Son dakika… Bakanlardan Antalya’da yangınlara ilişkin talimatlar

0
10
Son dakika... Bakanlardan Antalya'da yangınlara ilişkin talimatlar
Son dakika... Bakanlardan Antalya'da yangınlara ilişkin talimatlar

Bakan Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antalya’nın Manavgat ilçesinde AFAD Koordinasyon Merkezi’ndeki değer biçme toplantısı öncesi tanımlama yaptı.

Antalya’da adaleli rüzgar ve düşük nem oranının yangını söndürme çalışmalarını güçleştirdiğini gösteren Çavuşoğlu, havadan ve karadan mücadeleye devam ettiklerini söyledi.

Ekiplerin zorlu çaba verdiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Manavgat’taki yangınlarda 6 uçak, 2 insansız hava aracı, 2’si yönetim 17 helikopter, 1878 vasıta ve 6 bin 500’den fazla personelle çalışmayı sürdürdük. Ekiplerimiz cansiperane çalışıyor. Kontrol altına alınan bölgelerde soğutma çalışması yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

610addce214ed80d10ed7487

Farklı ülkelerden uçak, helikopter ve ekipmanların geldiğini belirten Çavuşoğlu, “Bir şirketimizin, İsrail’deki bir şirketten kiraladığı 2 uçak da yarın ülkemize gelecek. Uçuş izinleriyle ilgili bütün işlemleri tamamladık.” diye konuştu.

“Ukrayna’dan gelen helikopterler çalışmalara başlayacak”

Azerbaycan’dan daha önce gelen ekibin Muğla bölgesinde çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Çavuşoğlu, “Azerbaycan’dan yarın sabah 1 uçak ve içerisindeki 10 personel ve 40 itfaiye aracıyla da 150 personel karadan ülkemize gelecekler.” ifadesini kullandı.

Özel bir şirketten helikopter kiraladıklarına değinen Çavuşoğlu, “Ukrayna’dan özel şirketten bulup da kiraladığımız 4 helikopter Isparta Havalimanı’na indi. Bu akşamdan itibaren yangın söndürme çalışmalarına katkı sağlayacak.” dedi.

Bir Takım ülkelerin destek göndereceğini dile getiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Pakistan, Polonya, Gürcistan, Kazakistan, Bosna Hersek, ABD, Kanada ve Japonya, Kızılaç ve Kızılay Federasyonlarından bir takım destek teklifleri geldi. Bu ülkelere ihtiyaçlarımızı söyledik. Uçak ve helikopter, havadan desteğe gereklilik olduğunu söyledik. O ülkelerden yanıt bekliyoruz. İhtiyaca tarafından gelen önerileri değerlendireceğiz.”

 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralılar acil şifalar diledi.

28 Temmuz’da başlayan yangının birincil saatlerinden itibaren devletin tüm kurumlarıyla, bakanlarıyla, milletvekilleriyle, belediyeleriyle, sivil toplum örgütleriyle Antalya’nın, Manavgat’ın, Akseki’nin, Alanya’nın yardımına koştuğunu aktaran Bakan Kurum, şöyle devam etti:

“Burada yaşayan çoğu canlımız var. Canlılarımızı korumak adına, ormanlarımızı korumak adına, ikâmetgâh yerlerini gözetmek namına canla başla çalıştılar. Ayrıca yangını askıya alma noktasında burada Antalya’mızda bir ve beraber olarak, birlik beraberlik şuuru içinde çalıştılar. İnanın dünyanın belki çoğu noktasında selleri, yangınları, heyelanları görüyoruz ve bu noktada gerçekten seri aksiyon edinmek namına vatandaşlarımız yarasını en hızlı sarmak, ihtiyaçları en hızlı şekilde onarmak adına tüm ekiplerimiz insan üstü bir gayretle çalışıyorlar ve yangında gerçekten fazla kayda değer bir mücadele verdiler. Ben bu mücadeleye katılan tüm çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bizi bütün Türkiye’den, 84 milyon vatandaşımızı desteklediği bütün gönüllerin Antalya’mız için attığı bir süreçte arkadaşlarımız canlarını dahi tehlikeye atmak suretiyle çalışıyorlar. Bugün işi bir tarafından, masanın bir ucundan tutma zamanıdır ve bu hoşgörüyle çalışma zamanıdır. 28 Temmuz’da 4 öbür noktada yangınımız başladı ve Antalya’mızda ilk elden 50 mahallemizi ikâmetgâh yerini etkiledi ve hemencecik burada oluşturduğumuz koordinasyonla Antalya İl Jandarma Komutanlığımız, emniyet birimlerimizle birlikte bu mahallede yaşayan vatandaşlarımızı tehlikesiz alanlara çektik.”

