Son dakika haberi: ‘Yanan alanlara yapılaşma olacak’ iddiası! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan net yanıt

0
10
Son dakika haberi: 'Yanan alanlara yapılaşma olacak' iddiası! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net yanıt
Son dakika haberi: 'Yanan alanlara yapılaşma olacak' iddiası! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atv, Ahaber, Apara ve Anews iki taraflı yayınında önemli açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

ORMAN YANGINLARI

Ilk Kez son günlerde yaşadığımız bu orman yangınlarında ve sellerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Selin derhal arkasından Rize’ye gittik. Oradaki vatandaşlarımızla bir araya geldik ve günübirlik de olsa Rize’den Arhavi’ye geçtik. Oradaki vatandaşlarımızla miting türü bir buluşmamız oldu. Gerek esnaf gerekse oradaki selin istila ettiği evlerin durumu çok manidardı, üzücüydü. Bir taraftan valilerimize zarar tespiti noktasında zorunlu talimatları verdik ve bu hasar tespitleriyle beraber de süratle bu zarar tespitlerini yapalım ancak keza ayni ayrıca nakdi ne yapacağımızı bilelim. Bunun için kendilerinden birkaç gün içinde neticeyi almayı istedik. Valilerimizin çok daha seri hareket etmelerini istedik. Bir taraftan da ödemelere başlanması talimatını verdik. Hemen ev yapım işine de başlayalım istedik. 1 yıl içerisinde de TOKİ olarak bu konutları bitirip Rize ve Artvin’de, Arhavi’de buradaki konutların sahiplerine konutlarını inşallah teslim edeceğiz.

‘ŞUAN BÖLGEDE 16 UÇAK VAR’

Yangın meselesine gelince, 8. gün ve tüm şiddetiyle devam ediyor. Otellerde kalanların terhis edilmesi çalışmalarımız oldu. Denizden, karadan olsun boşaltma çalışmalarını gerçekleştirdik. Dünyanın çoğu uygun olduğu gibi ülkemizde de bu sene orman yangınlarında büyük büyüme yaşandı ve burada siyasete yer olmamalı. Düşünün ancak 8 gün içinde 187 yangın çıktı. Bu 187 yangından şu anda 15 yangın devam ediyor. Bunların bir kısmı yoklama aşağıda. 15 noktada aralıksız yangınları teftiş altına alma çalışmaları da sürüyor. Mesela burada şu anda ülkemizin manâlı meslek adamlarından birkaçının sahibi olduğu termik santral var ama bu termik santral az daha yanma tehdidiyle aleyhinde karşıya. Gün boyu uçaklar, helikopterler söndürme çalışması yaptı. derhal 3 bakanımız oradalar. Bunu söndürebilmek için fazla bir rüzgar durumu söz konusu olmasa söndürmek natürel ki basit olacak. Bu mücadeleyi sürdürürken bir taraftan rüzgar tehdidiyle karşı karşıyasınız. Kozalaklarla beraber bu tehdidini genişleterek devam ettiriyor. Biz yalnızca bunlarla savaşmıyoruz, uğraş etmiyoruz. Bu ülkede muhalefet farklı türlü bir sizinle mücadelenin içerisinde. ‘Burada niye uçak, helikopter değil’ gibi bir yalan terörü estiriliyor. şu anda burada 16 uçak var. Bugün gelenlerle 20’ye çıktı. 51 helikopter var. 9 İHA var. Bunlar devrede, çalışıyor. 850 arazöz var.

610adf0a17aca91b84bd8823

‘YERLEŞİM YERLERİNDEKİ YANGINLAR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİN SORUMLULUĞUNDA’

Devlet olarak bizim görevimiz birinci derecede tarım, orman, hayvancılık, yani tüm bu ormanların bakımı, ıslahı ve yangınlar olduğu süre bu yangınların söndürülmesi birinci derecede bizim sorumluluğumuz. Fakat mesken bölgelerindeki bu cins yangın vesairelerin sorumluluğu büyükşehir belediyelerinin. Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya’da birinci derecede şehir halkı merkezinde bu işin sorumlusudur. Muğla Büyükşehir Belediyesi birinci derecede onun sorumluluğundadır. İzmir, Kültürlü, Denizli benzer şekilde sorumluluğundadır. Onlar burada acaba ne tür bir imkan seferber ettiler, şu an ne yapıyorlar? Biz devlet olarak ormanda mücadelemizi sürdürüyoruz. 8 şehidimiz var, orman teşkilatımızda olan şehitlerimizdir. Arazöz diyoruz, arazöz noktasında devletin elindeki arazöz sayısı 637 adetti. 2021’de biz bu sayıyı 1078’e çıkardık. Su ikmal aracı 2002’de hiç yoktu. 2021’de 2081 adet su ikmal aracı var. İlk müdahale arabulucu 2002’de yok ama 2021’de 2270 adet var.

