Sivas Kongresi’nin 102. sene dönümü kutlanıyor

0
11
Sivas Kongresi'nin 102. sene dönümü kutlanıyor
Sivas Kongresi'nin 102. sene dönümü kutlanıyor

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 4 Eylül 1919’da gerçekleştirilen Sivas Kongresi’ne konut sahipliği yapan, “manda ve himaye” fikrinin reddedilerek milli özgür düşüncesinin benimsendiği, milli kurtuluş mücadelesine ışık tutacak kararların alındığı ve 108 gün Milli Mücadele’nin merkezi olan Sivas’ta, tarihi kongrenin 102. sene dönümü dolayısıyla bazı etkinlikler gerçekleştirilecek.

Atatürk’ün kente gelişinin temsili olarak dün canlandırıldığı Sivas’ta yarın tören düzenlenecek. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri dolayısıyla sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilecek kutlamalar, Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayacak. Atatürk Kongre Müzesi’nde Sivas Kongresi’nin temsili canlandırması yapılacak. İşte Sivas Kongresi’ne tarihçesi…

SİVAS KONGRESİ’NİN ÖNEMİ VE TARİHÇESİ

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı milli kurtuluş mücadelesini Amasya’dan sonra, 27 Haziran 1919’da ”güvenilir kent” olarak gördüğü Sivas’a gelerek sürdürdü. Sivas’ta yapılan toplantıda ülkenin durumu görüşülerek en kısa zamanda kentte ulusal bir kongre yapılmasına karar verildi.

Erzurum Kongresi’ne yeralma üzere Amasya’dan ayrılan Mustafa Kemal Paşa, 27 Haziran 1919 günü Sivas’a geldi ve Sivas halkı göre coşkuyla karşılandı.

Sivas’a 2 Eylül 1919 günü tekrar gelen ve 18 Aralık 1919’a kadar burada kalan Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki heyet göre 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14.00’te bugünkü Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi binasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi yapıldı.

Atatürk başkanlığında 4-11 Eylül 1919 tarihleri aralarında gerçekleştirilen Sivas Kongresi ile Mustafa Kemal Paşa’nın gençlik yıllarından beri düşündüğü ve seslendirdiği, Samsun’a çıktığı andan itibaren devlete ait yazışmalarında en manâlı mesele olarak yer verdiği “ulusal egemenlik” ve “ulusal irade” kavramları devlet hayatına yansıtılmaya başladı.

Halkın bütününü kapsayan ilk örgütsel faaliyet Sivas’ta gerçekleştirildi ve Sivas Kongresi, şekli ve içeriği itibarıyla hemen hemen milli bir meclis işlevi fark etti. Kongrede yeni seçilen üyelerin katılımıyla yurdun tamamını kapsayan Heyeti Temsiliye, ülkenin kaderinde birinci derecede laf sahibi bir komite halini aldı, milli hareketin yasal organları biçimlendirilmiş oldu.

7 jurnal çalışmayla Sivas Kongresi, devletin önündeki engelleri ortadan kaldırarak, halkı bir tüm halinde, çizdiği program doğrultusunda harekete geçirmeyi sağladı. Bu hareket, 9 Eylül 1922’de büyük bir zafere kapı açıp, 29 Ekim 1923’te ise Cumhuriyet’in ilanıyla taçlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here