Selanik Sinema Şenliği başlıyor

ABONE OL
Temmuz 4, 2023 21:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

63. Selanik Milletlerarası Sinema Şenliği direktör Steven Spielberg’in The Fabelmans (Fabelmanlar/ 2022) sinemasının gösterimiyle 3 Kasım Perşembe akşamı başlıyor. Aktiflik 199 uzun metraj ve 68 kısa metrajı kentin Olympion, Pavlos Zannas, Makedonikon ve limanda yer alan Frida Liappa, Tonia Marketaki, John Cassavetes ve Stavros Tornes isimli sinema salonlarında gösterime sunacak. İzleyici ayrıyeten 93 sinemaya çevrimiçi ortamda ulaşabilecek.

ULUSLARARASI YARIŞ BÖLÜMÜ

Silence

Plan 75

İlk ve ikinci sinemalarını çeken direktörler Theo Angelopoulos Altın İskender mükafatı (10 bin euro) ve Gümüş İskender (5 bin Euro) mükafatları için yarışacaklar. Bu yılki müsabakada 11 sinema yer alıyor: A Piece of Sky (Michael Koch/ İsviçre), Blue Jean (Georgia Oakley/ İngiltere), Listen (Maria Douza/ Yunanistan-Bulgaristan), Narcosis (Martijn de Jong/Hollanda), Plan 75 (Chie Hayakawa /Japonya-Fransa-Filipinler-Katar), Silence 6-9 (Christos Passalis/ Yunanistan), The Dam (Ali Cherri/Carmen Jaquier/İsviçre), To the North (Mihai Mincan/Romanya-Yunanistan-Bulgaristan-Çek Cumhuriyeti-Fransa), Wolf and Dog (Claudia Varejao/ Portekiz-Fransa).

Listen

The Dam

TÜRK SİNEMALARI SELANİK’TE

Kurak Günler

Balkanlar’a Bakış kısmında Emin Alper’in Kurak Günler’i (Türkiye-Fransa-Almanya-Hollanda-Yunanistan-Karadağ), Bekir Bülbül’ün Cloves and Carnations’ı, Kazım Öz’ün Bir Kar Adedinin Ömrü, Turan Haste’nin Rutubet’i gösteriliyor. Maryna Er Gorbach’ın Klondike (Ukrayna-Türkiye) sineması Meet the Neighbors kısmında yer alıyor.

ÜNLÜ KONUKLAR: CHARLOTTE GAINSBOURG İLE FATİH AKIN

The Passengers of the Night

Oyuncu Jane Birkin ile müzikçi Serge Gainsbourg’un kızları oyuncu Charlotte Gainsbourg şenliğin Open Horizons kısmında yer alan Mikhael Hers’in yönettiği The Passengers of the Night sinemasının gösterimine katılmak üzere Selanik’e geliyor.

Rhinegold

Fatih Akın Özel Gösterimler kısmındaki yeni sineması Rhinegold’u izleyiciye sunacak. Şenliğin ve Yunan izleyicinin çok sevdiği Akın aktifliğin en eski konuklarından.

MARIA PLYTA MERCEK ALTINDA

Eva

Selanik’te doğan Maria Plyta (1915-2006) birinci Yunanlı bayan direktör olarak biliniyor. Edebiyatla ilgilenen Plyta 1940’ların sonuna hakikat sinema bölümüne girerek Alekos Sakellarios ve Yorgos Tzavellas’la çalıştı. 1950’de birinci sineması The Engagement’ı gerçekleştirdi. Sinemanın set tasrımlarını ünlü ressam Yannis Tsarouhis yaptı. Sinema senaryoları yazdı, 17 sinema çekti. Aktiflikte Plyta’nın The Engagement, Eva sinemaları gösterilecek.

MARİA GAVALA’YA ALTIN İSKENDER ONUR ÖDÜLÜ

The Magic Glass

Festival bu yıl direktör, sinema teorisyeni, tercüman ve müellif Maria Gavala’ya Altın İskender onur mükafatı veriyor. 1947’de Koropi’de doğan Gavala, Atina Üniversitesi’nde tarih ve arkeoloji okudu. 1972’de mezun olduktan sonra sinema ve televizyon sinemaları yönetti, sinema yazıları yazdı. Sinema teorisi ve estetiğiyle ilgili yazıları çeviri etti. Maria Gavala’nın On Love, The Scent of Violets, The Magic Glass sinemaları izleyiciye sunulacak.

PETER STRICKLAND’E SAYGI

The Duke of Burgundy

Son elli yılın en yavuz ve kışkırtıcı direktörlerinden Peter Strickland şenliğe katılacak. A Metaphysical Education, Berberian Sound Studio, Blank Narcissus, Cobbler’s Lot, Cold Meridian, Flux Gourmet, Guo4, In Fabric, Katalin Varga, The Duke of Burgundy sinemaları Peter Strickland’e Hürmet Bölümü’nde yer alıyor.

PETER BROOK’A SAYGI

The Mahabharata

Etkinlik 20. yüzyıl tiyatrosunun en üretken sanatkarlarından direktör Peter Brook’un sinemacı tarafını onurlandırıyor. Brook’un Brook by Brook, Lord of the Flies, Moderato Cantabile, Tell me Lies, The Mahabharata sinemaları gösterilecek.

PETER TSCHERKASSKY İLE EVA HELLER

Outer Space

Film Forward kısmı deneysel sinemalar çeken Peter Tscherkassky ile Eva Heller’in toplu gösterimlerini gerçekleştiriyor. Peter Tscherkassky ustalık sınıfında deneysel sinema hakkında konuşacak. Tsherkassky’nin Coming Attractions, Dream Work, Get Ready, Happy-End, Instructions for a Light and Sound Machine, L’arrivée, Manufracture, Nocturne, Outer Space, Parallel Space, The Exquisite Corpus, Train Again isimli deneysel sinemaları programda yer alıyor.

Last Lost

Eva Heller’in Astor Place, Behind this Soft Eclipse, Crème 21, Her Glacial Speed, Juice, Last Lost, One, Self-Examination isimli deneysel sinemaları gösterimde.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.