Şenol Güneş’ten flaş sözler! “Buna fazla sinirleniyorum”

0
9
Şenol Güneş'ten flaş sözler!
Şenol Güneş'ten flaş sözler! "Buna fazla sinirleniyorum"

  
6-1’lik Hollanda mağlubiyeti sonrası görevinden alınan A Milli Ekip Teknik Direktörü Şenol Güneş, Bağımsızlık Gazetesi’nden Ertuğrul Özkök’e açıklamalarda bulundu.

İşte Şenol Güneş’in açıklamalarından bir takım bölümler:

GARANTİ VERİN ‘GELEN DÜZELTECEK DEYİN’ O AN HEMEN BIRAKAYIM

“Açık Konuşmak Gerekirse 6-1’lik mağlubiyet benim de muhakkak sindirebileceğim bir şey yok. Oyuncularla da konuştum, bunu düzeltebilecek olan yine biziz. Benden daha sonra gelen de düzeltebilir, bana garanti versinler ben hemen bırakayım. Ben de size asistan olayım.”

“Ben banal bir antenör değilim. Burada kalayım da azıcık daha değerim artsın peşinde değilim. Pek bir şeye ihtiyacım değil. Bu milli takımın hafıza yapısı genel kültürden futbol kültürüne geçemezse bunu yapamayacağız.”

YALVARMA MESELESİ:

YALVARMA LAFINI BİR SORUYA CEVAP OLARAK SÖYLEDİM

“Gelelim şu yakarma meselesine… Diyorlar fakat; Şenol Güneş ya özür dilemeli ya derhal istifa etmeli. Niye? ‘Bana yalvardılar’ dediğim için. Ben kime dedim ‘yalvardılar’ diye, bunu sorulan bir soruya yanit olarak söyledim. Eğer öyle almazsan diğer manaya çekersin.”

PAZARLIK MESELESİ

KONU TAZMİNAT DEĞİL, BÖYLE BİR ŞEYİ KATIYEN KONUŞMADIK

“Lakin konu tazminat yok fakat. Böyle bir şey konuşmadık oysa. Rakamlar üzerinden yazıldığı zaman yarı ben pazarlık yapıyormuşum gibi bir hava yaratılıyor. Bu fazla çirkin bir şey.”

“Benim gidip gitmemem parayla ilgili bir konu yok. Paradan daha manâlı şeyler var. İtibarım var, federasyonu var, milli takım antrenörü var. Hemen gidersem ne olacak? Bana para verdiler ayrıldım gittim mi olacak, yoksa, almadan mı gittim olacak? Konu bu mu yani?”

OMUZLUK MESELESİ

KİMSE BANA OMUZLUK TAKMADI BEN KENDİM TAKMAYA ÇALIŞTIM

“Geçen gün biri dedi fakat; ‘Türkiye apoletleri taktı ona.” Kimse bana apolet takmadı, ben apoletleri takmak için çalıştım. Yahut kimse kimseye takmıyor. Fatih Terim de, Mustafa Denizli de, siz de bir emek vererek aldınız bu unvanları. Emek vermeseydiniz Ertuğrul Özkök olamazsınız, veya ben Şenol Güneş olamazdım.”

“Fakat ben bu unvanı aldım diye Türkiye’nin en iyisi olmadım. Ben sade ve mütevazı bir insanım. Kafamda ne varsa onu anlatan, bunu ara sıra hissi kızgınlıkla dile getiren, ifadem sert olan adamım. Lakin asla kötü niyetli değilim.”

