Son dakika: 3 Bakandan önemli açıklama: 4 helikopter daha geliyor!

0
9
Son dakika: 3 Bakandan önemli açıklama: 4 helikopter daha geliyor!
Son dakika: 3 Bakandan önemli açıklama: 4 helikopter daha geliyor!

Son dakika: Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Manavgat’ta AFAD Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın arkasında açıklamalarda bulundu. Bakanlar orman yangınları sonrası gündemi değerlendirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’dan gece de yangın söndürebilme özelliği olan 4 adet helikopterin geleceğini duyurdu.

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar:

Bugün 3 bölgede Gülendağ, Gündoğmuş, Demirciler bölgesinde kahraman personelimiz alev aşağı kaldı. Çok şükür yaralanmadan bu arkadaşlarımız kurtarıldı. 

Yarının tekrar kritik bir gün olacağını düşünüyoruz rüzgarın güçlü olması sebebiyle. Yarın sabahın erken saatlerinden itibaren helikopter ve uçaklarla burayı destekleyeceğiz.

Demirciler bölgesi bugün fazla zorladı. Demirciler bölgesinde devam ediyor. Kritik bölgelere sıçraması engellendi. Taşağ bölgesinde yoklama altına alındı. Bu çalışmalarda, yangınlarda etkilenen vatandaşlarımız oldu. Maalesef 5 vatandaşımız ve 2 orman işçimiz yangınlarda vefat etti. Antalya’da toplam 7 birey.

‘4 HELİKOPTER DAHA GELİYOR!’

Bu yangınlar başladığı günden bu yana geldiğimiz noktada Antalya’da 6 bin 524 personel, 8 uçak, 2 İHA, 30 helikopter, 456 arazöz, 426 iş makinası ve 172 itfaiye arabulucu yangınlara müdahale ediyor. Yarın Ukrayna’dan 4 tane daha yangın söndürme helikopteri gelecek. Bunların bir avantajı da akşam saatlerinde yangına müdahale edebilecek.  

Ilk Olarak Muğla elde etmek üzere öteki bölgelerde de yangınla mücadelede arkadaşlarımız gayret sarf ediyorlar. Isparta Sütçüler bölgesindeki yangın teftiş altına alındı.

Bugünkü yaptığım bir açıklamada Türkiye’de dıştan gelecek yardımları kabul etmediğimize dair yanıt vermiştim. bir kere daha bildirmek isterim ama hiçbir vakit bize gelen teklifleri kibir veya kibir olsun diye reddetmemiz söz konusu yok.

Çoğu ülke gönlünden kopanı söyledi, biz de ihtiyacımız varsa kabul ettik. Bizim daha çok helikopter ve uçağa ihtiyacımız vardı, bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürdük.

‘TÜRKİYE VE YUNANİSTAN GEÇMİŞTE BİRBİRİNE YARDIM ETMİŞTİR’

Bu ülkelerden bazıları yangınlarını ulaştırdı. AB içinde önce verebilirim deyip de sonra kendi bölgesindeki yangınlardan dolayı veremeyeceğini söyleyen ülkeler oldu, ilk kez Fransa elde etmek üzere.

Türkiye ve Yunanistan geçmişte birbirine yardım etmiştir. Dışişleri Bakanı bu teklifte bulundu ama sonradan neden helikopter veremediklerini, uçak verebileceklerini büyükelçiliğimizi arayarak açıkladılar.

Biz de imkanı olan ve işimize yarayacak yardımların gelmesi için yalnızca ülkelerden yok, özel şirketlerle de temasa geçerek imkanlar çerçevesinde getirdik.

Bakan Murat Kurum’un açıklamaları ise şu şekilde:

Her afette olduğu gibi afetin ilk anından itibaren sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ilgili bütün bakan arkadaşlarımızla birlikte durum yerine intikal ettik.

Uçaklarımızla helikopterlerimizle, arazözlerimizle, vatandaşlarımızla Antalya’da bir ve beraber olarak, yeri geldi vatandaşlarımız tırmığını alıp ormancımızla, itfaiyecimizle mücadele verdi.

ANTALYA’DA 48 MAHALLE ARACISIZ OLARAK ETKİLENDİ

Yangın 28 Temmuz Çarşamba 12 sularında 4 bambaşka noktada başladı ve Antalya’da 48 mahallemiz doğrudan etkilendi. En Ince Ayrıntısına Kadar boşaltılan mahalle sayısı 31, kısmen 17 semt zarar fark etti.

Yangından doğrudan etkilenen 670 vatandaşımızın 654’ünün hastanede tedavileri yapılarak taburcu edildi. 9 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir. 1882 afetzedeye psiko-takviye verildi.

Zarar görebilen hayvanlarımıza ilişkin 70 baytar hekimimiz bu hayvanlarımız 7/24 hizmet veriyorlar.  9 vatandaşımız yurt ve pansiyonlarda kalıyor. Ikâmetgâh yerlerine çadırlarımız ve konteynerlerimizi kurmaya başladık.

Bir taraftan yangın devam ederken bundan başka vatandaşlarımızın açta açıkta kalmaması için 62 konteynerimiz ve 128 çadırımızı kurmuş durumdayız.

Bölgede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek toplamda 15 merkez alana da konteynerlerimizi kurduk. 13 bin 500 öğün yemek dağıtımı gerçekleştirildi.

47.5 MİLYON ÖDENEK GÖNDERİLDİ

Hasar tespitlerine başladık. Antalyamıza toplamda 47.5 milyon lira ödenek gönderilmiş durumda. 912 ailemize toplamda 12 milyon 200 bin lira destek yapıldı ve devam ediyor.

Yapı hasarlarına ilişkin de 300 şahsiyet ekibimizle 33 mahallede zarar tespit çalışmaları yaptık. Giremediğimiz yaklaşık olarak hiçbir mahallemiz yok.

Şu belli başlı kadar yangından zarar görebilen mahallelerimizin hepsine hemen hemen ulaşıldı.  28 mahallenin içme suyunda gelen zarar tespitleri tamamlandı. 2 mahallemiz dışarıda bütün mahallerimize içme suyu verilmiş durumda.

Konutlarımızı kendi yerlerine bölgesel mimariye uygun şekilde yapacağız. Özel çevre koruma bölgelerine, orman alanlarına, sit alanlarına yapılmayacak bu konutlar.

Bölgede hasar görebilen ne değin ahırımız varsa inşallah 3 ay içerisinde yeniden mevcut yerlerine yapacağız.

Konutlarımız için de 1 ay içinde ihalelerini yapıp en geç önümüzdeki yaza dek 1037 konutumuzu aynı hızla Antalya’mızda da, Marmaris’te de çalışacağız, yaralarını sarmış olacağız.

Bakan Karaismailoğlu’nun yaptığı izah etme ise şöyle:

Çalışan arkadaşlarımıza minnettarız. Türkiye’nin tüm illerinden gelmiş olan arkadaşlarımızın, vatandaşlarımızın olağanüstü gayretleri var. Öncelikli amacımız yangını bertaraf etmek.

Dezenformasyonlarla moral bozmaya hiç kimsenin hakkı yok. Vatandaşlarımız bunları dikkate almasınlar. İnşallah geçmişinden daha iyi bir hayat kalitesine ulaştıracağız vatandaşlarımızı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here