‘DÜNYA YANGIN TEHDİDİ ALTINDA’

2002’de 14 adet 21 ton kapasiteli uçak var, 2021’de 682 adet bu çalışmayla birlikte meslek makinası var. Bugün dünya az kalsın yangın tehdidi altında. Amerika’nın Kaliforniya’sı, Los Angeles’ı yanıyor, Rusya yanıyor, Kanada yanıyor. Kimse kalkıp da ‘Rusya niye yanıyor’ demiyor, diyemez. Rusya yanarken ben sayın Putin’le görüştüm, 3 tane uçak yolladı bize OHAL’deyken, 4 tane de helikopter yolladı. Onlar da bu çalışmada yer alıyor. Bu haritada dünyanın nereleri yanıyor, tümü apaçık. Afrika’nın yarısı yanıyor. İklim koşullarının tahrik ettiği, ortaya koyduğu böyle bir durum söz konusu. Kanada’da 4 bin 579 adet yangın çıkmış. Kanada’da 750 bin hektar alan yanmış. İspanya’da 448 orman yangını çıkmış ve 57 bin 600 hektar alan zarar görmüş. İtalya’da 1085 yangın çıkmış, 42 bin hektar bölge bundan etkilenmiş. Bunların hepsini görüp Türk siyaseti ona göre değerlendirmesi lüzumlu.

Orada oturanlardan biri dedi fakat ‘Benim varım yoğum bir traktör. Bana onu verin, yeter. Benim ekmeğim o.’ Hemencecik gerisinde biri daha geldi, ‘Benim varım yoğum o traktördü’ dedi. Biri daha gelip ‘Benim de 2 taneydi’ dedi. Ben Sanayi Teknoloji Bakanımıza talimatı verdim ve ‘Bu traktörleri kendilerine ulaştıracaksın’ dedim. Çünkü o traktör onun hem ineği, ayrıca danası, ayrıca koyunu, her şey o.

‘VATANDAŞLARIMIZI HİÇBİR VAKIT KİMSESİZ BIRAKMADIK’

Biz çoğu yer sarsıntısı olaylarıyla aleyhinde karşıya kaldık. Bingöl depremi, Simav depremi, bütün buralarda o yıkılan yerleri neredeyse sıfırladık ve onların yerine yepyeni TOKİ ile binalar yapıp sahiplerine verdik. Vatandaşlarımızı hiçbir süre yetim bırakmadık. Son 19 yılda afetlerle mücadelede biz profesyonel bir teşebbüs sergiledik. ‘Biz başkanımıza inanıyoruz’ diyor, yalanlara inanmıyor. Depremden sele, yangından maden kazalarına dek böylece çok hadisede biz bu olanları tecrübe ettik. Bu tecrübelerin sonucu olarak afet bölgelerimizde çok yönlü şekilde çarçabuk yürütebiliyoruz. Muhalefet konuşuyor da muhalefetin buralarda böyle bir derdi var mı? Ben hemencecik anında bu hafta içinde kalktım, zorunlu talimatları verdim, evin içini bir defa donatacaksınız. Bu ayni de olur nakdi de olur. Yurttaş evinin içinin donandığını görünce bile ‘Evim yandı gitti fakat devlet yanımda yerini aldı ve bana hiç eskiyi aratmayacak konut donattı’. 50 bin liraya dek her türlü desteği vereceğiz dedik.