610addc5214ed80d10ed7484

“Yaralı 708 vatandaşın tedavileri tamamlandı”

Kurum, çalışmalara 17 sivil toplum kuruluşunun dahil olduğunu belirterek, “91 araç ve 445 personelle. Burada Kızılay gönüllülerimiz, AFAD gönüllülerimiz var, gönüllü vatandaşlarımız var. Türkiye’nin her yerinden gelip orada yangından hasar gören vatandaşlarımıza destek olmak için, moral devretmek için gelen vatandaşlarımız var.” diye konuştu.

Yardım olanlara teşekkür eden Kurum, şunları söyledi:

“Yangında ilk elden etkilenen 722 vatandaşımız yaralıydı. 708’inin tedavisini burada tekrar koordinasyonunu İl Afiyet Müdürlüğümüzce yaptığımız tedavileri tamamlandı. Sadece 7 vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. Onlarda da herhangi bir tehlike laf konusu değil. Afetten etkilenen vatandaşlarımızı hem Kızılayımız ayrıca de Aile Bakanlığımızla birlikte psikososyal desteklerimiz devam ediyor. Bu çerçevede 45 mahallede, her mahallede görebilirsiniz afetzede kardeşlerimiz yanında toplamda bugüne kadar 2 bin 400 afetzede kardeşimize destek, psikososyal yardım verdik.”

Yangın bölgesinde etkilenen hayvanların bulunduğunu anımsatan Kurum, “Bu hayvanlarımıza da 7 gün 24 saat baytar hizmeti verilmektedir. Yaralı hayvanlarımızı her türlü tedaviyi uygulayan 70 veteriner hekimimiz bu hususta çalışıyor.” dedi.

“Şu asıl değin 93 aileye konteynerleri sahada kurduk”

Bakan Kurum, yangın dolayısıyla yurtlarda 59 vatandaşın misafir edildiğini açıkladı.

Vatandaşların tarlasından, hayvanların yanından terketmek istemediğini gösteren Kurum, “Onların çabucak çadır ve konteyner ihtiyaçlarını gidermek için AFAD koordinasyonunda çalışmamızı başlattık. Şu ana kadar 93 aileye konteynerleri sahada kurduk. başkaca da yine 20 mahallemizde wc, duş sistemini koymak suretiyle günlük ihtiyaçlarını karşılayacak adımlarımızı attık. üstelik çadır ihtiyaçlarımızı da keza hayvanlarımızın barınabilmesi nedeniyle ayrıca de insanlarımızın, vatandaşlarımızın gereklilik duyduğu çadırlara ilişkin de şu esas değin 133 çadır yerleşmiş durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

Kızılay koordinasyonunda yemek dağıtımlarının devam ettiğini aktaran Kurum, “Günde ortalama 14 bin vatandaşımıza yemek yemek dağıtılıyor. Şu esas değin bölgemize gelen nakdi yardım, 47,5 milyon lira.” dedi.

