Son dakika… ABD Başkanı Biden’dan Afganistan açıklaması: Bu savaşı bitirmenin vakti geldi

0
4
Son dakika... ABD Başkanı Biden'dan Afganistan açıklaması: Bu savaşı bitirmenin vakti geldi
Son dakika... ABD Başkanı Biden'dan Afganistan açıklaması: Bu savaşı bitirmenin vakti geldi

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Afganistan’daki son durumu ve sürekli tahliye operasyonundaki tabloyu değerlendirdi.

Biden, ABD’nin Kabil’deki Hamid Karzai Milletlerarası Havaalanı üzerinden ülkedeki Amerikalıları, ABD’ye yardım olan güvenlik taramasından geçmiş Afganları ve diğer bazı 3. ülke vatandaşlarını terhis operasyonundan övgüyle bahsetti.

Kabil’de 6 bin civarında ABD askerinin ödev yaptığını anlatan Biden, “Bu işlem, tarihteki en şiddet hava tahliye operasyonlarından biridir.” ifadesini kullandı ve son rakamlara göre 14 Ağustos’tan bu yanlamasına ülkeden çıkarılan kişi sayısının 13 bini geçtiğini belirtti.

Taliban, ABD’lilere tehlikesiz geçiş sağlıyor

Biden, Taliban ile yaptıkları anlaşma gereğince Amerikan pasaportunu gösteren ABD vatandaşlarına Taliban’ın havalimanına dek güvenli geçiş imkanı sağladığını vurguladı.

“Taliban ile terhis operasyonu konusunda yakın temas halindeyiz.” diyen Biden, ABD askerlerine ya da operasyona müdahale etmeleri halinde en süratli ve enerjik şekilde karşılık vereceklerini Taliban’a birçok kez ilettiklerini sözlerine ekledi.

Geride, Afganistan’dan terketmek isteyen hiçbir ABD vatandaşını bırakmayacaklarını kaydeden Biden, 31 Ağustos’tan sonradan da ülkede asker bulundurup bulundurmayacakları sorusuna “Zamanı gelince değerlendireceğiz.” diye cevap verdi.

Biden ayrıca, gerekmesi halinde havalimanına gelememiş ancak ulaşmak isteyen Amerikalılar için “kurtarma operasyonları” da yapabileceklerini ifade etti.

Afganistan’da bazı DEAŞ yanlılarının hapishanelerden (Taliban göre) salıverildiğini bahis eden Biden, Kabil Havaalanı etrafında muhtemel terör tehditlerine aleyhinde tedbirler aldıklarını da belirterek, “bu vesileyle şunu da söylemek gerekli, Afganistan’da DEAŞ ile Taliban birbirlerine yeminli düşmanlar.” dedi.

Afgan ordusunu ve yönetimini suçladı

ABD Başkanı Biden, Taliban’ın ülkede kontrolü bu kadar hızlı sağlamasına ilişkin ABD’nin hatalı bir istihbarat değerlendirmesi yapıp yapmadığına ilişkin bir soruya ise topu Afgan yönetimine atarak şu yanıtı verdi:

“Biz her ne kadar Taliban ile Doha’da iletişim halinde olsak da Afgan ulusal güçlerinin iyice çökmesi beklenmedik bir şeydi. Eğer Afgan güvenlik güçleri Kabil kuşatıldığında savaşsalardı fazla ayrı bir öykü olurdu. Fakat müşterek kanaat Afgan emniyet güçlerinin böyle çözülmeyeceği, ülkeyi terk etmeyeceği ve silahlarını bırakmayacağı yönündeydi, ancak böyle oldu.”

Biden, Taliban’ın bundan sonraki eylemlerine bakarak bir yol haritası çizeceklerini ve gelecek hafta çevrim içi yapılacak G7 zirvesinde müttefikler olarak karşılıklı bir politika belirlemeye çalışacaklarını dile getirdi.

ABD’nin Afganistan’da El Kaide’yi değil ettiğini ve Usame bin Ladin’i öldürerek misyonunu tamamladığını savunan Biden, “Eğer ülkeden çekilme kararı almasaydık oraya 1 Mayıs’tan sonradan daha fazla asker göndermemiz gerekecekti. Bu askerlerimizin bazıları belki de orada hayatını kaybedecekti. Peki ne için?” diyerek ABD’nin artık Afganistan’da ulusal çıkarının kalmadığını ifade etti.

ABD’nin terörle mücadelede daha nokta atışı hedeflere yoğunlaşacağını anlatan Biden, görüştükleri müttefiklerinin de ABD’nin Afganistan’dan bölünme stratejisinden davacı olmadığını savundu.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here