Son dakika haberi: Kira davalarında büyük yükselme

0
14
Son dakika haberi: Kira davalarında büyük yükselme
Son dakika haberi: Kira davalarında büyük yükselme

Son dakika haberi: Başta İstanbul edinmek üzere çoğu ilde kiralık ev bulmak zorlama; olan da cep yakıyor. Kimi ilçelerde yüzde 300’e yakında olacak olan kira artışları yeni ev arayanları kara kara düşündürürken bazı mülk sahipleri işi fırsata çeviriyor. Kiracılarını boşaltmak ya da kirayı sağlamlaştırmak isteyenlerin yasal yollara başvurduğunu bildiren avukatlar davalardaki artışa dikkat çekiyor.

İKİ SEÇENEK VAR

Kiralık eve yoğun istek olan bugünlerde ev sahipleri iki seçeneği değerlendiriyor. İlki; kiranın alan ortalamasının aşağı kaldığını düşünenler eğer kiralama üzerinden 5 sene geçtiyse ‘kira tespit davası’ açıyor; kiraya zam istek ediyor. Konut sahibi lehine ikinci seçenek ise; kira sözleşmelerinde 10 yıllık sözleşme uzatma süresi dolanlar için tahliye talep ediliyor. Peki yasalar ne diyor? Kanuna tarafından kira sözleşmeleri huysuz bir operasyon yapılmadıkça her sene yenileniyor. Ama kiraya veren 10 takvim uzatma süresinin bitiminden sonra ‘herhangi bir gerekçe göstermek zorunda olmadan’ kiracıyı tahliye edebiliyor. Yalnızca uzama süresinin bitiminden minimum 3 ay önce kiracıya yazılmış olarak fesih bildirimi yerine getirmek zorunda.

Fiyatlar fırladı! Zammı durdurmak için imza kampanyası başlatıldıFiyatlar fırladı! Zammı önlemek için imza kampanyası başlatıldı

Kira zam oranı yüzde 15.78'i geçemez! Bu ay içi yapılacak zam oranı belli olduKira zam oranı yüzde 15.78’i geçemez! Bu ay içi yapılacak zam oranı belirlenmiş oldu

Gelelim her sene yapılan zamlara… Konut kiraları zamları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirleniyor. Mal sahibi hukuki olarak bu oranın üstünde zam yapamıyor. Ama 5 sene sonunda kira saptama davası açabiliyor. Kira tespit davalarında mal sahibi ‘kiracım bölge ortalamasının fazla aşağı kira ödüyor, bunu düzeltelim’ diyor. Bu durumda kira, emsal kira bedellerine tarafından yeniden belirleniyor.

HAKKANİYET İNDİRİMİ

Hem terhis ayrıca de kira saptama davalarına yoğun talep olduğunu gösteren Avukat Hikmet Güngör, “Tahliye için 10 takvim uzatma süresinin bitiminden minimum 3 ay evvelden uyarı çekilmesi durum. Kira tespit davalarında da egemen eski kiracının hakkını gözetiyor. Mesela yurttaş 3 bin kira ödüyor lakin alan ortalaması 10 bin lira. Anında kira 10 bin liraya çıkmıyor. Baskın, eski kiracıya ‘hakkaniyet indirimi’ yapıyor ve yeni kiraya karar veriyor” dedi.

10 yıl şartı haricen kirasını ödeyenlerin keyfi nedenlerle tahliye edilemeyeceğini belirten Güngör, “Ev sahibi kendisinin ya da görmek zorunda olduğu kişilerin ihtiyacı varsa terhis isteyebilir. İhtiyaç sebebiyle tahliyede evi 3 yıl başkasına kiraya veremez” dedi.

KİRALAR NIÇIN ARTTI?

Ev üretimi yavaşlayınca talep sorunu ortaya çıktı.

Çoğalan konut kredi faizi nedeniyle orta gelirli yurttaş konut alımından uzaklaştı, kiraya yöneldi.

Kısıtlamaların gevşetilmesi ile ertelenen düğünler yapılınca kiralık eve talep arttı.

Ayrıca bu sene üniversiteyi kazanan, ayrıca de pandemi nedeniyle evini kapatan öğrenciler konut arayışına girdi.

Kimi bölgelerde kentsel mutasyon nedeniyle evini tahliye eden vatandaş kiralık eve geçti.

Yabancılar ve göçmenlerden gelen ev talebi de bazı ilçelerde etkili oldu.

‘OĞLUM GELECEK’ BAHANESİ TUTMADI

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, öncelikle bu denli yoğun terhis ve kira saptama davaları ile karşılaştığına uyarı çekti. Av. Kiraz, “Mal sahipleri önce ‘kızım, oğlum gelecek evden çıkın’ yolunu denedi. veya hukuki oranın açık havada zamlar istedi. Ama kiracı haklarını bilince bunlar işe yaramadı. Şimdi gelinen noktada iki seçenek değerlendiriliyor. Bunlardan ilki kira saptama davası. 5 yıl bittikten sonra açılabilen kira saptama davalarının bitme süresinin 2-2.5 sene olduğu bilinmeli. Mülk sahibi dava sonunda bölge rayiçlerinin aynen geçerli olacağını düşünmemeli. Etken bölge rayiçlerine bakar lakin kiracı 10 yıllıktan az ise yüzde 10, 10 yıldan fazla ise yüzde 20 hakkaniyet indirimi yapabilir. Bu davayı açacak kişiler geçen süreyi, kiracının o sürede evden ayrılma riskini, doğacak masrafları da düşünmeli ve ona kadar karar vermeli. Kira bedeli gerçekte fazla düşük kaldıysa bu yolu seçmeli” dedi.

Av.Kiraz, tahliyelerdeki 10 yıl kuralını ise bir örnekle şöyle anlattı: “1 Ocak 2021 başlangıçla 1 yıl sözleşme ile kiraya bahşedilen bir konut için süre 31. 12. 2021’de sona erecektir. Bu tarihten daha sonra da uzatma süresi başlar. Uzama süresi kanuna tarafından 1 yıldır bu 1 yılların toplamı 10 yılı geçtiği takdirde mülk sahibi 3 ay önceden ihtar göndermek şartı ile kiracısını haklı gerekçe bundan böyle ileri sürmeden terhis edebilir. 31. 12. 2021’de sona erecek bir kontrat için uzama 10 yıllık vakit toplamı 31.12.2031 olacaktır ve mülk sahibi en geç 31. 09. 2031’e dek ya da öncesinde kiracının eline geçecek şekilde öğüt göndermelidir. 01.01.2032’den itibaren de haklı olmadan tahliye davası açarak tahliyeyi sağlayabilir. 5 yıl süreli bir sözleşmeniz var ise 10 sene kuralı 5+10 sene biçiminde çalışacaktır. Bugünlerde tahliye tebligatı giden vatandaşlar bu 10 yıl uzama süresi bitenler.”

Kira bedeli artışında üst sınır var mı? 5 yıllık süreye uyarı
Kira bedeli artışında üst sınır var mı? 5 yıllık süreye dikkat
Kira fiyatları son dönemde epeyce büyüme gösterdi. Bir ev için talep edilebilecek kirada üst sınır, prensipte yok. Oysa yine de kirada bir üstteki hudut olduğu düşünülebilir. Konuyla ilgili tüm detaylar bu haberde…

GALERİYE GİT

KAYNAK: HÜRRİYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here