Son dakika haberi: Çökertme’yi ‘Deli Memet’ yaktı!

0
11
Son dakika haberi: Çökertme'yi 'Deli Memet' yaktı!
Son dakika haberi: Çökertme'yi 'Deli Memet' yaktı!

Son dakika haberi: Orman Genel Müdürü Karacabey, 6 günde Türkiye’nin ayrı illerinde meydana çıkan toplam 144 orman yangınının 134’ünün teftiş altına alındığını, 5 ilde devam eden 10 yangın için mücadelelerin sürdüğünü bildirdi. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, yaptığı yazılmış açıklamada, tüm yangın ekipleriyle son alev sönene dek mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Manavgat'a gönderilen not duygulandırdıManavgat’a gönderilen not duygulandırdı

Akdeniz ülkelerinde korkutan sıcak hava alarmı!Akdeniz ülkelerinde korkutan sıcak hava alarmı!

 Azerbaycan bankalarından fidan bağışı Azerbaycan bankalarından fidan bağışı

Pek fazla noktada aynı anda başlayan ve az önce denetleme altına alınmayan Antalya Manavgat ve Marmaris yangınlarında maalesef can ve mal kayıpları yaşandığını belirten Karacabey, “Antalya’da 2, Muğla’da 5, Adana, Isparta’da ve Denizli’de birer almak üzere, sürekli 10 orman yangını için toplam 16 su atan, 9 İHA, 45 helikopter, 6 idare helikopteri almak üzere toplam 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 805 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinesi ve 5 bin 200 personelimiz devir yapıyor.” bilgisini verdi.

ÇÖKERTMEYİ ‘DELİ MEMET’ RÜZGARI YAKTI 

Milliyet’ten Gökhan Karakaş’ın haberine göre, Çökertme’deki alevlerin söndürülememesinin en büyük nedeni olarak ise birkaç gündür hissedilen denizden esen ‘meltem’in yerini nereden estiği belirli olmayan bölgesel tabirle ‘Çılgın Memet’ adlı rüzgâra bırakması gösteriliyor.

Her yönden esen ‘Çılgın Memet’ rüzgârının yangını karıştırması nedeniyle tüm koy alevlerle kaplandı. Çökertme Koyu’nda 3 başvuru noktası oluşturan jandarma ekipleri ise, sadece söndürme amaçlı araçlar ve su tankerlerinin bölgeye geçişine müsade veriyor.

Kıyı şeridindeki bütün turizm tesisleri ve plajlar ise kapatıldı. Plaj işletmecisi Aykut Güney, 10 Ağustos’a dek büyük işletmelerin randevularını iptal ettiğini söyledi.

‘İÇİMİZDEN YANGIN SÖNMEYECEK’ 

Manavgat’ı küle çeviren cehennem alevlerinin ardından bıraktığı yıkıntıilginç yürekleri dağlıyor. Yangında evi tamamen yanan Hatice Korkmaz, ‘Elimiz, kolumuz emrindeki, evimizin yanışını izledim. Ev yandıkça ben bağırdım. Bağıra, bağıra, evimin yanışını izledim’ diyerek çaresizliğini dile getirdi. 

Manavgat’ta altı gündür süren yangının gerisinde bıraktığı yıkıntıilginç yürekleri yakıyor. Yangının vurduğu köylerden Oymapınar, Dikmen, Sırtköy ve Bucakşeyhler köylerinde taş üstünde taş kalmamış. Dikmen köyünde parktan, dere bahçesine, evlerden, marketlerden geriye sadece demir yığınları kaldı. Oymapınar’da da birçok evden sadece geriye doğru harabe kalırken, köy sakinlerinden Hatice Korkmaz’ın söyledikleri doğrusu çaresizliği özetliyor: “Evi olmayanın neyi olur?”

Manavgat’taki yangının altıncı gününde, denetim altına alınan yerlere gidildikçe dehşetin ne kadar büyük olduğu görülüyor. Sadece ormanları yok, evleri ve umutları da yıkan yangın, ardındaki büyük bir demir enkazı bırakıyor. Çünkü yangının kül ettiği bölgelerde sağlam kalan tek şey demir yığınları.

KAYNAK: MİLLİYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here