YABANCI FUTBOLCU KONUSU:

BAŞKAN’LA ARAMIZDA FİKİR AYRILIĞİ VAR

“Tanıdık Olmayan futbolcu konusunda Başkan’la (Nihat Özdemir) fikirlerimiz öbür. Dedim fakat; ‘11 yabancıyla başlayalım, 5 takvim plan yapalım 7’ye kadar indirelim. sırası gelmişken 19 yaş grubunda da altyapıda mecburen gelişme olacak ve bu zaman sonunda havuzumuzda Türk oyuncu sayısı çoğalsın. Eğer oyuncu sayımız fazlaysa yabancıyı bırak.’ şimdi bıraktığımız yabancılar ne oluyor, keza idari hem ekonomik keza de teknik olarak kulüpler batıyor.”

BURADA 1 AY KALSAM 3 AY KALSAM NE FARK EDER?

“Türk futbolu için bir danışma kurulu kurmalıyız çünkü bu işin ekonomisi koskocoman. Adam top oynayarak ailesini geçindirmek istiyor.”

“Gelelim gidip kalma meselesine… Derhal burada 3 ay kalsam, 1 ay kalsam ne olacak? Önemli olan şu; Türkiye Dünya Kupası’na gittiği zaman yeni bir vizyon çizmesi gerekli. Ben bunu kendilerine söyledim. Maksat Dünya Kupası’na katılmak işlenmiş. Lakin katıldıktan sonra ne olacak?”

HÂLÂ 2020 AVRUPA ŞAMPiYONASI’NI DÜŞÜNÜYORUM, ONUN DÜŞ KIRIKLIĞI VAR BENDE

BU TAKIMIN BU HALE DÜŞMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİ… NIÇIN OLDU?

Ben hâlâ neyi düşünüyorum biliyor musunuz. EURO 2020’de bu takımın bu ayla düşmesi muhtemel değildi, hâlâ onu sorguluyorum. Bir travmaya girdiler. Onun hayal kırıklığı var bende.”

HERHALDE MAÇLARI İYİ ANLATAMADIK

“Her Hâlükarda bu maçların önemini biz iyi izah edemedik. Hazırlık kampı diyorlar, transfer diyorlar, sponsorlar, reklam çekimleri diyorlar tekrar arıyorum arıyorum ama hepsinin sonunda bu dek kötü olmayı gerektiren bir şey bulamıyorum.”

ONLARIN YERİNE YENİSİNİ KOYAMAYIZ

“Dedim ya fazla gençler diye. Kaybettikten sonradan da toparlama şansları azaldı. Onları toparlamak zorundayız çünkü bu grubun yerine yenisini yerleştirme şansımız değil.”

BURAK VE EMRE MESELESİ:

BURAK YILMAZ’I NiYE TAKIMDA TUTUYORUM EMRE BELÖZOĞLU’NU NiYE iSTEDiM?

BURAK YILMAZ:

‘Burak Yılmaz’ı milli takımda istemiyoruz’ diyorlar. Hazır, kimi koyacağız? Bir Halil Dervişoğlu geliyor, Enes Ünal var, çocuğu kazanamadık. Ne yapacağız o zaman? Bu çocukların hepsini kaybederiz. Burak’ın kaldıramadığı yerde o genç çocuk nasıl kaldıracak baskıyı? Ara Sıra tecrübe orada yükü kaldırır. Ben Emre Belözoğlu’nu niye istedim çünkü ağabey olarak bu baskıyı yenebilecek biriydi.

GENÇ FUTBOLCULARIMIZ ŞU AN ÖZGÜVEN KAYBI YAŞIYOR

Genç ve tecrübesiz bir takımla yola çıktık. 2 yılda daha yeni yapılanma oluyor. Ve bunun alternatifleri fazla hazır yok şu anda. Umut mutluluğa dönmeyince işte böyle karışıklık oluyor. Biz sabırla genç takımın ardından duracağız. Fakat şu andaki durumda genç oyuncular bile kaçmak durumunda kalırlar. Özgüven kaybı yaşıyorlar 2020 Avrupa Şampiyonası sonrası.”

PARA MESELESİ

YAZARLAR BİR KARAR VERSİN: 15 Mİ 30 MU, 52 MİLYON LİRA MI ALACAĞIM!