‘BU YERLER YANIYORSA BİZİM CİĞERİMİZ DE YANIYOR’

Bizim bir talihsizliğimiz var; Türk siyaseti maalesef muhalefetsiz bir siyasettir. Türkiye’de muhalefetin terörü esiyor. Amerika’da, Kanada’da, Rusya’da bu değin yer yanar, böyle bir şey olmaz. Bütün tersine, bize de ne düşer diye iktidarın yanında yer alır. Bizde maalesef bu yok. Biz şimdi elimizden geleni ardına komadan yapmaya devam edeceğiz. Bugün YAŞ toplantımız vardı. YAŞ’ta üyemiz olan Dışişleri ve İçişleri bakanlarımıza ‘siz gelmeyin’ dedim. Yarın MGK var, ‘Siz bölgede kalın, çalışmalara devam edin’ dedim. Bu arkadaşlarım 8 gündür adamakıllı bölgedeler. Bu yerler yanıyorsa bizim ciğerimiz de yanıyor. Öyleyse biz elimizden ne geliyorsa bunu ardına kadar yapacağız. Bilim bizim kılavuzumuzdur. Bu konuda dünyada neler olup bittiğini yakından takip ediyoruz. Siyasetin içerisinde 40 sene benim yalnızca tecrübelerim var. Her Zaman birlikte incelemeler yürütüyoruz.

Orman yangınları adeta Kovid-19 salgını gibi tüm dünyanın mücadele ettiği bir milletlerarası tehdittir. Hatta bir terör tehdididir. Yalan terörü Türkiye’de var. Bu işi muhalefet yapıyor. Bir tespitin varsa bunu dürüst yap. Doğru yap da adam sansınlar, biz de oradan bir şeyler kapalım. Yangın olur da ormanda canlılar yanmaz mı? Biz tüm tedbirlerimizi aldık. Tüm bu canlıların sahiplerine bu canlılar dek hemencecik ödemelerini yapacağız. Büyükbaşsa büyükbaş, koyunsa koyun, hepsinin ödemelerini yapacağız.

Bay Kemal’a vereceğim bir cümlelik cevap var: Benim Kültür ve Turizm Bakanıma vermiş olduğum böyle bir yetki elbette değil. Eğer bunda kendisi müddei olarak dürüstse kanıt etmesi gerekli. Ne başbakanlığım döneminde böyle bir yetkiyi verdim ne de cumhurbaşkanlığım döneminde. Ben düşey mimariye karşısında olduğunu söyleyen bir insanım. Betona nasıl olur da ben sahip çıkarım? Böyle bir şey şüphesiz söz konusu yok. Buradaki belediyeler CHP’li. CHP’li belediyeler olarak buralarda imar planlamalarını yaparken buraları ormandan yerler vermek suretiyle buralarda inşaatlar yapılmışsa bunun sorumlusu zaten senin belediyelerin. Bu konuyla ilgili biz AK Parti olarak her türlü müdahaleye varız. şu anda CHP’nin olduğu bölgelerde çoğu yeri yıktık, yıkmaya da devam ediyoruz. diğer taraftan uyduruyorlar, diyorlar ama maki. Ne olursa olsun, yeşil. Biz bunların hepsini ortadan kaldırdık, yapılaşmaya müsaade etmedik buralarda. 19 sene içerisinde 5 milyon 400 bin ağaç diktik. Bu noktada belli bir zaman var, o vakit dolmadan bu dikimi yapamıyorsunuz.

YANGINLA MÜCADELEDE YENİ ORGANİZASYON DÜŞÜNÜLÜYOR MU?

Arkadaşlarımızla, bütün heyetimizle yeni bir değerlendirme gerçekleştirmek suretiyle daha ne gibi bir çalışmaya gireriz de bu tür mücadelede daha başarılı oluruz, bunları konuşmanın faydasına inanıyorum. Şu belayı def ettikten sonradan atacağımız adımlar bunun üstüne olacaktır.

ORMAN YANGINLARINDA TERÖR ŞÜPHESİ

Burada böyle bir endişe başından itibaren taşıdık ve bu endişenin peşinde bir şeyler çıktı. acilen önce gözaltına alınanlar vardı, sonradan tutuklananlar oldu ve tutuklananların da ailesinde PKK’ya iltisaklı olanların olduğunu da saptama ettik. Geçen sene Hatay’daki orman yangınlarında bu işi çok açık, net yaşadık. Böyle bir şey var mı, değil mu, tüm polis teşkilatımız, istihbarat örgütümüz bunu inceliyor. Tüm buralarda bu kadar canlı yandı, bu canlı telefatını bir yere mi atacağız? Bütün o bal, arı kovanlarımız yandı gitti. Bunları görmeyecek miyiz? Bu yılki yangınlarla ilgili her türlü ihbar, evrak, bilgi çok etraflıca peşine düşüp takip ediliyor. Terör örgütünü ülkemizin ve milletimizin bütün değerleri gibi özellikle ormanlarımıza yönelik haince atak planlarını yakından takip ediyoruz. Geçtiğimiz yıl PKK yöneticilerinin talimatı üstüne artan hadiseler orman yangınlarında ortalamanın yaklaşık olarak 3 katı üstünde zarara yol açmıştır.

