Satın almayla başladı, ulusal uyduya dönüştü!

0
4
Satın almayla başladı, ulusal uyduya dönüştü!
Satın almayla başladı, ulusal uyduya dönüştü!
Türk Hava Kuvvetlerine hizmet veren Göktürk-1 Uydusu’nun yerini alacak yüksek çözünürlüklü Göktürk Yenileme Buluş Gözcülük Yapma Uydusu’nun açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye’nin uydu alanında faaliyet bildiren firmalarından Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ABD’nin başkenti Washington’daki dünyanın en büyük uydu fuarı Satellite 2021’de imal ve geliştirme çalışmaları yürüttüğü uyduları tanıttı.

Şirket, fuarda Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile temmuz ayında imzalanan Göktürk Onarım Keşif Gözetleme Uydu Sistemi Geliştirme Projesi zarfında üretilecek uydunun maketini de sergiledi.

Göktürk Yenileme Buluş Gözetleme Uydusu’nun, 2016’da yörüngesine yerleştirilen Göktürk-1 Uydu Sistemi’nin devir ömrü tamamlamasından sonradan Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yüksek çözünürlüklü elektro-optik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılaması amaçlanıyor.

Proje kapsamında uydu, değişmez ve portatif yer istasyonuyla ilgili sistem/daha aşağı sistemler tedarik edilecek. Hem, çoğu teçhizat ve yazılımın yerli olarak geliştirilip kullanılması hedefleniyor.

Türkiye’nin uzay teknolojisinin sunduğu imkanlardan daha fazla faydalanması, bu alandaki mevcut olanak, kabiliyet, insan kaynağı, altyapı, yeteneklerin kullanılması ve elde edilen kazanımların sürekliliğinin sağlanması da planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here