“2 bin vatandaşımız aracısız olarak yangından etkilenmiş”

Bakan Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Nakdi takviye çerçevesinde ailelerimizi evleri yangında hasar gören, yangın afeti nedeniyle yine arsalarında, arazilerinde, tarım alanlarında zarar gören vatandaşlarımıza nakdi yardımları yapmaya başladık. Bu çerçevede şu başlıca dek 912 kişiye yaklaşık 13 milyon lira nakdi ödeme yapıldı. Evi ayrıntılarıyla yanan vatandaşlarımıza 50 bin liraya değin hasarları verilecek, bu çerçevede bunların ilk bedelleri yatırıldı kısmi olarak kalan kısmı da yatırılmaya devam edecek. Tekrar canlı hayvanlarımıza, tarım arazilerimize gelen zararların tespitlerini de gerek defterdarlığımız lüzum tarım il müdürlüğümüz yapmaktadır. Bu çerçevede yine zarar görebilen vatandaşlarımıza hayvanların rayiç bedeli neyse bu bedel çerçevesinde yardımlar yapılacaktır. Aynı şekilde tarım arazilerinde yangında dolayı meydana gelen zararları da karşılayacak adımları atıyoruz.”

Bölgede hayatı normale çevirmek için canla başla çalıştıklarını dile getiren Kurum, “Bir taraftan da zarar saptama çalışmalarını yürütüyoruz. Bu da bizim açımızdan çok manâlı çünkü vatandaşımız evine girmek istiyor. Şu an 2 bin vatandaşımız aracısız yangından etkilenmiş durumda. Yapmış olduğumuz hasar tespitlerle toplamda 6 bin egemen bölümün incelenmesi yapıldı ve 2006 adet egemen birimin acele ağır hasarlı ve yıkık dökük olduğunu tespiti yapıldı, bunların 1118’i de konut.”

 

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU

Karaismailoğlu, devletin tüm kurumlarının, birçok noktada başlayan ve ülkenin ciğerlerini yakan orman yangınlarıyla topyekun mücadele halinde olduğunu söyledi.

Sahada cansiperane şekilde yangınların söndürülmesi adına gece gündüz emek verenlere minnettar olduklarını belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“İnşallah kısa sürede de bu afetin üstesinden geleceğiz. Bakanlık olarak keza ulaşım keza de haberleşme açısından herhangi bir sıkıntı yaşamamak için bütün yangın olan bölgelerde büyük teyakkuz halindeyiz. Bizler Antalya’dayız lakin gözümüz, kulağımız diğer bölgelerde. Karadan, havadan hatta denizden topyekun bir çaba var. Özellikle Bodrum ve Marmaris’te denizden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüzün tahlisiye botları römorkörleriyle denizden de zinde bir yardım veriyoruz. Yine burada da tüm yangın bölgelerinde özellikle lojistik olarak bütün ekiplerimiz, bütün elemanlarımız, şantiyelerimizi adeta bir koordinasyon merkezlerine dönüştürdü. Fazla ciddi bir egzersiz var. Binlerce egzersiz arkadaşlarımızla cansiperane bir alıştırma var. Allah hepsinden razı olsun. Dünyada ender görülen afetlerden bir tanesine var hemen. İnşallah bunun da kısa sürede üstesinden geleceğiz.”

Karaismailoğlu, mevcut yangınların hem diğer ormanlara yansımaması keza de ikâmetgâh yerleriyle bağını koparmak için geniş çaplı yolların imalatlarına da devam ettiklerini aktardı.

Bir taraftan denetim altına alınan, söndürülen yangınlar olduğunu lakin yeni başlayanlar da olabildiğini dile getiren Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“İnşallah kısa sürede hava durumunun güncel gelişmeleriyle bu işin üstesinden geleceğiz. Tabii bir taraftan yangının söndürüldüğü bölgelerde, afetten etkilenen vatandaşlarımızla ilgili de onların dertlerini, sıkıntılarını kısa sürede çözüyoruz. Onlarla da ilgileniyoruz. İnşallah bütün temennimiz kısa sürede bu işin üstesinden gelmektir. Devletimiz dimdik ayaktadır ve çok güçlüdür. Herhalükarda en kısa sürede bu işin üstesinden gelecek ve afetin izlerini en kısa sürede ortadan kaldıracaktır.”
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here