MUHALEFET ‘İKTİDAR BAŞINI DUVARA VURSUN’ ARAYIŞI İÇERİSİNDE

‘Bir helikopter, uçak gördüysem namerdim’ diyor. Hiç şüphen olmasın, öylesin zaten. Sen bunları konuşurken arkandan helikopter, uçak geçiyor zaten. 50’ye yakın helikopter çalışıyor. Uçakların öyle bir özelliği var ki maksimum 10 saniyede depoyu dolduruyor, suyunu nereye dökecekse suyunu oraya döküyor ve tekrar gidip depoyu doldurup geliyor. Bunlar amfibik uçaklar, fazla da tesirli. üstelik tanker uçaklar var. Depoları fazla daha büyük lakin havalimanına gidiyor, orada depoyu doldurduktan sonradan nereyi söndürecekse orayı boşaltıyor. Bunların hepsi hepsi ayrı ayrı bir çalışmanın içerisinde. Bambaşka helikopter yangın göletleri diye hazırladığımız göllerden suyu alabiliyor. Bu meslek bir CHP zihniyetinin işi değildir. Bizim 19-20 takvim sürecin içerisinde inşa ettiğimiz bir süreçtir. Fakat bu yılın yangını bizim tarihimizde olmuş bir yangın değil. Bu en büyüğü. hemen 8. gündeyiz, Amerika’da 2 ay sürüyor. Bu kadar uzun süren yangınlar var. 8. günde çalışmaları sürdürürken, bugün termik santral yangınıyla karşı karşıyayız. İnşallah oraya tam manasıyla sirayet etmeden bu işi de atlatırız. Bu toplantıya girerken dediler ama ‘Neredeyse santrale girmek üzere.’ Muhalefet ‘İktidar başını duvara vursun’ arayışı içerisinde. Kanada’da 2 milyon 750 bin hektar yanıyor. ABD’de az kalsın 1 buçuk milyon hektar yanıyor. Bunlar bu denli ortadayken bunların bu dek neşelenmesini bilmek mümkün yok.

THK YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI İDDİALARI

THK’ya bunlar talip olmuşlar. THK 1985 yılından itibaren Orman İdaresi’ne bedeli karşılığında uçakla havadan yangın söndürme hizmeti vermiş. Orman oradan hizmet alımı yapıyor. Yoksa THK Orman’ın yok. Orman İdaresi ile yapılan sözleşmelere kadar bedeli karşılığında bu uçaklar kullanılıyor. Kurum 6 uçakla oradan hizmet alımı yapıyor. 3 tane daha uçak var ancak bu uçaklar da az kalsın pert olmuş vaziyette. 2019 yılında bu anlaşma bundan böyle sağlanamıyor zira uçaklar meslek görür olmaktan çıkmış vaziyette. Bu yıl THK helikopterle yangın söndürme ihalesine katılır inşallah oysa ihaleyi daha uygun fiyatla teklif eden bir şirket almış vaziyette. Biz bu sene fazla daha ayrı bir adım attık. Ruslarla bir anlaşma yoluna gittik, onlardan 3 tane uçak kiralama aracılığıyla bir adım attık ve şimdi o uçaklarla bu hizmeti sürdürüyoruz. Bu sayıyı şayet daha da artırma durumumuz olacak. diğer taraftan çok amaçlı bu uçaklardan var, o çok amaçlı olanlardan alma durumumuz da laf konusu olabilir.

