplomatik açıdan gerilimli iki ülke arasındaki ticari anlaşmalar gerilimlerden öyle etkilenmedi. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye 2013’deri bu yanlamasına, İsrail’den senelik ortalama 1 milyar doların üstünde ithalat yaptı, İsrail’e ise yıllık olarak 2 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi.

Hükümet 2020 sonlarında yapılan ve Kudüs’te Filistin varlığını ayrıntılarıyla sonlandırmaya yönelik anlaşma ve girişimlere karşı tavır alırken, 2021 yılının ilk üç ayında da Türkiye İsrail’e 1 milyar 387 milyon liralık ihracat, 471 milyon dolarlık da ithalat yaptı. öte taraftan Türkiye’nin tabanca ithalatının yüzde beşini tekrar İsrail karşılıyor. Türkiye’nin İsrail ile savunma sanayisine karşın anlaşmaları da bulunuyor.

Son dönem dış politikada dingil değişikliğine dışarı giden Ankara Darı, BAE, Suudi Arabistan’ın yanı sıra İsrail’le de diplomaside ‘normalleşme’ arayışlarını sürdürüyor. İki ülke aralarında zaman zaman büyükelçi atamaları yapılacağı iddiaları dillendiriliyor. Yakınlaşmaya uyarı çeken Hamas lideri İsmail Heniyye kadar kaleme alınan mektupta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “İsrail ile ‘normalleşme’nin yalnızca Siyonizm’e avantaj sağlayacağı” da söylenmişti.

İki ülke aralarında gerçekleşen bir takım bağlantı ve gerilimler ise şöyle:

– Genelkurmay Başkanlığı, Temmuz 2009’da dönemin CHP lideri Deniz Baykal’ın İsrailli pilotların Konya’da eğitildiği şeklindeki sözlerini doğruladı. Türk Hava Kuvvetleri’nin 2001’den beri her sene 3-4 dönem almak üzere eğitim verdiği, bu eğitimlere ABD ve İsrailli pilotların katıldığı açıklandı.

– Dönemin Başbakanı Erdoğan, 2009 yılında Davos’ta düzenlenen zirvede dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e ‘one minute’ diyerek tepki göstermişti. Yarım saat daha sonra tanımlama yapan Erdoğan, tavrının Perez’e değil moderatöre olduğunu belirtti.

– 2010’da İHH’nin Mavi Marmara gemisine karşın İsrail’in kanlı saldırısının ardındaki diplomatik gerilim bitmiş tırmandı.

– İki ülke arasında 2016’da varılan mutabakata ilişkin konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kere de Mavi Marmara’yı hedef aldı. Erdoğan, İHH için “giderken bana mı sordunuz” dedi.

– 2020’de Trump, Netanyahu ile birlikte orta doğuda barışı getireceğini bahis ettiği yüzyılın açıklamasında, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etti. AKP’nin Trump’a desteği ise Amerikan seçimlerinde de sürekli sürdü.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here