En Sinirlendiğim konu: “Maalesef beni buradan vurmaya çalışıyorlar, ben de işte buna fazla sinirleniyorum. Bunu Sadri bey (Şener) çıkardı, Trabzon’da onunla da konuştum. Dedim; ‘Sana borcum var mı?’ Yok. Ona kızdığım için bunu kasten yapıyorlar.”

MUKAVELEM VAR, OKUYUN: “Hep diyorum kolayı var benim mukavelem var, ne aldığım muhakkak, koşullar belirli. Daha önce de yaşadım ben bunları. Eğer böyle bakacaksak benim 2002 yılındaki federasyondan bile alacağım var. Benim birçok kulüpte alacaklarım var. Beni bilenlerin bunları özellikle konuşmasına kızıyorum. Bile Bile bunları yazmak adaletsizlik.”

NE DEK ALACAĞIM?: “Gazetecilerden biri diyor ki; 15 milyon lira, diğeri diyor ama 30 milyon lira, bir öteki diyor 52 milyon lira.. Kardeşim nereden çıkardın bunu? Varsa ve bilmiyorsan da sorarsın oraya. Tazminat dediğin şey yazılan bir şeydir.”

KURTULUŞ:

FATİH TERİM, MUSTAFA DENİZLİ VEYA BEN FARKETMEZ TEK BAŞIMIZA YAPAMAYIZ

“Fazla güzel bir şansımız var, imkanlarımız var. Lakin bunu ben tek başıma yapmayacağım. Benim ne bilgim varsa, Mustafa Denizli, Fatih Terim, ben fark etmez. Futbol yoksa, durup dururken şansa gelsin biri alsın maçları oh ne güzel futbol kalkındı diye bir şey değil. İlk maçta Hollanda’yı yendik ve kalkındık, sonradan kaybettik ve battık! Futbolda böyle bir şey yok.”

ALMANYA BREZİLYA’YA 7 GOL ATTI DA BREZİLYA FUTBOLU NE OLDU, BATTI MI?

“Almanya Brezilya’ya kendi evinde 7 tane attı. Brezilya futbolu bitti mi? Yaşam devam ediyor. Peki biz neredeyiz? Orada mıyız? Değiliz. Çocukluğumdan beri malzeme değil, eğitim yok, tesis değil, alaka değil, şu anda her şey var zorluk var! İşin içinde olan olmayan atlıyor işin içine, dürüst yanlış karışıyor. Bir Zamanlar bir tek Dolmabahçe vardı. Derhal sahalar, statlar var. Fakat altyapının çalışacağı alan yok.”

BEN 50 SENEDİR BURADAYIM BİRİNİN TORPİLİYLE Mİ GELDİM?

ERTUĞRUL ÖZKÖK: Bu psikoloji böyle devam ederse ileride teknik direktörde bulunamaz 

ŞENOL GÜNEŞ: Bulursun fakat üç kağıtçı bulursun. Benim işim kolay. Kişiliğim böyle olmasa, düzgün biri olmasam bu saygıyı görmesem, ‘Kovarsanız kovun bana ne’ desem ne olacak, veya ‘Eyvallah, ben başka yere gittim’ desem. Kulüp buluyorsun lakin kendini yenilemiyorsun. Ben 50 küsür senedir ayaktaysam birinin torpiliyle mi geldim? Değer ödemeden olmuyor.”

ŞENOL GÜNEŞ’CILT AYRILMA SONRASI İLK SÖZLER:

NAMUSUMUZLA GELDiK NAMUSUMUZLA GiDiYORUZ

DÜN: Dün ne dediysem bugün de o. Geçen Günkü görüşmede kalsın dediler.

BUGÜN: Bugün de ‘Git’ dediler. NAMUSUMUZLA GELDiK, NAMUSUMUZLA GiDiYORUZ.

(Yazının tamamı Bağımsızlık Gazetesi’nde)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here