‘HELPTURKEY’

Çağırmak oysa bu değin rahatsız oluyorlar, o zaman güçlüyüz. Yalancının mumu yatsıya dek, bu yatsıya kadar bile yanmadı. Zinde Türkiye ise çok daha pozitif karşılık buldu. Türkiye bundan böyle özellikle de savunma sanayiinde çok ayrı bir yere geldi. BAYKAR İHA’nın ardındaki SİHA’yı yaptı. Onunla da kalmayıp acilen dünyada en üstteki segmentte olanlarla yarışır ülkü geldiler. Kötü komşular bizi ev sahibi yaptı. Biz bu sahtekarlarla savaşa savaşa buraya geldik. Ne yaparsanız yapın, biz dimdik ayakta duruyor, yolumuza devam ediyoruz. Yalanla bizi yıkacaklarını mı zannediyorlar? Türkiye şu anda imkansız Türkiye değil, artık enerjik bir Türkiye var.

ERDOĞAN’DAN AZERBAYCAN’A YARDIM TEŞEKKÜRÜ

Rakam bildiğim kadarıyla 50’nin üzerinde. Çoğu yerden bu noktada 73’ü de buldu. Ben hepsine bir kere daha teşekkür ediyorum. Burada en önemlisi Azerbaycan. Azerbaycan derhal 200’e yakın itfaiyecisini bize yolladı. Onlar da yangın söndürme faaliyetlerinde bulunuyor. 1 yangın söndürme helikopteri ve fazla sayıda askeriyle burada çaba ediyorlar. Rusya’dan 5 uçak ve 3 helikopterle çalışmalarımız devam ediyor. İran 1 uçak ve 2 helikopter yolladı. Ukrayna 3, ispanya 2, Hırvatistan da 1 uçak yolladı.

AB’YE KKTC TEPKİSİ: KİMLER KORKUTUYOR SİZİ

KKTC’de sinyali verdik, malum ülkeler ve kuruluşlar tehditlere başladı. Cenevre’de Ersin Bey tepede olan durdu. Mesajımızı ilgililere iletti. İki eşit etken devlet, bundan taviz artık değil. ‘Biz bir 50 yıl daha bekleyemeyiz’ dedi. Ne yapılacaksa bundan böyle yapılmalı. Kıbrıs’ı tanıyan sadece biz varız. AB’den ilgililer Güney’e geldiğinizde niye Kuzey’e de çıkmıyorsunuz? Kimler korkutuyor sizi? Bundan sonraki süreçte ne olur, onu da zaman içerisinde göstereceğiz. Kapalı Maraş açıldı, orayla ilgili de ne gibi adımlar atılacağını uluslararası hukukun gerektirdiğine kadar adımlarımızı atarız.

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMA GELECEK Mİ?

Kontrollü normalleşme sürecinde olgu sayılarında bir çoğalma var. üstelik virüsün yeni varyantları bütün dünya için bir tehdit ve bu tehdide karşısında kimileri zorlaştırma yoluna sırası gelmişken kimileri akışına bırakıyor. Toplam yapılan aşı sayımız şu an itibarıyla 75 milyonu bulmuş vaziyette. Buradan tüm vatandaşlarıma kendilerinin ve sevdiklerinin sağlığı için aşı olmaları çağrımı yineliyorum. BioNTech noktasında da bir sıkıntımız değil şimdi. Uğur öğretmen an be an aşıları göndermeye devam edecek.

TURKOVAC’TA SON KOŞUL

Faz-1 ve evre-2 aşamaları başarıyla tamamlandı. Haziranda da son faz olan klinik araştırma aşamasına geçildi. Kovid-19 aşılarında özelleşmiş 3 hastanemizde başlatılan evre-3 çalışmasının ilk etabı tamamlandı. Evre-3 çalışması toplam 30 hastanede devam edecek. Turkovac evre-3 çalışmasına vatandaşlarımız e-nabız uygulaması yoluyla gönüllü olarak katılım sağlamaya devam ediyor. Turkovac aşımız için en kısa sürede acil başvuru formu onayı almayı ve yurt çapında uygulamaya geçmeyi düşünüyoruz. Ben zorlamadan yandan değilim. Bilim Kurulu bunlarla ilgili bir alıştırma yapacaktır. Gönüllük esasına dayalı olarak bu süreci işletmek en isabetli olanıdır.

