SON DAKİKA: Çaykur Rizespor Başkanı Kartal görevi bıraktı

0
28
SON DAKİKA: Çaykur Rizespor Başkanı Kartal görevi bıraktı
SON DAKİKA: Çaykur Rizespor Başkanı Kartal görevi bıraktı

Uzun zamandır futbolun içinde bulunduğunu vurgulayan Kartal, “Artık bundan sonra yokum. Daha önceki açıklamalarımda da söyledim. Ya bırakacağım ya da devam edersem federasyonla uğraşacağım. Arkadaşlarımla görüştüm, kulüp başkanlıklarından istifa etme kararı aldım. Çaykur Rizespor ve Etimesgut Belediyespor’daki görevlerimden başkan ve yönetici olarak ayrılıyorum. Bu federasyondaki görevli arkadaşlarımız gidene kadar da futbolda herhangi bir görevde bulunmayacağım.” ifadelerini kullandı.

TFF’yle çoğunlukla zıt düştüğünü dile getiren Kartal, “İlk genel kurulda onların ibra edilmemesi için uğraşacaktım, çoğu kulüp başkanıyla da görüştüm. Zannediyorum ibra da etmeyecektik. Böyle olunca bir keşmekeş olurdu. Keşmekeş olmaması için, dürüst olanın futboldan benim çekilmemin olacağı görüşüyle bu kararı aldım.” dedi.

Çaykur Rizespor ve Etimesgut Belediyespor’a desteğinin devam edeceğini de vurgulayan Kartal, şunları kaydetti:

“Federasyonun önemli alması gereken kararları almıyor. Tanıdık Olmayan futbolcu kararını destekliyorum lakin yapması gereken çok şey var. Mesela kulüp başkanların mutlaka borçlardan sorumluluk sahibi olmalı, bunun kanunun çıkması için ellerinde geleni yapmaları gerekirdi. Daha kanun çıkmadı. Yabancı oynatmayalım diyoruz, fakat altyapıyla ilgili karar alınmadı. Bu cins kayda değer şeylerle uğraşması gerekirken cezanın haricen bir şeyle uğraşmıyorlar. Etimesgut’ta Pendikspor maçından sonradan, karşı taraf gitmiş, gözlemci, hakem, vekil gitmiş, bende sahadaki çocuklarımızla galibiyet sevinci yaşamak istedim. Kovid-19 testi de olmuşum. Benim bu çocuklarla orada bir araya gelmem cezayı gerektirir mi? 30 gün cinayet verdiler bana, şaka gibi. Sayın başkanı aradım, benim ceza almamam gerekli, dedim. Bana ceza çıktı. Aynısını aynı yerde bitmiş yaptım, ayrıca de basının karşı bu sefer suç oluşturan vermediler. Konuşmama ceza verdiler. Ben eleştirmeyecek miyim, eleştireceğim. Bir 30 gün daha 60 gün oldu. Rizespor’da aldığım cezanın bir kısmı haklı. Ama orada konuşmada bu kadar cinayet verecek ne vardı? Ya kardeşim sen işinle mücadele işin gücün canice olmasın.”

Etimesgut Belediyespor’u 1 lira borcu olmadan bıraktığını anlatan Kartal, “Rizespor’u 27 milyon avro borçla aldım 3 milyon avro borçla bırakıyorum. Benim gibileri futboldan soğuttunuz. Kulüpler borç batağı içinde yüzer, federasyon tedbirini almazsa. Kulüpler Yasası’nı bakanlığa bırakmaya gerek değil, biz hazırlayalım onlara sunalım. Bakanlık da düzgün bir ülkü getirir, yasallaşır. Bana göre federasyon başarısız. Onların istifa etmesi gerekirdi, kargaşa olmasın diye ben bırakıyorum. Onlar gittikten daha sonra inşallah döneriz ama Kartal Ailesi olarak futboldan onlar gidene kadar çekiliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu durumu TFF Başkanı Nihat Özdemir’le de paylaştığını aktaran Kartal, sözlerine şöyle devam etti:

“Durumu Mehmet Baykan Bey’e de anlattım. Fakat maalesef Sayın Baykan aldı eline sopayı, sana da ona da vururum havasında. Ben kafama vurdurmam, dedim. Mehmet Baykan’ın böyle bir ağırlığı yok. Başkana açık şekilde söyledim, ceza alamamam gerekiyor, diye. Tamam bakarız, dedi ama ben canice aldım.”

Hakemlerin maçlara atanış şeklini de eleştiren Kartal, hakemlerin puanlama sistemine kadar tayin yapması gerektiğini savundu.

Zamanın kendilerine ne göstereceğini bilemediğini dile getiren Hasan Kartal, “Kulüp başkanı arkadaşlarımızdan da rahatsız olanlar var. Bir patlama noktası var. Herkes bekliyor. Bu patlama olursa Türk futbolu için can sıkıntısı olur. Umarım bir lahza önce düzelirler. Bir anayasası olsun federasyonun ve kim gelirse gelsin o çerçevede federasyonu ve kulüpleri yöneticilik etsin.” diye konuştu.

Hasan Kartal, kulüplerin çoğunlukla maddesel durumunun kötü olduğunu vurgulayarak, “Bakın yapılanma yapan kulüpler patlayacak. O kulüplerin hepsi patlama noktasına gelecek. O zaman başkan da bulamayacaksınız. Ey federasyon kulüpler olmazsa sen var mısın?” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here