Son dakika… İSKİ’de yüzde 15.62 zam teklifi kabul edildi

0
9
Son dakika... İSKİ'de yüzde 15.62 zam teklifi kabul edildi
Son dakika... İSKİ'de yüzde 15.62 zam teklifi kabul edildi

Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezinde, İSKİ 2. Doğaüstü Genel Kurulu gerçekleştirildi. İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında gerçekleşen oturumda, İSKİ Genel Müdürlüğünün 2021 Yılı Su Satmak ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli Tarife teklifi gündeme geldi.

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, İstanbul’un daha aşağı yapısının nüfus artışına paralel olarak devam ettiğini, eski tesisatın yenilenmesi, akaryakıt ve ithal donanım, ile şehir dışındaki barajlardan alınan suyun maliyetinin artması gibi giderler olduğunu söyledi.

İSKİ’nin müteahhitlere ödeme yapamadığını ve müteahhitlerin her gün tatbik gönderdiklerini anlatan Mermutlu, yüzde 39’luk zammın yapılması gerektiğini kaydetti.

AK Parti Meclis Üyesi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Selim Bilmen de 2019 yılı mayıs ayına dek düzenli bir şekilde iyice kendi öz kaynaklarıyla işleyen İSKİ’nin, şimdi borç içerisinde olduğunu söyledi.

İBB yönetiminin hesap bilmeyen ve popülist yaklaşımından dolayı İSKİ’nin bu halde olduğunu savunan Bilmen, suya yüzde 15,62 teklifte bulunduklarını belirtti.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da İSKİ’nin teknik çalışmaları sonucunda yüzde 39’luk zam teklifinin belirlendiğini, bu oranın altındaki tekliflerin kurumu zarar uğratmak olduğunu savundu.

İSKİ’nin yüzde 39’luk zam teklifi, Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi. Cumhur İttifakı’nın yüzde 15,62’lik teklifi ise oy birliğiyle kabul edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here