Son dakika: Erdoğan açıkladı: MB rezervleri 115 milyar dolara çıkacak

0
5
Son dakika: Erdoğan açıkladı: MB rezervleri 115 milyar dolara çıkacak
Son dakika: Erdoğan açıkladı: MB rezervleri 115 milyar dolara çıkacak

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye’nin yıllık ortalama çoğalma oranının yüzde 1’in altında olduğunu belirterek bunu yüzde 5,1’e getirdiklerini söyledi. Erdoğan, Merkez Bankası rezervlerinin 109 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde 115 milyar doların üzerine çıkacağını açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Türkiye bölgesinde hakimiyet haklarını hakiki anlamda kullanabilen az sayıdaki ülkelerden biri. Ara Sıra birileri ’19 yılda ne yaptınız?’ diyecek cüreti gösterebiliyorlar. Bu nesil ithamlara vereceğimiz en hoş cevap 19 yılda yaptıklarımızı anlatmaktır. Cari açığı 2019’da fazlaya dönüştürmeyi başarmıştık, yakında bitmiş aynı tabloyu göreceğiz.

”MERKEZ BANKASI REZERVLERİMİZ 109 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNDEDİR”

Türkiye’nin takvim sıradan çoğaltma oranını yüzde 1’in altında aldık yüzde 5,1 seviyesine getirdik. Merkez Bankası rezervlerimiz şu lahza 109 milyar dolar seviyesindedir. Süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde 115 milyar doların üzerine çıkacak.

”MİLLİ GELİRİMİZİ EN KISA SÜREDE TRİLYON DOLARIN ÜZERİNE ÇIKARACAĞIZ”

Dövizdeki dalgalanma ilk önce edinmek üzere yaşadığımız hadiseler nedeniyle bir tedarik düşen ulusal gelirimizi en kısa sürede trilyon doların üstüne çıkaracağız.

”HAVALİMANI SAYIMIZI 26’DAN 56’YA ÇIKARDIK”

Eğitimde derslik sayımızı 343 binden aldık 620 binin üstüne çıkardık. 22 bin yatak kapasiteli 17 şehir hastanemizle sağlıkta hizmet kalitesini artırdık. Derme Çatma göçle daha etkin çaba için 25 Geri Gönderme Merkezi oluşturduk. 26’dan aldığımız havalimanı sayımızı 19 yılda 56’ya çıkardık. 19 yılda çiftçilerimize 165 milyar lira tutarında takviye verdik. Türkiye, insansız hava araçları öncelikle elde etmek üzere pek fazla alanda dünyanın sayılı savunma sanayi üreticisi ve ihracatçısı ülkeleri arasına girmiştir.

”2023’TE KENDİ OTOMOBİLİMİZİ YOLLARDA GÖRECEĞİZ”

Yerli otomobilimizin üretim süreci planlandığı şekilde yürüyor. İnşallah 2023’te kendi otomobilimizi yollarda göreceğiz.

”EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 5700 LİRAYA YÜKSELMİŞTİR”

Halk çalışanlarına karşın toplu sözleşmenin uğurlu olmasını diliyorum. en düşük memur maaşı 4348 liradan 5700 liraya yükselmiştir. 2022-2023 yılları için memur maaşlarındaki artış oranı sıradan yüzde 31,2 ve miktar olarak 1352 lira olarak gerçekleşmiştir. Kamu işçilerimizden daha sonra memurlarımızı da enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirdik.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here