Son dakika: 12 ve 15 yaş üstü covid 19 aşı randevusu alma | e nabız, MHRS koronavirüs aşısı randevusu nasıl alınır?

0
13
Son dakika: 12 ve 15 yaş üstü covid 19 aşı randevusu alma | e nabız, MHRS koronavirüs aşısı randevusu nasıl alınır?
Son dakika: 12 ve 15 yaş üstü covid 19 aşı randevusu alma | e nabız, MHRS koronavirüs aşısı randevusu nasıl alınır?

Biontech ve Sinovac aşı randevuları koronavirüs aşısı yaptırmak isteyen kişiler kadar alınmaya devam ediyor. Aşı almak isteyen binlerce birey hastanelere gitgide artarak işlemlerini gerçekleştiriyor. Peki, randevu nasıl alınıyor?

Aşı sırası gelen kişiler e nabız ve MHRS üzerinden e devlet şifrelerini kullanarak randevularını alabiliyorlar. ya da telefondan ALO 182’yi arayarak randevu sistemi üzerinden randevu oluşturabiliyorlar. Ama ALO 182 sistemi yoğunluktan dolayı uzun sürebiliyor bu nedenle MHRS ve e nabız üzerinden işlemler sıra beklemeden daha basit hallediliyor. 

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, ”Ülkemizde Yüksek Öğretim Kurumlarına tescil yaptıracak 18 yaşından küçük kişiler de aşı talebinde bulunabiliyorlar. Yurtdışına eğitime dışarı giden ve ilgili ülke kuralları gereği aşı olması gereken oysa ülkemizdeki yaş sınırının aşağı kalan çocuklarımızın, velilerinin müracaatı halinde aşıları yapılabiliyor. E-Nabız web sayfasından girerek veliler çocukları için aşı talebinde bulunabiliyor. aynı zamanda 12 yaşından büyük ve kronik hastalığı olan çocuklarımız için de aşı tanımlaması üretilmiş durumdadır.” açıklamasını yaptı. 

COVİD 19 AŞI RANDEVUSU ALMA MHRS VE E NABIZ

Öncelikli grupta olduğunuzu tespit ettikten sonra “enabız.gov.tr” adresinde e-devlet ile antre yapabilirsiniz. Burada bulunan e-devlet ile giriş seçeneğini tıklamanız yeterli olacak.

Giriş yaptıktan sonradan açılan sayfada “aşı randevusu alma” işlemini işaretleyin. Bunun gerisinde size “Aile Hekimi” ve “Hastane” seçeneklerini sunacak.

Aile hekimini seçmeniz durumunda kendi aile hekimim ya da diğer aile hekimi seçeneğini aktaracak istediğinizi işaretleyebilirsiniz.

Hastaneyi seçmeniz durumunda da tekrar size yerinde olan hastanenin listesi verilecek. Bu sayfalar açıldıktan sonradan seçtiği gün ve saatte aşı randevunuz dargın olacak.

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

TELEFONDAN AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Telefondan aşı randevusu elde etmek için ALO 182’yi arayabilirsiniz. Burada sizden kimlik bilgileriniz istenecek böylece kimliğinizin yanınızda olmasında menfaat var. Ardından oluşturmak istediğiniz randevu hakkında sorular sorulacak. Seçimlerini yaptıktan sonra randevunuz oluşturulmuş olacak. Oysa aşılamadaki yoğun talep sebebiyle ALO 182’de umma süresi bulunuyor bu yüzden internet üzerinden daha hızlı randevu alınabilir.

60c8536479da3e0e24789332

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here