‘YÜZDE 7’NİN ÜZERİNDE BİR BÜYÜMEYİ YAKALAYACAĞIZ’

Zamanında aldığımız tedbirlerle Türkiye ekonomisi yüzde 1.8 büyüdü. Böylece G-20 ülkeleri aralarında Çin ile birlikte pozitif artma kaydeden 2 ülkeden biri oldu. Salgın döneminde imalat sanayimizi ayakta yakalamak için verdiğimiz destekler şimdi neticelerini veriyor. Sanayimiz ihracatta rekorlara koşarak daha da büyümeye özendirme ediyor. Beklenenin fazla daha üstünde bir büyümeyi yakalayacağımızı görüyoruz. 200’ün üstüne çıktık. Ekonomideki öncü göstergelere baktığımızda çoğaltma eğiliminin sürdüğünü görüyoruz. Yüzde 7’nin üstünde bir büyümeyi yakalayacağız. Enflasyon noktasında da ben özellikle şu anda, ağustos ayını geride bıraktığımızda biz ağustosla birlikte enflasyonda da düşüşü göreceğiz. Bunun oranı şimdi bulunduğumuzun çok daha aşağıda olur. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz değil çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz de düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır.

DOĞALGAZ KEŞİFLERİ

Geçen yıl ağustos ayında doğalgaz keşfimizin birincil müjdesini vermiştik. Bu keşif ülkemizde ve dünyada büyük akustik uyandırdı. Geçen sene ekim ayındaki keşfimiz izledi. Toplamda 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfine böylece ulaşmış olduk. Son 1 yılda Karadeniz’de 6 kuyu açtık. Yeni doğalgaz keşifleri için arama çalışmaları devam edecek. Kendi gemilerimizi ve insan kaynağımızı kullanıyor olmamız bizim için en büyük menfaat. 2022’de 169 kilometre boru deniz yüzeyine serilecek. Bu dünyanın en uzun derin deniz bağlantısı olacak. 2023 yılında gazın ilk safha üretimi gerçekleştirilecek.

DİYARBAKIR ANNELERİ

Beni en çok duygulandıran şuydu: Bunların gözünde ümidini yitirme yoktu. Çadırın içinde yaz kış demeden durdular ve bekleyişlerini kararlı şekilde sürdürdüler.

TOKYO OLİMPİYATLARI

Mete’ninki şu yönüyle bizi çok duygulandırdı: Biz bir tarihi akışın içerisinden geliyoruz, Osmanlı. 100 yıl geriye doğru gittiğinizde Osmanlı’nın bütün savaşlarında yay ve ok çok anlamlı. Mete bununla dünyada 1 numara oldu. Bu bizi önemli manada duygulandırdı ve bu başarısının devamını temenni ediyorum. Oğlum Bilal’in de okçuluk noktasında çok gayreti, emeği var. Bu noktada da kendisine farklı muhabbeti var onun da. Güreşte bilhassa beklentimiz daha farklıydı ve bu noktada azıcık üzüntümüz oldu. Jimnastikte beklentimizin açık havada bir gelişme oldu. Hepsinden önemlisi, boksta, gerek Buse naz Çakıroğlu gerekse Busenaz Sürmeneli, her ikisinin de finale yürümesi çok anlamlı. Bronzlar istenilen puanı getirmiyor. Jimnastikte maalesef istediğimiz neticeleri alamadık. Bir Ferhat bronz aldı. Filenin Sultanları bize büyük kibir yaşattı fakat son anda bitirdik, düşürdük, böylece bir nokta oldu. Biraz da G. Kore’yi küçümsedik mi diyorum. Çünkü öndeydik, başa baş oldu ve son anda elimizden kapıp götürdüler. yine de Filenin Sultanları sultanlık yaptılar. Olimpiyatlarda futbol önde değil, futbolun esamesi bile okunmuyor. Olimpiyatlar daha çok kişisel sporun öne çıktığı bir randevulaşma. Bizim bireysel spora büyük bir yük vermemiz gerekecek. Yüzmede tüm madalyaları toplayıp getiriyorlar. Yüzme en çok madalya getiren Spor dallarından bir tanesi, buna eğilmemiz gerekli. Bizim voleyboldaki teknik direktörümüzün bu ekibi nasıl kurduğuyla ilgili bir takım şeyler anlattılar. Hocayla bir konuşacağız, ne yapmamız lazım. Bireysellerde hocalarla konuşmamız gerekli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here