Son dakika… Afganistan: “Taliban dört bir yandan başkent Kabil’e girmeye başladı”

0
13
Son dakika... Afganistan:
Son dakika... Afganistan: "Taliban dört bir yandan başkent Kabil'e girmeye başladı"

Afganistan İçişleri Bakanlığı ise son dakika açıklamasında “Taliban dört bir yandan başkent Kabil’e girmeye başladı” ifadelerini kullandı.

2 VİLAYET MERKEZİ DAHA TALİBAN KONTROLÜNE GEÇMİŞTİ

Nangarhar İl Şura Vekili Nilufer Aziz, basına yaptığı açıklamada, Taliban’ın, Nangarhar’ın merkezi Celalabad kentini ele geçirdiğini söylemişti.

Kentin hiçbir çatışma yaşanmadan Taliban’a teslim edildiğini gösteren Aziz, bir takım yetkililerin başkent Kabil’e kaçtığını belirtti.

Daykundi il Şura Vekili Gayret Ali Cevahiri, militanların dün sabah saatlerinde Daykundi’nin merkezi Nili şehrine saldırı başlattığını kaydetti.

Atak sonucu sabahtan saatlerinde kentin Taliban’ın eline geçtiğini dile getiren Cevahiri, emniyet güçlerinin kenti bırakıp kaçtığını vurguladı.

Dün akşam saatlerinde de ülkenin kuzeyindeki Faryab, Belh vilayetlerinin merkezi Meymene ve Kabir-ı Şerif kentleri Taliban’ın eline geçmişti.

Taliban vilayet merkezlerini ele geçirmeye yöneldi

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı alması ve Afgan yönetiminin Taliban ile barıştırma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının gerisinde Taliban saldırıları hız kazandı.

Taliban, hazirandan itibaren onlarca ilçeyi ele geçirdikten sonra kuşatmaya aldığı vilayet merkezlerine yöneldi.

Afganistan-İran sınırındaki Nimruz vilayet merkezi Zaranc, Taliban’ın ele geçirdiği ilk vilayet merkezi oldu. Ardındaki birçok kuzey ve güneyde edinmek üzere 25 vilayet merkezinde Afgan emniyet güçleri, Taliban’a karşı kontrolü kaybetti. Kabil yönetimi halen 9 vilayet merkezinde dominant durumda.

Çatışmaların son aylarda yoğunlaşması sivil kayıplarını ve göçleri artırdı.

Birleşmiş Milletlere (BM) kadar, 2021’in ilk yarısında 1659 sivil hayatını kaybederken son bir ayda 1000’den pozitif sivil yaşamını yitirdi.

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, mayıs başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin evlerinden olduğunu açıkladı.

BM, 18 milyon Afgan’ın insani yardıma gereklilik duyduğunu bildiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here