Son dakika haberi: Konya’daki saldırıyla ilgili 10 birey gözaltına alındı

0
11
Son dakika haberi: Konya'daki saldırıyla ilgili 10 birey gözaltına alındı
Son dakika haberi: Konya'daki saldırıyla ilgili 10 birey gözaltına alındı

Son dakika haberi: Konya’da 7 kişinin öldürüldüğü saldırının faili aranıyor. Olayla ilgili 10 birey gözaltına alındı.

Konya’nın Meram ilçesinde dün akşam saat 19.00 sularında benzer aileden 7 birey evde silahla vurularak öldürüldü. Olayın arkasından ev ateşe verildi.  

Ölenlerin isimlerinin Yaşar, Uzlaşma, Serap, Serpil, İpek, Metin ve Sibel Dedeoğulları olduğu kaydedildi.

10 KİŞİ GÖZALTINDA

Konya’da 2010 yılından bu yanlamasına aralarında ‘kedi’ sebebiyle husumet yer alan K. ailesinden bir kişinin silahlı saldırısı sonucu  7 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili 10 birey gözaltına alındı. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, saldırganın yakalanması için çalışmaların sürdüğü  belirtilerek, ”Olayın iki komşu aile aralarında 11 yıldır devamlı anlaşmazlık ve husumetten kaynaklandığı saptama edilmiştir. Eylemin ırkçı korku saikiyle işlendiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” denildi. 

3 CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİ

Konya Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılmış açıklamada, Meram ilçesinde benzer aileden 7 kişi silahla vurularak öldürülmesine ilişkin başlatılan soruşturmada olayın bütün yönleri ile aydınlatılması için Cumhuriyet Başsavcısı koordinesinde Cumhuriyet Başsavcı vekili ve 3 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcılığınca durum yeri çözümleme işlemleri yapıldığı, maktullerin otopsi işlemleri yapılarak ailelerine teslim edildiği ve soruşturma kapsamında kanıt birleştirme işlemlerinin devam ettiği ifade edilen açıklamada, şunları kaydedildi:

İLK BULGULAR

“İlk bulgulara göre olayın komşu iki aile arasındaki önceye dayalı husumete dayandığı değerlendirilmektedir. Söz konusu husumetin başlangıçta 2010 yılında yargıya intikal ettiği saptanmıştır. Aile bireyleri arasında meydana çıkan tartışma sebebiyle 12.05.2021 tarihinde başlatılan ve 16 müşteki ve şüphelinin bulunduğu soruşturma dahilinde 6 birey hakkında tutuklama kararı verilmiştir. O durum sebebiyle 2 kişinin tutukluk hali devam etmektedir. 22.05.2021 tarihinde de iki aile aralarında yine tartışma çıkmıştır. Olayla ilgili başlatılan soruşturmada 20 müşteki ve kesin olmayan yer almakta olup adli tahkikat devam etmektedir.”

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Dün meydana gelen olayın faili olduğu kamera görüntüleri ile değerlendirilen şüphelinin iki aile arasında 12.05.2021 ve 22.05.2021 tarihlerindeki daha önce yaşanan ve soruşturma konusu olan olaylarda mağdur veya güvenilmez olarak taraf olmadığı anlaşılmıştır. Benzer aileden 7 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak aralarında olayı gerçekleştiren ve halen yakalama çalışmaları aralıksız şüpheli açık havada 10 kişi gözaltına küskün olup adli işlemler devam etmektedir. Olayın iki komşu aile arasında 11 yıldır sürekli uyuşmazlık ve husumetten kaynaklandığı tespit edilmiştir. Eylemin ırkçı nefret saikiyle işlendiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu korkunç olay bütün yönleriyle değerlendirilmekte olup, soruşturma titizlikle yürütülmektedir. öte yandan provakatif paylaşımlarda bulunarak olayı bile bile çarpıtan kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

“BARIŞ OLACAKTI”

Konya’da silahlı saldırıda yaşamını yitiren 7 şahsiyet Dedeoğulları ailesinin akrabası İzzet İnik, iki ailenin barışmak üzere olduğunu belirterek şunları söyledi:

”Birkaç birey araya girdi, ‘Barışalım’ diye. Uzlaşma olacaktı. Dün gelen dost tek başına gelmiş, arkada kim varsa kameraya görünenler. Kapının önünde önce Serpil ile oğlanı vuruyor. Yaşar Amca merdivende oturuyormuş, içeri girince onu vuruyor. Tek birey yani. daha sonra ahırın önünde iki kız hayvanlara sağım yapıyormuş onları, anne ile birini de evde otururken vuruyor. Eli sıkışıyor. Kız buna saldırıyor. Dönüp arabadan silahı sıkıyor. Milleti öldürdükten daha sonra gelip arabasından benzin alıp içeri döküyor, ateşe verip çıkıyor. Planlı. Onların tümü evleri abes. Onların evlerinde de kamera var.”

İnik, Yaşar Dedeoğulları’nın İngiltere’de yaşayan bir oğlunun bayram tatili için geldiğini ve dün geri döndüğünü söyledi.
 

Konya'da katliam: 7 ölü! Bakan Soylu'dan son dakika açıklamasıKonya’da katliam: 7 ölü! Bakan Soylu’dan son dakika açıklaması

Konya Valiliği'nden 7 kişinin öldürüldüğü cinayetle ilgili açıklamaKonya Valiliği’nden 7 kişinin öldürüldüğü cinayetle ilgili yorumlama

Son dakika: Konya'da kan donduran olay! Bir evde 7 kişi ölü bulundu...Son dakika: Konya’da kan donduran olay! Bir evde 7 birey ölü bulundu…

KAYNAK: HABER7, AJANSLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here