Siteye erişilemiyor, ödemeler yapılmıyor!

0
47
Siteye erişilemiyor, ödemeler yapılmıyor!
Siteye erişilemiyor, ödemeler yapılmıyor!

Ava Premium Ltd. Şti. isimli yazılım şirketinin, ‘Oyun ve tatbik geliştiriyoruz’ diyerek yatırımcılardan topladığı paralarla kayıplara karıştığı öne sürüldü. Şirket yetkililerinin milyonlarca lira ile kayıplara karıştığı iddia edildi.

İstanbul Şişli’de ofisleri bulunan şirketin internet sitesine, yatırımcılar 12 Mart itibariyle ulaşamadı. Siteye girenler, yazılımsal sıkıntılar nedeniyle siteye erişilemediğine dair bir sayfa ile karşılaştı. İnternet sitesinin müşteri temsilcilerine telefon ile ulaşan kullanıcılar, ‘Yakın zamanda sorun hallolacak’ yanıtını aldı. 12 Mart’tan beri siteye erişim sağlayamayan çok sayıda yatırımcı, savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

“İNTERNET ORTAMI KAPATILDI”

Ava Premium isimli sanal platform üzerinden yatırımlar yapılarak yatırımcılara haftalık faiz oranlarıyla açıklanmış yatırımların değerlendirilme vaadi verildiğini gösteren Avukat Hazal Arıcı, “Müvekkilim de aynı bu şekilde diğer mağdurlar gibi yatırımlarını yapmıştı. Başlarda uyumlu olarak ödemeler sağlanmış olmasına karşın, ondan ardından bir gün içerisinde internet ortamı kapatılarak bir sistemde dikkat verilmişti” dedi.

“HERKES UMMA KARARI ALMIŞTI”

Sitede ‘Teknik aksilik yaşandığından dolayı şu lahza erişim verilemeyeceğini, daha ardından denenmesi gerektiği’ şeklinde dikkat yazısı yapıldığını kaydeden Avukat Arıcı, süreci şöyle anlattı:

“Müvekkilim bunun üstüne aynı şirket üzerinden kendisine call center hizmeti veren kişilerle iletişime dinmek istemiştir. Telefon numarasını aradığında herhangi bir ulaşım sağlayamamıştır. Bunun üstüne öteki yatırımcılarla iletişime geçmişler ve herkesin benzer sıkıntıyı yaşadığını, yani ulaşımın sağlanamadığını bunun üzerine bir araya gelmeleri gerektiğiyle ilgili görüşmüşlerdir. Ondan sonra sistem üzerinden bahşedilen uyarı değiştirilerek ‘Aksaklığın pazartesi günü düzeltileceği, tüm hesaplara paralarının yatıracağı söylenmiştir’ Herkes pazartesiyi bekleme kararı almıştır.

“MAĞDURLAR ŞİRKETE GİTTİĞİNDE İÇERİSİNİN BOŞALTILDIĞINI ÖĞRENDİ”

Arıcı, şu ifadeleri kullandı:

“Pazartesi günü geldiğinde ne internet sitesi üzerindeki uyarılar değişmiştir ne de call centerlar telefonlara yanıt vermiştir. Ardından bütün mağdurlar bir araya gelerek şirketin kuruluşu olan yerlere gittiklerinde oranın aslında kiralık bir yer olduğunu ve içerisinin geçen hafta, yani uyarının çıktığı günde boşaltıldığını, tüm eşyaların alınarak gidildiğini ve şirketin tamamen kapatıldığını öğrenmişlerdir. Bunun üstüne cümbür cemaat savcılıklara başvurarak mağduriyetlerini gidermeye çalışmıştır.

“SAVCILIK SORUŞTURMASI DEVAM ETMEKTEDİR”

Müvekkilinin dosya üzerindeki mağduriyetinin 600 bin liradan fazla olduğunu gösteren Arıcı, “Savcılığın soruşturma süreci devam etmektedir. Sanal bir platform olduğu için Türkiye’nin birçok bölgesinde yapılmış olan bir işlem olmuştur, savcılıklarda buna yönelik dosyaları değer biçme ve birleştirme aşaması vardır” diye konuştu.

“BÜYÜK KAPSAMLI DOLANDIRICILIK OLUŞTURULUYOR”

Son günlerdeki sanal dolandırıcılığın artmasına da değinen Avukat Arıcı, “Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların sosyal alanlarda iletişimi fazla fazla arttı ve bu tarz dolandırıcılık olayları fazla artı yayılmaya başladı. Geniş kitlelere hitap ediyor, ilk kez internet kullanımından kaynaklı olarak insanların fazla kolay ulaşabileceği sistemler bunlar. İyi reklamlar yapılarak geniş kitlelere tanıtıldığı için çok büyük ayrıntılı üçkâğıt oluşturuluyor” ifadelerini kullandı.

Arıcı, “Üçkâğıt olayları sanal platforma taşındığı için vatandaşlarımızın da dolandırılma miktarları ve dolandırılan birey düzeyleri çok pozitif artmış oluyor. Bundan Böyle dolandırıcılık bile eskisi gibi değil diyebiliriz. O yüzden herkesin bu konuda titiz olması gerekiyor” dedi.

“BİNLERCE BAŞVURU VAR”

Ava Premium şirketiyle ilgili binlerce mağdur olduğunu dile getiren Avukat Arıcı, “Savcılıklara gelen binlerce uygulama var. Şu lahza olarak tam rakam kesin olmamasına karşın soruşturma sonrasında sayıyı net almış olacağız ama şu lahza için binlerce mağdur olduğunu dosyalar üzerinden saptama edebiliyoruz” dedi.

“SİSTEMSEL BİR DÜZENLEME YAPIYORUZ DİYEREK ÖDEMELERİ ERTELEDİLER”

Ava Premium’a parasını yatıran Murat Hasanoğlu “Şirket kendisini yazılım şirketi olarak tanıttı. Şirkete yatırım yapmam halinde, haftalık yüzde 5, toplamda ayda yüzde 20 kâr vereceklerini belirttiler. Şirket ilk başlarda haftalık ödemeleri, düzenli yapınca ben de 100 bin lira tutarında yatırım yaptım. Sistemsel bir düzenleme yaptıklarını belirterek ödemeleri ertelemeye başladılar” dedi.

“200 BİN LİRA YATIRDIM”

Bir diğer mağdur ise “Yatırdığım para 200 bin lira, taahhüt ettikleri kazanç haftalık yüzde beş. Bir süre sonradan parayı göndermemeye başladılar. Gecikmeler başladı. Bu esnada ‘Siz kimsiniz bu para nereden geliyor’ diye sorgulamaya başladım” biçiminde konuştu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here