Son dakika: Erdoğan’dan bütün dünyaya net mesaj: Artık bunu yapmanız durum oldu!

0
4
Son dakika: Erdoğan'dan bütün dünyaya net mesaj: Artık bunu yapmanız durum oldu!
Son dakika: Erdoğan'dan bütün dünyaya net mesaj: Artık bunu yapmanız durum oldu!

Son dakika haberi… Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla mücadelenin yalnızca belirlenmiş ülkelere havale edilemeyeceğini, hesaplı gücü, coğrafi konumu, tarihi sorumluluğu ne olursa olsun bütün ülkelerin elini taşın altına koymasının koşul olduğunu söyledi.

Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e daveti için teşekkür etti, 15. Taraflar Konferansı’nın hayırlara vesile olmasını diledi.

Bakan Kurum: Paris İklim Anlaşması önemli kilometre taşıdır‘Paris İklim Anlaşması önemli kilometre taşıdır’

İnsanlık olarak iklim değişikliği, çevre felaketleri, kirlilik, su ve gıda güvenliği ile biyoloji ile ilgili çeşitlilik kaybı gibi sınamalarla aleyhinde karşıya olunduğunu dile getiren Erdoğan, son dönemde dünyanın bambaşka köşelerinde yaşanan ve ciddi kayıplara yol açan natürel afetlerin bu sorunların ulaştığı korkunç boyutları gösterdiğine dikkat çekici etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Natürel afetler çevreye ve ekosisteme verdiği zararlar yanında insanların can ve mal güvenliğini de doğrudan korkutma ediyor. Şu gerçeği hepimiz biliyoruz; tabiattaki her şey zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Tahrip olan biyoloji ile ilgili farklılık, kirletilen çevre, yok olan yiyecek ve su demektir.” diye konuştu.

Şentop: İklim değişikliğiyle mücadelede bütün adımları atacağızŞentop: Tüm adımları atacağız

“TÜM ÜLKELERİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI ŞART”

Bu durumun çatışmalara yol açtığını ve insanları göçe zorladığını anlatan Erdoğan, “Medeniyetler beşiği olan Akdeniz’i büyük bir sığınmacı kabristanına çeviren sebeplerden biri de çevrenin tahrip olmasıdır. Geleceğimizi etkileyen bu korkutma karşı kuşkusuz başta adım atması gerekenler iklim değişikliğine yol açan sıkıntıların ortaya çıkmasında tarihi mesuliyeti bulunanlardır. Fakat iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla uğraş yalnızca kesin ülkelere havale edilemez. Ekonomik gücü, coğrafi konumu, tarihi sorumluluğu ne olursa olsun bütün ülkelerin elini taşın altına koyması şarttır.” değerlendirmesinde bulundu.

ZENGİN BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK VURGUSU

Konferansın temasının “Ekolojik Medeniyet: Tüm Canlılar için Karşılıklı Geleceğin İnşası” olarak belirlenmesinin bu bakımdan isabetli olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye ‘yaratılanı sev yaratandan ötürü’ anlayışıyla zengin biyolojik çeşitliliğini ayrıca karada keza de denizlerinde korumakta kararlıdır. Bunu yaparken hayat hakkına yalnızca biz insanların değil bütün canlıların sahip olduğu anlayışını esas alıyoruz. 2030’a dek biyolojik çeşitlilik kaybını en üye indirmeyi esas alan, 2020 Sonrası Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi sürecinin bu amaca hizmet edeceğine inanıyoruz. Üç ayrı iklim kuşağı ve üç biyocoğrafi bölge üstünde bulunan Türkiye orman, dağ, step, sulak alan, kıyı ve deniz ekosistemlerine ve bunların bambaşka form ve kombinasyonlarına sahiptir. Dünyadaki 8 bitki gen merkezinden 3’ü Türkiye’de kesişmektedir. Anadolu buğdayın, mercimeğin, nohudun, zeytinin, elmanın, kirazın ve daha sayamadığımız yüzlerce bitkinin belli başlı vatanıdır.”

“BU TÜRLER DÜNYA ÜZERİNDE SACEDE TÜRKİYE’DE VAR”

Avrupa kıtasında takriben 12 bin bitki türü bulunurken, Türkiye’nin yaklaşık 4 bini endemik olmak üzere 12 bin bitki türüne ev sahipliği yaptığını dile getiren Erdoğan, “Milli Biyoloji Ile Ilgili Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projemiz doğruca biyolojik farklılık envanterimizi çıkardık. Envanteri yapılan türlerden 428’i yerel endemik, 3 bin 275’i de endemik tür olup bu türler dünya üzerinde sadece Türkiye’de bulunuyor.” dedi.

Böylesine zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olmanın kendilerine öbür bir mesuliyet yüklediğine vurgu yapan Erdoğan, “Bu kapsamda biyoçeşitliliğin korunmasını, sürdürülebilirliğinin teminini ve ekonomiye entegrasyonunu uzun vadeli ve gerçekçi politikalarla planlıyor ve hayata geçiriyoruz. Birleşmiş Milletler Biyolojik Farklılık Sözleşmesi’ne atfettiğimiz siklet çerçevesinde gelecek yıl 16’ncı Taraflar Konferansı’na konut sahipliği yapacak ve 2022-2024 yıllarında anlaşma dönem başkanlığını deruhte edeceğiz.” biçiminde konuştu.

Bu süreçte yurt içinde ve yurt dışında biyolojik çeşitliliğin korunması için gerekli adımların atılmasında öncü rol oynayacaklarına değinen Erdoğan, karşı karşıya olunan tüm küresel imtihanlara adaletli, hakkaniyetli ve vicdanlı çözümlerin bulunacağına olan inancını yineledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here