Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı

0
63
Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı
Sezgin Baran Korkmaz hakkında tutuklama kararı

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz ve 3’ü yabancı uyruklu 10 birey ile bu kişilerle benzer “malen sorumluluk sahibi” şirketler hakkında, Amerika’dan haksız kazançla elde edilen “mal varlığı değerini temize çıkartma” suçundan hapis cezası istemiyle açılan davanın birincil duruşması görüldü.

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, gazeteciler alınmadı.

Sanıklardan tutuksuz yargılanan Kamil Feridun Özkaraman, Ayşe Nil Yılmaz, Bolluk Öner, Ziyaattin Bartik ve Doğa Doğan ile avukatları katıldı.

İddianamede “Malen sorumluluk sahibi” olarak geçen Blane Teknoloji Sistemleri Sanayi ve Ticaret AŞ, Biofarma İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ, Isanne S.A.R.L, Komak Isı Yalıtım Sistemleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Mega Varlık Idare AŞ ve SBK Holding AŞ’nin yetkilileri ve avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Öğle saatlerinde başlayan duruşmada savunma yapan sanıkların suçlamaları reddettiği öğrenildi.

BULUNDUKLARI ÜLKELERDE SAVUNMALARI ALINACAK

Yaklaşık 6 saat süren duruşmanın arkasında ara kararlarını açıklayan mahkeme, Jabob Ortell Kingston, Levon Termendzhyan ve Olessia Zoubkova’nın yabancı ülkede bulundukları anlaşıldığından, haklarındaki yakalama kararının kaldırılmasına, savunmalarının alınabilmesi için bulundukları ülkedeki adli makamlara istinabe (adli yardım) yazılmasına hükmetti.

Sanık Alptekin Yılmaz’ın hakkındaki yakalama kararının infazının beklenilmesine hükmeden duruşma, sanık Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki tutuklamaya karşın yakalama kararının kaldırılmasına ve yokluğunda tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme, sanıklar Kingston ve Termendzhyan’un Amerika’daki yargılanmaları devam ettiğinden, bu ülkedeki duruşma ilamının istenmesi için ABD adli makamlarına adli direktifler yazısı yazılmasını kararlaştırdı.

DDK’dan davalı Kingston’un Mega Varlık AŞ. adlı şirketi kurarken bildirdiği idareli ve parasal durumunu gösterir bütün belgelerin ve referans mektuplarının bir örneğinin gönderilmesinin istenmesine hükmeden duruşma, hem sanık hakkında Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ne müzekkere yazılarak, Türkiye’de 2013 yılında tanıdık olmayan yatırımcı sıfatının olup olmadığının sorulmasına karar verdi.

HAZİNE’NİN KATILMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Suçtan hasar görebilen define avukatının katılma talebinin hazinenin suçtan aracısız hasar görmemesi nedeniyle reddine de hükmedildi. “Malen sorumlu” olan şirketlerin ulus davasına “katılan” olarak kabullerine de hükmedildi. Sanık Ayşe Nil Yılmaz’ın savunma ve delillerinin gelecek celse alınmasına hükmeden duruşma, sanıklar ve katılan şirket yetkilileri ve vekillerinin müsadere ve el koyma taleplerini reddetti.  

Duruşma, duruşmayı 18 Ocak 2022’ye erteledi.

7.5 YILA DEK HAPSİ İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Bürosu göre hazırlanan iddianamede, yakalamalı sanıklar Sezgin Baran Korkmaz, Alptekin Yılmaz, Olessia Zoubkova, tutuksuz sanıklar Kamil Feridun Özkaraman, Ayşe Nil Yılmaz, Bolluk Öner ve Ziyaattin Bartik’in “suçun konusunu yaratıcı malvarlığı değerini, bu özelliğini kasten satın almak, benimsemek, bulundurmak veya göstermek” suçundan ayrı olarak 3 yıldan 7 sene 6 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

ABD uyruklu yakalamalı sanıklar Jabob Ortell Kingston ve Levon Termendzhyan’ın (Lev Aslan Dermen), “bir suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini, yurt dışına hariç tutmak ya da bunların gayrimeşru kaynağını sır olarak saklamak veya meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat kaldırmak maksadıyla farklı alanlara yönlendirilmiş işlemlere bağlı tutmak” suçundan ayrı olarak 4 yıl 6 aydan 10 sene 6 avuç içi dek hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, tutuksuz sanık Doğa Doğan’ın “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini temize çıkartma suçuna destek etme” suçundan 1 sene 6 aydan 3 yıl 9 avuç içi değin hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Bu sanıkların süreli hapis cezasına mahkumiyetleri halinde elde ettikleri fiziksel avantaj-hesaplı kazançlarının cebren alımına (müsadere) karar verilmesi de istenen iddianamede, “malen sorumlu olarak” kayıtlı SBK Holding’in de yer aldığı 6 şirket ile ilgili de özel hukuk tüzel kişileri olarak faaliyet izinlerinin iptaline yönelik karar alınması talep ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here