Son dakika haberi: Bulgaristan yine seçime gidiyor

0
8
Son dakika haberi: Bulgaristan yine seçime gidiyor
Son dakika haberi: Bulgaristan yine seçime gidiyor

Ülkede ​​​​​​​11 Temmuz’da yapılan erken genel seçimler sonrası oluşturulan 46. Milli Mecliste, Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) de hükümet kurma çalışmaları başarısızlıkla sonuçlandı.

240 üyeli parlamentoda grubu yer alan BSP geçen hafta aldığı hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etti.

BSP lideri Kornelya Ninova, parlamentodaki diğer siyasi partilerden yardım alamadığını belirterek, bu süreçte ülkede yeniden erken seçimlerin yapılmaması adına ellerinden geleni yaptıklarını fakat çabalarının sonuçsuz kaldığını söyledi.

BSP’nin hükümet kurma konusunda gayretlerini takdir ettiğini bildiren Cumhurbaşkanı Radev, BSP’nin sorumluluk sahibi davrandığını kaydetti ve “Maalesef ülkemiz bir kez daha erken genel seçimlere gidecek.” dedi.

Parlamentoda en büyük gruplara sahip, eski Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) ve şov yapan Slavi Trifonov’un Böyle bir Ahali Var (İTN) partilerinin de hükümet kurma çabaları başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Radev, erken seçime gidilmeden önce üçüncü ve son kez kabine kurma görevini Bulgaristan Sosyalist Partisi’ne (BSP) vermişti.

– Bulgaristan’da bir sene içinde üçüncü erken genel tercih

Bulgaristan’da 4 Nisan ve 11 Temmuz’da oluşturulan 45. ve 46. dönem parlamentolarında siyasi güçler arasındaki zıtlaşma yüzünden kabine hala kurulamadı.

Ülkenin Anayasasına kadar Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in yayınlayacağı kararnameyle meclisi feshetmesi ve yeni erken seçim tarihini duyurması gerekiyor.

Radev daha önce, ülkenin hesaplı ve siyasi durumunu göz önünde bulundurarak erken tercih öncesinde milletvekillerine ülkenin yeni bütçesini kabul etmeleri için vakit tanıyacağını bildirmişti.

bu arada Bulgaristan Parlamentosu geçen hafta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 14 Kasım’da yapılmasına karar vermişti. Olası ikinci tur 21 Kasım’da yapılacak. Siyasi gözlemciler, cumhurbaşkanının erken genel seçimin cumhurbaşkanlığı seçimiyle aynı tarihte yapılmasına karar verebileceğini öne sürüyor. ​​​​​​​

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here