Şentop’tan sosyal medya eleştirisi

0
5
Şentop'tan sosyal medya eleştirisi
Şentop'tan sosyal medya eleştirisi

Meclis Başkanı Şentop, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Parlamentolar Arası Birlik (PAB) kadar düzenlenen 5’inci Dünya Parlamento Başkanları Konferansı’na katıldı.

Konferansta, interaktif genel müzakereler dahilinde ele alınan “Çevrim içi ve çevrim dışı ortamlarda dezenformasyon ve nefret edilen şey söylemiyle uğraş, daha dinç hukuki düzenlemeler gerektirmektedir.” başlıklı önerge üzerinde tavır yapan Şentop, dezenformasyon yoluyla yapı edilen sahte gerçekliklerle, toplumlar ve demokrasilerin üstünde kavrama operasyonlarının yürütüldüğünü söyledi.

Bununla toplum psikolojisini negatif etkileyerek millet arasındaki güven duygusunu yok etmenin ve neticede demokratik toplum düzenine hasar vermenin hedeflendiğini ifade eden Şentop, “Günümüzde bir takım sosyal medya platformları yalan haber, iftira, terör propagandası, darbe çağrısı, haysiyet suikastı, maksat gösterme, nefret edilen şey söylemi ve ırkçılığın beşiği olmuş vaziyettedir. Bu bağlamda karşı karşıya bulunduğumuz en büyük tehditlerden biri dijital faşizmdir.” diye konuştu.

Bir grup özel şirketin, az kalsın bütün insanlığın bilgiye erişimini şekillendiren bir otorite haline dönüştüğünü, terör örgütlerinin de laf konusu platformlar kanalıyla dezenformasyon ve nefret söylemini özgürce ve korunaklı şekilde yayabildiğini gösteren Şentop, “ABD ve Avrupa Birliğinin terör listesindeki PKK ve Türkiye’de kanlı bir darbe teşebbüsünde yer alan FETÖ mensuplarının bahse konu platformlardaki propaganda faaliyetleri, bu olgunun keskin örnekleridir.” dedi.

Dehşet söyleminin, küresel ölçekte yükselişte olan İslam düşmanlığı, popülizm, ırkçılık ve yabancı karşıtlığının da en yaygın aracı haline geldiğini vurgulayan Şentop, “Milletlerarası toplum, öyle çok gelişmiş hukuk sisteminde özel olarak düzenlense de nefret edilen şey saikiyle tamamlanmış kara lekelerden gerekli dersi maalesef çıkaramamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Şentop, son dönemde savaş coğrafyalarından göç etmek zorunda kalan sığınmacıları amaç alan saldırıların özellikle Avrupa’da artma gösterdiğini endişeyle müşahede ettiklerini dile getirerek, nefret edilen şey söylemiyle aleyhinde karşıya kalan sığınmacıların, göçmen ve yurtsuz kişilerin maddesel ve manevi kişiliklerinin hasar görmesinin en temel insan hakkı olan hayat hakkının ihlali anlamına geldiğini söyledi.

Korku söyleminin, önyargının ve ayrımcılığın en zehirli biçimi olarak ortaya çıktığını, esasen toplumu oluşturan gruplar arasında bir dışlama, değersizleştirme ve düşmanlaştırma ideolojisi olduğunu anlatan Şentop, şunları kaydetti:

“Popülist siyasetçiler ve medya kadar normalleştirilmeye çalışılan dezenformasyon ve korku söylemi tıpatıp Kovid-19 gibi ’21’inci asrın bir diğer salgını’ olarak tanımlanabilir. Bu noktada demokratik devletlerimizin ve parlamentolarımızın salgını ortadan kaldıracak aşıyı geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun tek çözüm yolu da laf konusu zehirli söyleme karşısında hukuk çerçevesinde mücadele etmek için en isabetli hukuki düzenlemeleri gerçekleştirmek, milletlerarası sözleşmeleri geliştirmektir. Nefret söyleminin ve dezenformasyonun yol açtığı zarar ile orantılı yaptırımların kararlılıkla uygulanması da sürecin tamamlayıcı ve olmazsa olmaz şartıdır. Uluslararası çok uluslu şirketler, milli kanunları ve hukuk düzeni geliştirme arzusundadır. Burada parlamentoların birlikte hareket etmesi gerektiği kanaatindeyim.”

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Rik Daems, Arjantin Geçici Senato Başkanı Claudia Ledesma Abdala, Bangladeş Parlamento Başkanı Shirin Sharmin Chaudhury ile Nijerya Temsilciler Meclisi Başkanı Hakeem Gbajabiamila’nın sunduğu teklif üstünde, Avusturya Ulusal Meclis Başkanı Wolfgang Sobotka, Belçika Senato Başkanı Stephanie D’Hose, Birleşik Arap Emirlikleri Federal Ulusal Konsey Başkanı Saqr Ghobash, Bosna-Hersek Temsilciler Meclisi Başkanı Denis Zvizdic, Bahreyn Parlamento Başkanı Fawzia Zainal, Umman Şura Konseyi Başkanı Şeyh Halid bin Hilal Al Maawalı, Sao Tome ve Principe Ulusal Meclis Başkanı Delfim Neves, Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Marzuk Ali Al-Ganim, Doğu Afrika Yasama Meclisi Başkanı Ngoga Karoli Martin, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Hasan Kareem Mutar Al-Chaabawi ile Libya Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Fouzi Salim de görüşlerini dile getirdi.

bu vesileyle TÜRKPA üyesi ülkeler parlamento başkanları onuruna alıştırma yemeği veren Şentop, Avusturya Ulusal Meclisi Başkanı Wolfgang Sobotka ve PAB Başkanı Duarte Pacheco ile ayrı ayrı görüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here