Sıhhat Bakanlığı, Çin aşısının yeni partisinin Türkiye’ye geldiğini açıkladı

0
40
Sıhhat Bakanlığı, Çin aşısının yeni partisinin Türkiye’ye geldiğini açıkladı
Sıhhat Bakanlığı, Çin aşısının yeni partisinin Türkiye’ye geldiğini açıkladı

Bakanlık tartafından yapılan açıklamada, “Sinovac firmasının ürettiği CoronaVac aşısının yeni partisini taşıyan uçak sabahleyin saatlerinde Esenboğa Havalimanı’na indi” denildi.

Açıklamanın devamında, “Insanlar Sağlığı Aşı ve İlaç Deposu’na nakledilen aşılar kontrollerin peşinde hastane ve aile sağlığı merkezlerine sevk edilerek kullanıma sunulacak” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, kaç doz aşının geldiğine ilişkin ise data vermedi.

Bu sevkiyat ile Coronavac aşısı, birkaç haftalık aradan sonra yeniden Türkiye’ye ulaşmış oldu. Çinli firma ile toplam 100 milyon doz aşı için anlaşma yapılmıştı.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay, Çin’in Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Cheng Weihua ile yaptığı görüşmeyi bugünkü köşesine taşımıştı.

Weihua, Çin’in 40 ülkeye aşı sattığını, Türkiye’nin 26 milyon dozla birinci sırada yer aldığını belirterek, “Nisan ayından itibaren Çin’de 300 milyon dozluk büyük bir aşılama süreci başladı. bu nedenle Türkiye’ye nakil de durdu. Bunda hiçbir siyasi veya aynı niçin yoktur. Önümüzdeki 10 gün içinde büyük olasılıkla Türkiye’ye yeniden aşı nakli başlayacak. İlk nakil 1 milyon dozun üstünde olur” demişti.

Weihua hem, “Çin aşısının koruyucu etkisi bizim hesaplamamızla yüzde 81.34″ demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here